Wybierając studia wyższe maturzysta często stoi przed trudnych wyborem – „Kim chcę w życiu być i co chce osiągnąć?”. Tak naprawdę to po studiach, po uzyskanym tytule magistra czeka go prawdziwy sprawdzian – musi odpowiedzieć sobie na pytanie: ”Co dalej? Jaką drogę obrać?”. Ukończenie studiów prawa, kierunku o wysokiej renomie, podwyższa próg wymagań pracodawców oczekiwanych od nowych absolwentów. Prawo to trudne studia, co nie ulega wątpliwości, a przeglądając ogłoszenia o stażach, praktykach czy pracy, widać wyraźnie, iż przyszli pracodawcy szukają specjalistów w danych gałęziach prawa m.in. prawa spadkowego, prawa budowlanego, karnego skarbowego. Nie oczekuje się od świeżo upieczonego absolwenta prawa praktycznej wiedzy, jednak wymaga się specjalistycznej wiedzy. Wiedza ogólna nadal jest podstawowym kryterium aczkolwiek pracodawcy patrzą na oceny ze studiów z różnych przedmiotów, często dodatkowych. Organizują testy językowe, analityczne, rozmowy kwalifikacyjne, case-y, aby sprawdzić wiedzę prawnika z danej gałęzi prawa. Uczelnie wyższe wychodzą naprzeciw temu problemowi i próbują pokazać, że nie tylko, jak się powszechnie sądzi, aplikacja prawna jest możliwością rozwoju po studiach prawniczych. Możliwości samo rozwoju absolwenta to m.in. studia podyplomowe oraz studia doktoranckie. Staże, praktyki w sektorze administracji publicznej, administracji samorządowej, korpusie służby cywilnej, sektorze prywatnym, korporacjach itp. Wszystko zależy od ukierunkowania podczas odbytych studiów.

Specjalizacja w ramach studiów

Część z polskich uniwersytetów stara się wpłynąć na wyspecjalizowanie kadry prawniczej tworząc na przykład od trzeciego roku studiów, podział studentów na grupę cywilistyczną, karnistyczną czy administracyjną (Uniwersytet Opolski). Studenci mają po dwa przedmioty dodatkowe w semestrze. W przypadku specjalizacji karnistycznej przedmiotami takimi są m.in. wiktymologia czy kryminalistyka. Specjalizacja cywilistyczna zawiera w ofercie programowej prawo obrotu nieruchomościami czy też prawo spółdzielcze. Ma to na celu stworzenie profesjonalnej kadry prawniczej o odpowiednim ukierunkowaniu dostosowanej do potrzeb społeczeństwa.

Koła Naukowe

Student swoje ambicje naukowe, wykazać może poprzez działalność w kole naukowym. Biorąc udział w konferencjach, pisząc artykuły oraz referaty, pogłębia swoją a także innych członków koła wiedzę, która z pewnością przełoży się na późniejszą wybraną „drogę prawniczą”.

Przedmioty fakultatywne

Wydziały prawa i administracji, w postaci tzw. „przedmiotów dodatkowych” oferują studentom w drodze wyboru, rozwój w takich dziedzinach prawnych jak prawo wyznaniowe, socjologia czy też prawo energetyczne (Uniwersytet Jagielloński). Przedmioty te, traktowane często jako niepotrzebne, przydają się w późniejszym życiu, czego chyba nie trzeba tłumaczyć. Powtarzając za łacińską paremią - „ignorantia iuris nocet”.

Szkoły Prawa obcego

Studenci zachęcani są do udziału w Szkołach Prawa obcego. Z oferty Szkoły Praw obcych możemy korzystać m.in. na Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie Warszawskim czy też Uniwersytecie Jagiellońskim. Na uczelniach istnieje możliwość nauki w językach obcych, specyfiki oraz konstrukcji prawnej przepisów krajów europejskich czy też Stanów Zjednoczonych. Najwybitniejsi studenci mogą skorzystać z szansy studiowania w kraju zainteresowania i na miejscu poprzez praktykę zapoznać się z rzeczywistym działaniem przepisów.

Seminarium magisterskie

Pewnego rodzaju wyspecjalizowaniem jest wybór katedry, którą student wybiera w celu odbycia seminarium magisterskiego. Wybierając seminarium w katedrze prawa międzynarodowego ma dodatkowy przedmiot z tej właśnie dziedziny np. międzynarodowe prawo karne. Poprzez samo przygotowanie pracy daje wyraz poświęceniu tematyce i danej gałęzi prawa.

Studia Podyplomowe

Zmierzając do końca, nie należy zapominać o możliwości ukierunkowania w drodze odbycia studiów podyplomowych. Swoją ofertę programową prezentuje m.in. Uniwersytet Wrocławski zachęcając do ukończenia studiów podyplomowych o kierunku: prawo zamówień publicznych, prawo ochrony środowiska, ekspertyzy dokumentów, prawo bankowe etc. Zadaniem studiów jest prowadzenie kształcenia w zakresie danej dziedziny prawa. Studia podyplomowe są przeznaczone dla osób z wykształceniem wyższym, osób zatrudnionych w przedsiębiorstwach czy dla innych zainteresowanych praktyką stosowania danej dziedziny prawa. Absolwentem tych studiów jest osoba o profesjonalnym przygotowaniu z danej dziedziny.

Oczywiste jest, że każdy ma swoje plany, marzenia i idzie swoją drogą. Tworzenie specjalizacji ma sens, aczkolwiek nie brak też krytyki. Ukierunkowując się przyszły prawnik zaniedbuje przedmioty z innych specjalizacji a wszak powinien posiadać gruntowną wiedzę z każdej dziedziny prawa. Nie słusznym jest również wychodzenie z powszechnej tezy, że absolwent prawa może obrać tylko jedną drogę jaką jest aplikacja. Pamiętajmy, że jest wiele dziedzin, w których poszukiwana jest profesjonalna kadra prawnicza.

Aleksandra Beata Kopeć
Uniwersytet Opolski

 

]]>