Jako studentowi prawa (oby wkrótce absolwentowi), wszelkie pomoce, zestawy testów i kursy przygotowawcze do zdania egzaminu na aplikację zawsze wydawały mi się w pewnej mierze naciągactwem, nie do końca sprawdzonym merytorycznie, ale za to bardzo kosztownym materiałem. Otrzymawszy propozycję przetestowania jednego z najnowszych produktów wydawnictwa wolters kluwer, przypomniałem sobie moje własne krytyczne sądy wyrażane zwłaszcza podczas pierwszych lat studiów.


W związku z powyższym byłem przygotowany „rozprawić się” się z przedmiotem mojej recenzji, to, co trafiło w moje ręce jednocześnie zaskoczyło mnie i zmusiło do zmiany nastawienia. Dlaczego? O tym niżej.
Chciałbym zaznaczyć, iż badałem tylko elektroniczną wersję tej pozycji. Według mnie, to własnie ona jest najmocniejsza ogólną zaletą odróżniającą produkt wolters kluwer od konkurencji, ale przejdźmy do konkretów.
Po prostej rejestracji loginu i mailowej aktywacji konta możemy przejść do korzystania z programu, (jeżeli coś nam się po drodze nie powiedzie możemy sięgnąć do zarówno mailowej jak i telefonicznej pomocy technicznej). Interfejs w swym wyglądzie nawiazuje do innych pozycji z serii LEX, z której pomocy miał okazję korzystać chyba każdy, którego edukacja wiaże się z prawem. Tzw. Baza wiedzy składa się z trzech zbiórów, w których zawierają się odpowiednio akty prawne, wykładnia i testy. Dzięki czemu czysto teoretyczne informacje z aktów prawnych możemy zobaczyć przez pryzmat praktyki, zwłaszcza orzecznictwa, które w naszym systemie prawnym powoli, ale konsekwentnie zyskuje na znaczeniu.

W swojej recenzji skupię się jednak na module testowym, gdyż to jego zalety najbardziej przykuły moją uwagę. Jeżeli chodzi o zasadę działania to, ta aplikacja łączy w sobie dwa ważne oderwane od siebie dotychczas aspekty nauki tj. przyswajanie materiału (treści aktów normatywnych) i jego weryfikację (przy pomocy testu). Ta „fuzja” jest wynikiem możliwości bezpośredniego dostępu po rozwiązaniu testu do podstawy prawnej poprawnych odpowiedzi, dzięki czemu użytkownik wie nie tylko co zaznaczył źle ale i dlaczego?

Co więcej możemy eksplorować zbiór testów na kilka sposóbów poprzez komendy „do zagadnienia” i „do aktu prawnego” weryfikując swoją wiedzę np. z obszaru merytorycznego, w którym czujemy się najsłabsi albo losując pytania w dowolnej liczbie (np.100) z całego materialu lub z obszaru konkretnego zagadnienia. Warto wspomnieć o tym, iż polecenie „pokaż moje testy” pozwoli nam śledzić nasze dotychczasowe poczynania i postępy. Znaczenie mechanizmu kontroli czasu również wydaje się nie do przecenienia.


Wady?

Przystępując do analizy oprogramowania byłem niemal pewien, iż korzystanie z niego będzie uciążliwe na starszym sprzęcie komputerowym, szczęśliwie myliłem się. Rozczarowałem się również szukając błedów merytorycznych czy braków aktualizacji stanu prawnego, ale tego chyba można było się spodziewać. Podobnie, jeśli chodzi o cenę moje początkowo sceptyczne nastawienie, uległo zmianie, po dokonaniu w głowie kilku prostych operacji. Mianowice zestawiłem cenę produktu (oscylującą w okolicach kilkuset złotych) z cenami kursów przygotowawczych do aplikacji (ok. 1500 złotych), polegających przecież własnie na rozwiązywaniu testów i uwzględniłem w tym zestawieniu fakt, iż wysoki wynik z egzaminu na aplikację w połaczeniu z odpowiednim poziomem przedsiębiorczości, może nam zapewnić przyzwoitego patrona płacącego ok. 3 tys złotych miesięcznie.
Biorąc powyższe pod uwagę myślę, że skorzystanie z tej aplikacji to nie tyle rozrzutność, co inwestycja, która może mieć wysoką stopę zwrotu.
Podsumowując powyższą analizę tego produktu, uważam, iż zasługuje on na pozytywną ocenę ze względu na łatwość użytkowania, innowacyjność rozwiązań i stały rozwój poszczególnych jego modułów, dlatego chciałbym go zarekomendować Wam wszystkim, którym życzę powodzenia w tegorocznych staraniach o dopuszczenie do elitarnego grona palestry.

Paweł Żukowski

Pamiętajcie, że o aplikacjach dyskutujemy na Forum ! 

Przygotowujesz się do egzaminów na aplikacje? Zdaj na aplikację z LEX przed Aplikacją!
www.profinfo.pl/aplikacja 
 

]]>