Rzeczniczka prasowa UG, Beata Czechowska-Derkacz, wyjaśniła, że tak duża liczba nowych kierunków wynika z dostosowywania się uczelni do potrzeb rynku edukacyjnego, ale też z chęci poszerzenia swojej oferty tak, by - w obliczu niżu demograficznego - pozyskać jak najwięcej studentów.

Proces rekrutacji na UG jeszcze się nie zakończył: na niektórych kierunkach trwa nadal nabór kandydatów. Wygląda jednak na to, że jeden z nowych kierunków – Kryminologia, ustanowi absolutny rekord popularności. O jedno miejsce na tych studiach walczyło prawie 44 chętnych.

Dużym powodzeniem cieszyły się też inne wprowadzone w tym roku kierunki. Tuż za Kryminologią znalazło się Bezpieczeństwo narodowe z prawie 11 chętnymi na miejsce oraz Sinologia z podobnym wynikiem. Kolejne miejsce zajęła Iberystyka z prawie 10 osobami walczącymi o jedno miejsce.

Również prawie 10 chętnych na jedno miejsce zanotowano na – także nowym kierunku - Zarządzanie instytucjami artystycznymi (tylu chętnych było na specjalność menedżerską, na drugiej specjalności - sceniczno-menedżerskiej zarejestrowano czterech chętnych na miejsce).

Uniwersytet Gdański zaplanował przyjęcie w roku akademickim 2013/2014 ponad 18 tysięcy nowych studentów, w tym ponad 11 tysięcy osób na studia stacjonarne I i II stopnia. Kandydaci mogli składać aplikacje na 60 kierunków studiów w zakresie ponad 200 specjalności.

Politechnika Gdańska nie przygotowała na nadchodzący rok akademicki żadnych nowości. Wśród kandydatów największą popularnością cieszyły się Gospodarka przestrzenna oraz Geodezja i kartografia. Na obu tych kierunkach zanotowano prawie 5,5 kandydata na jedno miejsce. Dużą popularnością cieszyły się też: Informatyka – o jedno miejsce walczyło tu prawie czterech kandydatów oraz Biotechnologia i Energetyka, gdzie chętnych było ponad trzy razy więcej niż miejsc.

Więcej informacji o innych obleganych kierunkach na www.tvn24.pl