Interpretacje fiskusa dotyczące możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków na podnoszenie kwalifikacji zawodowych są enigmą dla podatników. Rozstrzygnięcia zależą głównie od tego, kiedy (przed rozpoczęciem działalności lub w jej trakcie) i na jakie studia (magisterskie, doktoranckie, podyplomowe) poszedł przedsiębiorca. Większość interpretacji była dotąd korzystna dla podatników. Ostatnio dyrektorzy izb skarbowych zmienili jednak front.

Zobacz: Kiedy stypendium jest wolne od podatku>>>

Coraz częściej fiskus twierdzi, że wydatki na zdobycie lub podnoszenie kwalifikacji zawodowych np. przez architektów, inżynierów czy osoby zajmujące się profesjonalnie szkoleniami nie mogą być kosztem działalności, mimo że zakres studiów odpowiada profilowi prowadzonej firmy.
 
Przykładowo w interpretacji z 5 czerwca 2014 r. (nr IPPB1/415-278/14-3/AM) dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał, że inżynier nie może zaliczyć wydatków na czesne za studia inżynierskie i magisterskie na kierunku logistyka do kosztów podatkowych, ponieważ wydatki te służą podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia, a więc mają charakter osobisty. Celem poniesienia przez podatnika kosztów studiów nie jest więc osiągnięcie przychodów z firmy. Taka sama argumentacja pojawia się też np. w innej interpretacji tego dyrektora (z 25 kwietnia 2014 r., nr IPPB1/415-92/14-2/AM), która dotyczyła osoby prowadzącej szkolenia.
 
Organy podatkowe wykluczają też możliwość zaliczenia do kosztów wydatków na zdobycie uprawnień zawodowych (aplikacji) przez radców prawnych i adwokatów. Mecenasi mogą jednak liczyć na sądy.
 
Zobacz: Podatki: rozliczamy się z umowy zlecenia>>>
 
Dotychczas dyrektorzy izb skarbowych w większości przypadków pozwalali zaliczać wydatki na studia do kosztów. Przykładowo biznesmen może pomniejszyć przychody o wydatki na studia doktoranckie (np. interpretacje: z 25 lipca 2012 r., nr ITPB1/415-530/12/IG oraz z 18 marca 2014 r., nr ILPB1/415-1402/13-2/AMN), a nawet habilitację (interpretacja z 29 kwietnia 2014 r., nr IPTPB1/415-21/14-4/AG). Organy wyjaśniały, że jeżeli program studiów jest bezpośrednio związany z zakresem prowadzonej przez podatnika działalności, a zdobyta wiedza przyczyni się do powstania przychodu (np. poprzez wpływ na jakość usług), to podatnik może zaliczyć wydatki związane z tymi studiami (czesne, zakup materiałów dydaktycznych) do kosztów.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna