Treść listu:
Magnificencje, Szanowni Państwo Rektorzy,
w nawiązaniu do pisma, które skierowałam do Państwa bezpośrednio po wydarzeniach w Uniwersytecie Technologiczno – Przyrodniczym w Bydgoszczy i ich tragicznych konsekwencjach, chciałabym przypomnieć Państwu o konieczności stosowania w uczelniach obowiązujących przepisów dotyczących bezpieczeństwa imprez masowych.
Uczelnie zobowiązane są do przestrzegania przepisów ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych1. W szkołach wyższych za regułę należy uznać, że spełniające kryteria ustawowe imprezy artystyczno – rozrywkowe czy sportowe muszą być traktowane jako imprezy masowe i podlegać rygorom wyżej wymienionej ustawy. Każdorazowo należy poddać ocenie czy organizowana w uczelni, czy to przez samorząd studencki, czy też przez władze uczelni, impreza artystyczno – rozrywkowa lub sportowa spełnia warunki określone w przepisach ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Te imprezy, które spełniają kryteria ustawowe podlegają zgłoszeniu i uzyskaniu zezwolenia właściwego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta po zaopiniowaniu przez organy Policji i Państwowej Straży Pożarnej. Zwracam uwagę, że jednym z decydujących kryteriów jest liczba uczestników – co do zasady 300 i 500 osób w budynkach i 1000 osób w terenie umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej.
Mam świadomość obowiązywania zasady autonomii terytorium uczelni określonej w ustawie - Prawo o szkolnictwie wyższym, jednak zasady wynikające z ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych nie naruszają tej autonomii. Wartością nadrzędną musi być zdrowie i życie uczestników imprezy odbywających się na terenie uczelni.
Ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych przewiduje szczegółowe wymagania wobec organizatora, który zapewnić ma m. in:
- spełnienie wymogów określonych, w szczególności, w przepisach prawa budowlanego3,
w przepisach sanitarnych i przepisach dotyczących ochrony przeciwpożarowej;
- udział służb porządkowych, służb informacyjnych;
- pomoc medyczną;
- zaplecze higieniczno-sanitarne;
- wyznaczenie dróg ewakuacyjnych oraz dróg umożliwiających dojazd pojazdom służb
ratowniczych i Policji;
- sprzęt ratowniczy i gaśniczy oraz środki gaśnicze niezbędne do zabezpieczenia imprezy masowej w zakresie działań ratowniczo-gaśniczych;
Przepisy ustawy szczegółowo regulują wymogi dotyczące między innymi liczebności służby porządkowej oraz służby informacyjnej, a także terminy i zasady występowania o zgodę na zorganizowanie imprezy masowej oraz dokumentację, którą należy dołączyć do wniosku.
Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku dopuszczania podawania w trakcie imprezy alkoholu. Ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych zawiera szczegółowe
rozwiązania również w tym zakresie.
Jednocześnie przypominam, że zapewnienie porządku i bezpieczeństwa na terenie uczelni jest obowiązkiem Rektora, który nie może wydać zgody na jakiekolwiek zgromadzenia czy imprezy bez zapewnienia bezpiecznego ich przebiegu. Podjęcie decyzji powinno być poprzedzone szczegółowym rozważeniem wszelkich scenariuszy możliwych wydarzeń pod kątem zapewnienia bezpiecznego przebiegu zgromadzenia. Konieczne jest dokonanie przeglądu i stosownego uzupełnienia czy zmiany obowiązujących procedur bezpieczeństwa w uczelniach.
Zwracam się do Państwa z prośbą o poinformowanie organizacji studenckich działających na terenie uczelni o warunkach bezpieczeństwa, jakie muszą spełniać imprezy studenckie, a także o zasadach określonych w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych. Moją intencją nie jest ograniczanie imprez studenckich, ale zapewnienie bezpieczeństwa ich uczestnikom.
Pragnę wyrazić nadzieję, że konsekwentne i zdecydowane działania podejmowane przez Państwa Rektorów pozwolą uniknąć w przyszłości takich tragicznych zdarzeń, jakie miały miejsce w ostatnich dniach.