Symboliczne czeki wraz z certyfikatami wręczą dziś podczas Gali Lider 2013 zwycięzcom konkursu minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska i dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski.

- Program Lider wspiera młodych naukowców w samodzielnym planowaniu pracy nad projektem naukowym – mówi prof. Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego. – Naukowcy otrzymują około miliona złotych na realizowanie swoich badań, zdobywają doświadczenie w kierowaniu zespołem badawczym i współpracy z przedsiębiorcami. Będą też mogli brać udział w szkoleniach i warsztatach, na których zapoznają się z problematyką zarządzania projektami, ochrony praw własności intelektualnej, komercjalizacji wyników badań naukowych. To duża szansa dla najbardziej twórczych osób i wsparcie dla nich w sięganiu po pieniądze europejskie – dodaje minister nauki.

Program Lider, realizowany przez NCBR, to inwestycja w rozwój przyszłych liderów nauki i techniki w Polsce. Ma stymulować współpracę młodych naukowców z przedsiębiorstwami, a także mobilność uczonych wewnątrz sektora nauki oraz pomiędzy nauką i przemysłem.

W trakcie postępowania konkursowego IV edycji programu młodzi badacze musieli wykazać się przygotowaniem do podjęcia samodzielnej realizacji projektu badawczego, który znajdzie zastosowanie w praktyce. Autorów najwyżej ocenionych wniosków zaproszono na rozmowy, podczas których musieli przekonać grono wybitnych ekspertów o znaczeniu zaproponowanego rozwiązania dla nauki i gospodarki.

– Dotychczasowe edycje programu Lider pokazały ogromny potencjał polskich badaczy. Wierzę, że dzięki przekazanym funduszom nie tylko sfinansujemy naukowe marzenia młodych badaczy, ale też umocnimy przekonanie o ogromnym potencjale i przedsiębiorczości polskiej nauki – mówi prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Wśród nagrodzonych projektów badawczych najwyżej oceniony został projekt Aleksandra Jamsheera z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, dotyczący identyfikacji nowych genów zaangażowanych w rozwój wrodzonych wad kończyn i dysplazji kostnych człowieka. Ponadto dofinansowanie otrzymały m.in. badania nad kompaktowym, przenośnym projektorem laserowym, czy też projekt koncentrujący się na pracach nad biomateriałami z pamięcią kształtu do wytwarzania inteligentnych nośników leków, opracowanie skutecznej, jadalnej i taniej szczepionki przeciwko grypie dla ptaków, opracowanie nowych metod pomiaru pól magnetycznych, dzięki którym będzie można badać złoża surowców, albo skuteczniej diagnozować serce.

W czterech kolejnych edycjach programu Lider Narodowe Centrum Badań i Rozwoju sfinansowało projekty badawcze już 141 młodym naukowcom. Przekazało im łącznie 141 mln zł.

Podczas Gali Lider 2013 ogłoszony zostanie piąty konkurs w tym programie. Budżet konkursu to 40 mln złotych. Maksymalne dofinansowanie jednego projektu wyniesie 1,2 mln złotych. Nabór wniosków potrwa od 2 stycznia do 3 marca 2014 roku.

(Gala Lider 2013, 18 grudnia, 2013 r., godz. 17, Pałac Prymasowski w Warszawie).