Od roku 2007 Polska zainwestowała ponad 30 miliardów złotych w uczelnianą i instytutową infrastrukturę (w tym 20,8 mld zł to środki europejskie, a 9,3 mld zł to środki budżetowe). Dotychczasowa interpretacja przepisów przez Komisję Europejską nie zezwalała na wykorzystanie do celów komercyjnych budynków, laboratoriów i sal wykładowych. Budziło to wiele obaw o to, że będą one niedostatecznie używane. MNiSW od dłuższego czasu przekonywało unijnych komisarzy do zmiany wykładni przepisów.

Chodziło przede wszystkim o dopuszczenie komercyjnego wykorzystania infrastruktury badawczej, która powstała z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. – To temat, który w Brukseli podejmowałam już od ponad półtora roku, licząc że nowi komisarze zmienią interpretację i przychylą się do naszych racji. Rozmowy przyniosły pozytywne skutki. Mamy dwie opinie dwóch komisarzy, które zezwalają na komercyjne wykorzystywanie infrastruktury uczelnianej. To opinia Coriny Cretu – komisarz ds. rozwoju regionalnego i opinia Margrethe Vestager – komisarz ds. konkurencji. To stanowisko Komisji wychodzi naprzeciw oczekiwaniom uczelni, a niewykorzystane w pełni budynki i laboratoria wypełnią się ludźmi i pomysłami – mówi minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wspólnie z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju opracowują teraz szczegółowe warunki komercyjnego wykorzystania infrastruktury. Już teraz wiadomo jednak, że budynki i laboratoria będą musiały być w 80 proc. wykorzystywane zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem, a działalność gospodarcza musi pochłaniać takie same nakłady jak działalność niegospodarcza.