Film traktuje o realiach występujących w sprawach o udzielenie opieki nad dzieckiem. Ted Kramer jest mężem i ojcem, całkowicie pochłoniętym karierą zawodową. Jego żonę Joannę męczy taki stan rzeczy, dlatego decyduje się go porzucić. Pod opieką męża zostawia 7-letniego synka, Billy'ego. Początkowo Ted nie może odnaleźć się w nowej roli. Trudno jest mu pogodzić pracę zawodową z wychowywaniem dziecka. Jednak pomimo trudności udaje mu się zaprzyjaźnić z synem i stworzyć prawdziwy, pełen bezpieczeństwa dom. Tymczasem Joanna zmienia zdanie i chce za wszelką cenę odzyskać chłopca. Ted nie zamierza jednak rezygnować z syna. Sprawa trafia do sądu.

W dyskusji wzięli udział zaproszeni goście:

- sędzia Sądu Rejonowego Violetta Hanspol-Mikuła,

- mec. Hanna Łyczywek-Falkowska,

- Krzysztof Karpiński - "Tata Szczecin" ze Szczecińskiego Biuro Praw Ojca.

Prelegenci odpowiadali na pytania studentów, którzy chętnie przyszli obejrzeć film i posłuchać wypowiedzi gości. Uczestnicy dyskusji zadawali pytania dotyczące m.in. tego jakie czynniki wpływają na to, że w Polsce częściej matki niż ojcowie otrzymują władzę nad dzieckiem, w jaki sposób Biuro Praw Ojca pomaga ojcom w wykonywaniu opieki nad dzieckiem oraz czy rozwodzący się rodzice często są zgodni co do tego, który z nich będzie sprawował opiekę nad małoletnim. Na sali pojawiły się również osoby, które nie studiują na naszym wydziale, a dla których temat ten wydał się interesujący i bardzo aktualny.

Myślimy, że temat ten będzie kontynuowany w przyszłych miesiącach. Film pokazał, z jakimi problemami stykają się rodzice i sąd w sprawach tego typu, a studentom – jak trudne i odpowiedzialne zadanie czeka ich w przyszłości, nie tylko jako prawników, ale też w roli rodziców.

Bartek Sierzputowski

Paweł Rafałowicz