Najlepiej do egzaminów wstępnych na aplikacje są przygotowani absolwenci Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Łódzkiego - wynika z danych Ministerstwa Sprawiedliwości.

- Powszechnie wiadomo, że prawo jest jednym z najpopularniejszych kierunków studiów wyższych. Obecnie na wydziałach prawa wszystkich uczelni studiuje łącznie ok. 60 tysięcy osób – przypomniał Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin w trakcie konferencji z dziekanami wydziałów prawa, która odbyła się w Popowie.

Podczas spotkania omówiono przede wszystkim wyniki egzaminów wstępnych na aplikacje adwokacką, radcowską i notarialną, przeprowadzonych w 2011 r.

W czołówce uczelni najlepiej przygotowujących do egzaminów wstępnych od kilku lat są już Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Łódzki. Trzecie miejsce w rankingu zajął Uniwersytet Śląski w Katowicach. Uniwersytet Warszawski uplasował się dopiero na 5. pozycji. W pierwszej dziesiątce znalazły się również: Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet Szczeciński, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

- W mojej ocenie, studia prawnicze są niezwykle uniwersalne, a pewną ich naturalną kontynuacja dla części absolwentów jest aplikacja. Przypomnę, że w ubiegłym roku do egzaminów wstępnych na aplikacje samorządowe przystąpiło ponad 11 500 osób, zaś na aplikacje prowadzoną w samej Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury – niemal 2 tysiące osób – powiedział Jarosław Gowin.

Na podstawie danych, którymi dysponuje Ministerstwo można stwierdzić, że w latach 2008 - 2009 ponad 60 procent absolwentów wydziałów prawa przystępowało do egzaminów wstępnych na aplikacje. Odsetek zdających był bardzo różny, w zależności od roku, a także od wybranej aplikacji. Na przykład w ubiegłym roku, na niemalże 12 tysięcy zdających na wszystkie aplikacje korporacyjne, pomyślny wynik uzyskało 5,3 tys. absolwentów prawa. Odsetek tych, którzy zdali na aplikację adwokacką był nieco wyższy niż procent przyszłych radców prawnych.

Tegoroczna konferencja była już czwartym, organizowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości, tego typu spotkaniem. Po raz pierwszy – poza dziekanami wydziałów prawa - wzięli w niej udział także władze samorządów prawniczych, zawodów zaufania publicznego.

Uczestnicy konferencji, poza omówieniem wyników egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze, dyskutowali również nad tym jakich studentów prawa poszukują samorządy prawnicze.

Marta Osowska]]>