Zdaniem minister Barbary Kudryckiej – „to efekt wielu działań. Rząd uruchomił program kierunków zamawianych, na nowoczesne kształcenie i stypendia dla studentów przeznaczyliśmy już 1,2 mld zł. Uczelnie zadbały o wysoką jakość studiów. Pojawiły się też ciekawe kampanie społeczne, dzięki którym kierunki ścisłe i techniczne stały się modne”.
 
Dziś w Sejmie odbyła się konferencja prasowa „Dziewczyny na politechniki! 2013”, zorganizowana przez Parlamentarną Grupę Kobiet, Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych oraz Fundację Edukacyjną Perspektywy.
 
Ministerstwo nauki od 2008 roku realizuje rządowy program kierunków zamawianych. Na wsparcie kierunków studiów, które uznało za kluczowe dla rozwoju gospodarki przeznaczyło 1,2 mld zł. Pieniądze pomogły uatrakcyjnić programy kształcenia i sfinansować stypendia motywacyjne dla najlepszych studentów.
 
Mimo niżu demograficznego, przybywa kandydatów na politechniki. Liczba kandydatów na miejsce w uczelniach technicznych systematycznie rośnie i jest już prawie dwa razy wyższa niż w roku akademicki 2007/2008. Wtedy o jeden indeks walczyło dwóch kandydatów –a obecnie już średnio 3,8 kandydata. 
 
„Cieszę się, że także coraz więcej dziewcząt wybiera studia techniczne. Na kierunkach zamawianych jest ich już ponad 37 proc. I radzą sobie znakomicie, blisko 40 proc. wszystkich studentów otrzymujących stypendia na kierunkach zamawianych to dziewczęta”, podkreśla Kudrycka.
 
Na podstawie komunikatu ministerstwa nauki