Niemcy to obecnie jedna za najstabilniejszych gospodarek starego kontynetu, która nieustannie się rozwija, poszukując wciąż nowych możliwości. To sprawia, iż za rozwojem nowych sektorów idzie zapotrzebowanie na specjalistów i młodych pracowników, także z innych krajów Europy. Berlin staje się prekursorem online marketingu, przemysłu internetowego i szeroko pojętych nowych technologii. Ciekawe doświadczenie zawodowe mogą zyskać tutaj zarówno studenci i absolwenci ścisłych kierunków, jak również humaniści i artyści. To co dodatkowo skłania do spróbowania swoich sił u naszych niemieckich sąsiadów, to również dosyć niskie, jak na Europę Zachodnią koszty życia oraz wielopłaszczyznowy obraz Berlina, niegdyś miasta podzielonego na dwa zupełnie różne światy, które dzisiaj płynnie się przenikają i wzajemnie uzupełniają.

PIERWSZA PRACA
Istnieje wiele rozwijających się firm, które zatrudniają studentów i absolwentów na kilkumiesięczne, płatne staże, dzięki czemu młodzi ludzie mogą zarobić pierwsze pieniadze, zmierzyć się z wymaganiami zagranicznego pracodawcy, poznać kulturę pracy oraz szlifować język. Startupy, czyli dosyć młode firmy, przeważnie z branży online marketingu, zatrudniają ludzi z całej Europy, w tym także z Polski, dając szansę na utrzymanie oraz zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego. „Stażyści, którzy przychodzą do nas na staż, mają zróżnicowane obowiązki – tworzą teksty, rozbudowują istniejące na stronie internetowej kategorie, dbają o jakość serwisu. Ponadto, mają szansę sprawdzić się w zakresie marketingu, social media i PR-u. Staż u nas nie polega zatem na parzeniu kawy”- zapewnia Justyna Dolecińska, Country Manager Poland w Shopalike.pl. Pierwsze kroki w międzynarodowym środowisku studenci i absolwenci z Polski mogą stawiać także w takich startupach, jak portal randkowy eDarling.pl. Jeżeli jednak młodych Polaków interesuje praca w obcym języku, można sprawdzać oferty na stronie Berlin Startup Jobs. Warto pamiętać, iż praca w startupie, to także możliwość nawiązania kontaktów oraz współnego spędzania czasu i poznawania miasta. Przydatny może okazać się również kontakt do Polskiej Rady Socjalnej w Berlinie, która pomaga Polakom w rozmaitych sprawach urzędowych związanych z pracą oraz studiami.

Oferty stażowe publikowane są na bieżąco. Staże średnio trwają od 3 do 6 miesięcy, a zarobić można miesięcznie od 450 Euro brutto wzwyż. Każdy stażysta na zakończenie pracy dostaje również referencje, dzięki którym niepodważalnie wzbogaca swoje CV.

PIERWSZE MIESZKANIE
Kwestie mieszkaniowe w Berlinie są owiane legendą, jednak ile ludzi tyle historii i doświadczeń, dlatego warto zaglądać na strony internetowe oferujące pokoje i mieszkania studenckie. W Berlinie możemy znaleźć lokum również na kilka tygodni lub miesięcy. Najpopularniejszym serwisem z ofertami jest WG Gesucht, na którym znajdują się ofery mieszkań lub pokoi z całego Berlina, w różnych przedziałach cenowych oraz czasowych. Szukający mieszkania muszą być przygotowani na tzw. Interview z mieszkańcami, najczęściej to oni, a nie właściciel decydują o wyborze nowego członka mieszkaniowej wspólnoty. Warto także wiedzieć, iż często pokoje są nieumeblowane. Ceny za miesiąc wynajmu wahają się przeważnie od 200 do 500 Euro. Na cenę głównie wpływa lokalizacja oraz wielkość mieszkania. Standardowo im dalej od centrum tym taniej. Przy poszukiwaniu odpowiedniego mieszkania lub pokoju, warto kierować się bliskością do komunikacji miejskiej, która w Berlinie jest bardzo dobrze zorganizowana. Połączenia, taryfy przejazdów oraz bliskość przystanków można sprawdzać na stronie berlińskiej komunikacji - BVG.

MIASTO ATRAKCJI
Berlin to niekwestionowany lider, jeżeli chodzi o ilość atrakcji na spędzanie wolnego czasu. Tutaj każdy może znaleźć coś dla siebie. Dla miłośników filmu jest nią z pewnością coroczny festiwal Berlinale, na którym często przedstawiane są także polskie produkcje. Natomiast lubiący malarstwo i sztukę minionych epok powinni zajrzeć na Wyspę Muzeów rezerwując sobie znacznie więcej czasu na obejrzenie eksponatów, niż jedno popołudnie! Prawdziwą atrakcją są także liczne galerie, zarówno te kameralne w dzielnicy Mitte, jak i te uliczne, chociażby na Kreuzbergu. Sympatią mieszkańców oraz turystów cieszą się Flohmarkty, na których znaleźć można zarówno perełki w stylu vintage, jak również za kilka euro wyposażyć swój pokój lub kuchnię.

Berlin to także miejsce urokliwych kawiarni, klimatycznych knajpek, kultowych klubów. Jeżeli zdecydujecie się na przyjazd do Berlina, możecie śledzić najciekawsze wydarzenia także w języku polskim, zaglądając na bloga Berlinsko, dzięki któremu nie ominie Was żadne interesujące wydarzenie! Koszty wyjścia do klubu, czy do galerii wahają się jednorazowo od 5 do 35 Euro, w zależności od typu rozrywki na który się zdecydujemy.

Berlin to przede wszystkim miasto spotkań. Zarówno wschodu z zachodem, jak również ludzi z całego świata, którzy przyjeżdzają tutaj, dzięki dogodnym połączeniom lotniczym. To zdecydownie jedno z najlepiej skomunikowanych miast na świecie, a także baza lotów w najodleglejsze strony kuli ziemskiej. Jeżeli zdecydujemy się przeżyć wspaniałą przygodę, poznać ludzi z różnych stron świata, zdobyć pierwsze doświadczenie, to będzie doskonałe miejsce, by rozpocząć swoją międzynarodową podróż!

Źródło: Visual Meta GmbH - www.visual-meta.com