Szczegółowy komunikat ze strony internetowej ministerstwa: 
 
W najbliższą sobotę, tj. 29 września 2012 r. o godz. 11.00 na terenie całego kraju, po raz siódmy, zostaną przeprowadzone państwowe egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze: adwokacką, radcowską i notarialną oraz po raz piąty egzamin konkursowy na aplikację komorniczą.
Według aktualnych danych, do egzaminów tych przystąpi łącznie niemal 12 tysięcyosób, w tym:
- na aplikację adwokacką - ok. 4 400 osób,
- na aplikację radcowską - ok. 6 075 osób,
- na aplikację notarialną - ok. 865 osób,
- na aplikację komorniczą - ok. 650 osób.
Liczba kandydatów jest porównywalna do liczby zdających w ubiegłym roku.
Egzaminy zostaną jednocześnie przeprowadzone w 24 miastach w Polsce przez 65 komisji egzaminacyjnych.
 
Egzamin wstępny na aplikację adwokacką przeprowadzi łącznie 29 komisji egzaminacyjnych w 24 miastach, z czego 24 komisje powołane na dwuletnią kadencję w roku ubiegłym oraz 5 komisji dodatkowych powołanych w roku bieżącym, z uwagi na znaczną liczbę kandydatów na obszarze Okręgowych Rad Adwokackich w Warszawie i Katowicach.
 
Egzamin wstępny na aplikację radcowską przeprowadzi łącznie 27 komisji egzaminacyjnych w 19 miastach, z czego 19 komisji powołanych na dwuletnią kadencję w roku ubiegłym oraz 8 komisji dodatkowych powołanych w roku bieżącym, z uwagi na znaczną liczbę kandydatów na obszarze Okręgowych Izb Radców Prawnych w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Warszawie i we Wrocławiu.
 
Egzamin wstępny na aplikację notarialną przeprowadzi 5 komisji egzaminacyjnych w 5 miastach, a egzamin konkursowyna aplikację komorniczą 4 komisje egzaminacyjne w 4 miastach.
 
W skład każdej Komisji Egzaminacyjnej wchodzi 7 osób: 3 (lub 4, w przypadku egzaminu wstępnego na aplikację notarialną oraz komorniczą) przedstawicieli Ministra Sprawiedliwości (będących sędziami sądów powszechnych oraz sędziami sądów administracyjnych), prokurator (z wyjątkiem egzaminów na aplikacje notarialną i komorniczą), pracownik naukowy wydziału prawa, posiadający co najmniej stopień naukowy doktora habilitowanego oraz 2 przedstawicieli samorządów zawodowych - adwokatów, radców prawnych, notariuszy i komorników.
 
Kandydaci na aplikantów rozwiązują test jednokrotnego wyboru, liczący 150 pytań, zawierających po trzy propozycje odpowiedzi, zaś pytania oparte są o akty prawne, których wykaz, zgodnie z przepisami, powinien być podany do publicznej wiadomości nie później niż 90 dni przed egzaminem. Zakres tematyczny na tegoroczne egzaminy kandydaci poznali ponad 6 miesięcy temu.
 
W przypadku egzaminu na aplikację adwokacką, radcowską i notarialną, pozytywny wynik otrzymuje kandydat, który odpowie poprawnie na minimum 100 pytań, a w przypadku egzaminu na aplikację komorniczą - na minimum 90 pytań. Egzaminy będą trwały 150 minut.
 
Testy egzaminacyjne zostały przygotowane przez zespoły, w skład których weszli przedstawiciele Ministra Sprawiedliwości oraz przedstawiciele prawniczych zawodów zaufania publicznego, wskazani przez Naczelną Radę Adwokacką, Krajową Radę Radców Prawnych, Krajową Radę Notarialną oraz Krajową Radę Komorniczą.
 
Więcej informacji, w tym szczegółowe wyniki egzaminów wstępnych z lat poprzednich na stronie