Jak poinformowało biuro prasowe uczelni, uroczystego otwarcia nowego stanowiska dydaktyczno-naukowego dokonali w ubiegłą niedzielę: rektor AGH, prof. Tadeusz Słomka oraz prezes firmy RWE Polska - fundatora laboratorium - dr Filip Thon.

Nowa pracownia znajduje się na Wydziale Energetyki i Paliw AGH. Składa się ona z 40 paneli fotowoltaicznych zamontowanych na dachu budynku wydziału, inwerterów, aparatury dydaktyczno-badawczej, baterii i stacji pogodowej mierzącej warunki atmosferyczne.

Przeczytaj także: Student-Wynalazca poszukiwany

Jak zaznacza uczelnia, dzięki nowemu stanowisku dydaktycznemu studenci będą mogli wykonywać pomiary w trakcie ćwiczeń laboratoryjnych oraz prac magisterskich lub doktorskich.

Z kolei RWE Polska liczy na to, że wyniki pomiarów posłużą jej do oceny m.in. jakości pozyskiwanej w ten sposób energii elektrycznej.

Utworzenie RWE AGH Solar Lab jest kolejnym rezultatem stałego współdziałania krakowskiej uczelni i jednego z największych koncernów energetycznych w Europie. W ostatnich latach RWE ufundowała na AGH m.in. innowacyjne laboratorium pomiaru światła.

Przeczytaj także: Indywidualny tok studiów tylko za zgodą studenta


"Często podkreślamy, że Akademia Górniczo-Hutnicza żyje w pełnej symbiozie z rynkiem, współpracując ściśle z firmami z wielu branż. Współpraca z RWE jest jednym z najlepszych tego typu przykładów" - uważa prof. Słomka.

Spółki z Grupy RWE współpracują z Akademią Górniczo-Hutniczą od prawie 10 lat. W ramach tej współpracy koncern - oprócz rozpoczętej w 2005 roku wymiany doświadczeń z uczelnią w zakresie górnictwa węgla brunatnego, techniki energetycznej i energetyki - prowadził m.in. program praktyk dla studentów i absolwentów oraz ufundował (za pośrednictwem Fundacji RWE) trzyletni program stypendialny dla najlepszych z nich.

Przeczytaj także: M. Libuda: aplikacja nie musi być jedyną drogą

Część absolwentów uczelni zasiliła później szeregi firmy. Specjaliści koncernu prowadzili także wykłady na Akademii.