Studenci zainteresowani tematyką praw i wolności człowieka będą mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy w praktyce. Stowarzyszenie imienia Profesora Zbigniewa Hołdy zaprasza do udziału Moot Court - Turnieju Sądowym Konstytucyjnych Praw i Wolności. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Rozgrywki między drużynami studentów prawa, polegające na symulacji postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym, odbędą się w oparciu o kazus wprowadzający hipotetyczną ustawę o parytetach w organach spółek prawa handlowego. Kazus zostanie opublikowany na stronie internetowej Stowarzyszenia w dniu 1 marca. Do końca miesiąca Organizator będzie przyjmował zgłoszenia drużyn.

Turniej odbędzie się w dwóch etapach. Pierwszy – pisemny – będzie polegał na przygotowaniu przez zespoły studentów wniosku do Trybunału Konstytucyjnego kwestionującego rozwiązania wprowadzone przez ustawę pod kątem ich zgodności z Konstytucją, oraz odpowiedzi na taki wniosek. Najlepsze drużyny z całej Polski wezmą udział w drugim etapie Turnieju – rozgrywkach ustnych – w którym wcielą się w rolę jednego z uczestników postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym. Eliminacje oraz finał Turnieju odbędą się w Warszawie. Dla zwycięzców przewidziane są atrakcyjne nagrody.

Konkurs jest dedykowany w szczególności studentom zainteresowanym zarówno prawami człowieka, jak i prawem konstytucyjnym, cywilnym, handlowym czy gospodarczym. Projekt stwarza niepowtarzalną okazję do zastosowania prawa w praktyce. To pierwsza, ogólnopolska inicjatywa tego rodzaju w dziedzinie praw i wolności człowieka.

Pobierz Regulamin Konstytucyjnego Turnieju Sądowego

Pobierz Kazus turniejowy

Czytaj więcej

Marta Osowska

]]>