Lista instytucji i organizacji, które zaangażowały się w obchody 3. Międzynarodowego Dnia Mediacji jest bardzo długa i imponująca. Można znaleźć na niej między innymi Ministerstwo Sprawiedliwości, Społeczną Radę do Spraw Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów przy Ministrze Sprawiedliwości, Polskie Centrum Mediacji, Wydawnictwo Wolters Kluwer Polska oraz niezliczoną ilość przyuczelnianych centrów do spraw rozwiązywania konfliktów czy kół naukowych zajmujących się tematyką mediacji.
Ideą święta mediacji jest poszerzenie wiedzy i świadomości społeczeństwa na temat alternatywnych metod rozwiązywania konfliktów.


Eksperci goszczący na konferencjach, szkoleniach, happeningach i spotkaniach organizowanych 21 października, poruszających tematykę mediacji, z pewnością służyć będą wszystkim zainteresowanym swoim doświadczeniem i pomocą.

W Warszawie Ministerstwo Sprawiedliwości organizuje konferencję "Mediacja - nowa droga rozwiązywania konfliktów". Otwarcia Konferencji dokonają Krzysztof Kwiatkowski - Minister Sprawiedliwości, Marek Michalak - Rzecznik Praw Dziecka oraz dr Zbigniew Czwartosz - Przewodniczący Społecznej Rady ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów przy Ministrze Sprawiedliwości. W pierwszej części Konferencji referaty wygłoszą: dr Adam Zienkiewicz, dr Elżbieta Żuchowska-Czwartosz i prof. Giuseppe de Palo

Prokuratura Generalna organizuje wydarzenie "Mediacja karna jako forma sprawiedliwości naprawczej". W programie przewidziano wystąpienia m.in. Krzysztofa Kwiatkowskiego - Ministra Sprawiedliwości, Ryszarda Kalisza -Przewodniczącego Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, gen. insp. Andrzeja Matejuka - Komendanta Głównego Policji, dr Wojciecha Zalewskiego, prof. Cezarego Kuleszy, prof. Ewy Bieńkowskiej. Podczas konferencji zostanie rozstrzygnięty konkurs Wolters Kluwer Polska i Prokuratora Generalnego "Dlaczego kieruję sprawy do postępowania mediacyjnego". W namiocie na Placu Konstytucji, który w tym dniu staje się Placem Mediacji dyżurować będą mediatorzy, którzy odpowiedzą na pytania i udzielą konsultacji w trudnych sytuacjach rodzinnych. Rozdawany będzie również "Kurier mediacyjny" - gazeta wydana przez Ministerstwo Sprawiedliwości specjalnie na Dzień Mediacji. Kupon z "Kuriera Mediacyjnego" upoważnia do 20% rabatu na książki o tematyce mediacyjnej Wolters Kluwer Polska.
Również w instytucjach sądowych zaangażowanych w obchody Międzynarodowego Dnia Mediacji będzie można spotkać się z mediatorami z Polskiego Centrum Mediacji, którzy w swojej codziennej pracy wykorzystują metody alternatywnego rozwiązywania sporów.

Więcej na temat mediacji oraz obchodów Międzynarodowego Dnia Mediacji czytaj na
www.lex.pl/mediacje

Redakcja

]]>