Uczestnicy spotkania, zorganizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Uniwersytet Warszawski i Rzecznika Praw Absolwenta, dzielą się doświadczeniami w sprawnym i skutecznym monitorowaniem zawodowych losów absolwentów szkół wyższych. Do monitoringu uczelnie zostały zobowiązane przepisami ustawy reformującej naukę z 2011 r. Monitoring ma zapewniać lepszą jakość kształcenia i dać uczelni instrument, który pozwoli dostosowywać programy studiów do oczekiwań rynku pracy. Monitorowanie zawodowych losów absolwenta jest zalecane przez Unię wszystkim państwom członkowskim - przypomniał rzecznik praw absolwenta Bartłomiej Banaszak.

"Monitoring jest instrumentem, który pomaga władzom uczelni ustalić, które kierunki studiów powinny być rozwijane, a na których zmieniać profil - tak, by absolwenci mogli jak najszybciej znaleźć zatrudnienie" - przypomniała minister nauki Barbara Kudrycka. Jak zauważyła, monitoring w praktyce wygląda bardzo różne - czasami prowadzony jest wzorcowo, ale też zdarza się, "że wyniki nie pozwalają obiektywie określić jak faktycznie wyglądają losy absolwentów". 

Jak poinformowała minister, zgodnie z nowymi założeniami do nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym metodologię prowadzenia tego monitoringu będzie określone w rozporządzeniu ministra. Pozwoli to uzyskać wyniki rzetelne i obiektywne, a jednocześnie porównywać wyniki na poziomie uczelni i pomiędzy sobą - tłumaczyła.

Niestety nie wiadomo w jaki sposób ministerstwo będzie chciało uzyskać informacje od absolwentów, którzy ich nie chcą udzielić. Eksperci uważają, iż dobrowolnie „pochwalą się” tylko ci, którzy odnieśli sukces zawodowy. Osoby, które go nie uzyskały, nie pracują w zawodzie, czy są poza granicami kraju – takich informacji nie udzielą. Zaś wprowadzenie przymusu budziłoby wątpliwości o zgodność takich zmian z art. 47 konstytucji, który gwarantuje prawo do ochrony prawnej życia prywatnego.

Na kongres zgłosiło się 180 uczestników, w większości - przedstawiciele akademickich biur karier. Na przyszły rok planowany jest kolejny kongres, z udziałem przedstawicieli resortu pracy.