Do tej sprawy minister odniosła się podczas debaty z przedstawicielami samorządów studenckich w ramach XX Krajowej Konferencji Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej w Kościelisku.
 
Obowiązujące dotychczas przepisy zakładają, że stypendium rektora przyznawane może być 10 proc. najlepszych studentów na danym kierunku. Tymczasem projekt ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym (pracuje teraz nad nim sejmowa podkomisja stała ds. nauki i szkolnictwa wyższego) zakładał, że takie stypendium przysługiwałoby maksymalnie 10 proc. studentów na całej uczelni.
 
Studenci od jakiegoś czasu zwracali uwagę, że ta zmiana przepisów byłaby dla nich niekorzystna. Nowe przepisy sprawiłyby, że o stypendia rektora dla najlepszych studentów trzeba byłoby rywalizować na poziomie całej uczelni, a nie tylko kierunku. Porównywane byłyby więc osiągnięcia studentów kształcących się w bardzo różnych dziedzinach, co - zdaniem studentów - nie jest najlepszym rozwiązaniem. Minister nauki przyznała, że resort jest gotów wycofać się z proponowanej zmiany przepisów.
 
Podczas konferencji w Kościelisku Kolarska-Bobińska odnosiła się też do innych zmian w ustawie. Jej zdaniem rządowe propozycje zmierzają w stronę zwiększenia praw studenta. "Do projektu ustawy wprowadzamy wzór umowy uczelnia-student. Zyskujecie też ustawową gwarancję, że nie będziecie zaskakiwani w trakcie studiów rozmaitymi opłatami, np. za egzaminy poprawkowe, dyplomowe czy komisyjne" - mówiła.
 
Prof. Lena Kolarska-Bobińska odniosła się też do problemu opłat za drugi kierunek studiów. "Chcemy zwiększyć pulę studentów uprawnionych do nieodpłatnych dodatkowych studiów z 10 do 20 proc. Chcielibyśmy też, by studenci od początku wiedzieli, czy za te dodatkowe studia będą płacić czy nie; nie powinni być zaskakiwani. Mam nadzieję, że posłowie przyjmą tę poprawkę" – powiedziała minister nauki i szkolnictwa wyższego. Propozycję tę resort przedstawiał już wcześniej w ramach „Pakietu dla humanistyki”.
 
Głównym tematem debaty w Kościelisku było kształtowanie postaw i innych kompetencji społecznych przez uczelnie. "Kompetencje społeczne to umiejętność współpracy, komunikacji, budowania zaufania – mówiła minister nauki. – Pracujemy nad nową formułą kierunków zamawianych. Chcemy zamawiać już nie tylko konkretne kierunki wspierające rozwój gospodarki, ale też właśnie kompetencje społeczne, kompetencje miękkie, komunikacyjne" – dodała.
 
XX Krajowa Konferencja Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej - która potrwa do 30 marca - zgromadziła niemalże 400 osób z blisko 150 uczelni wyższych z całej Polski – przewodniczących uczelnianych samorządów oraz członków ich zarządów. (PAP)