Uzdolnienia i osobiste zainteresowania oraz łatwość znalezienia pracy zgodnej z wykształceniem - to dwa powody, które w sondażu przeprowadzonym przez Uniwersytet Jagielloński wskazywali licealiści, pytani, co jest dla nich ważne przy wyborze właśnie tej uczelni.

Sondaż pokazał, że dużo mniejsze znaczenie mają dla młodzieży tradycje rodzinne studiowania na najstarszej polskiej uczelni czy ambicje rodziców.

„Przy wyborze miejsca studiów ważne jest czy miasto ma tradycje akademickie i jaki jest uniwersytet w tym mieście” – mówił we wtorek pełnomocnik rektora UJ ds. ewaluacji jakości systemu kształcenia dr Grzegorz Bryda.

Jak podkreślił, wskazywane przez licealistów kryteria łączą się ze sobą i dają szerszy obraz powodów, dla których dokonują oni takiego, a nie innego wyboru. „Jeżeli chodzi o wybór Uniwersytetu Jagiellońskiego decydująca jest marka uczelni, na którą składają się: pozycja uczelni w rankingach, prestiż, popularność, wysoki poziom nauczania, na drugim miejscu są kadra, kontakty zagraniczne i zaplecze uczelni, a na trzecim osobiste zainteresowania, perspektywy zatrudnienia i łatwość znalezienia pracy” - dodał.

W sondażu przeprowadzonym w maju uczestniczyło 484 licealistów. Byli to uczniowie drugich klas z pięciu krakowskich szkół i z jednej placówki w Wieliczce. Poproszono ich, by w pięciostopniowej skali ocenili, które z 25 kryteriów są dla nich najistotniejsze przy wyborze uczelni, przy wyborze Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz konkretnego kierunku studiów. Uczniowie odpowiadali też na pytanie, czy wybierając kierunek studiów i uczelnię planują, co będą robić w przyszłości.

W przypadku wyboru miejsca studiów licealiści najwyżej oceniali w skali od 1 do 5 (po uśrednieniu wyników): ofertę programową uczelni, osobiste ambicje, łatwość znalezienia pracy zgodnej z wykształceniem, własne zainteresowania i pasje, perspektywę dobrych zarobków po studiach oraz wysoki poziom nauczania.

Niemal te same kryteria, choć w nieco zmienionej kolejności, uczniowie wskazywali jako istotne przy wyborze UJ: osobiste zainteresowania i pasje, łatwość znalezienia pracy zgodnej z wykształceniem po studiach na Uniwersytecie Jagiellońskim, oferta programowa/przedmiotowa uczelni, perspektywa dobrych zarobków i wysoki poziom nauczania.

Przy wyborze kierunku studiów najważniejsze dla młodych ludzi były: uzdolnienia i osobiste zainteresowania, możliwość zatrudnienia po studiach, łatwość znalezienia pracy zgodnej z wykształceniem oraz zainteresowanie zawodem, do którego dany kierunek przygotowuje.

Rektor UJ prof. Karol Musioł mówił, że choć uniwersytet jest dumny ze swojej historii, jest skierowany w przyszłość. „Chcemy, by studiowali u nas najlepsi. Chcemy ośmielić tych, którzy po pierwszym etapie studiów szukają dla siebie nowego miejsca” – powiedział prof. Musioł tłumacząc dlaczego uczelnia zdecydowała się na sondaż i na kampanię promocyjną.

Do studiowania na UJ miała zachęcić kampania „Sprawdź swoją przyszłość” - w Internecie przyszli i obecni studenci mogli zabawić się w przewidywanie, co ich czeka po ukończeniu konkretnego kierunku na UJ. W miejscach odwiedzanych przez młodych ludzi m.in. klubach pojawiły się lustra oklejone tak, że przeglądający się w nich mieli wrażenie, iż widzą swoją postać na okładce prestiżowego magazynu.(PAP)]]>