Corocznie studentom zadawane są pytania o ich wymagania zawodowe i jak postrzegają poszczególnych pracodawców. Ankieta jest przeprowadzana regularnie wśród studentów na całym świecie. W tym roku wzięło w niej udział ponad osiemnaście tysięcy polskich studentów. Universum tworzy listę stu najatrakcyjniejszych firm w dziedzinach m.in. biznesu, prawa, technologii.

Sebastian Dyla, Senior Employer Branding Consultant w Universum, wskazuje, że ankietowani najwyżej cenią sobie bezpieczeństwo zatrudnienia i możliwość osiągnięcia pozycji eksperta. W wyborze pracodawcy studenci kierują się jego prestiżem i możliwością zdobycia mocnych referencji na przyszłość. Dodatkowym atutem jest aktywność pracodawców na uczelniach, w środkach publicznego przekazu, w tym mediach społecznościowych, i prasie.

Studenci chcą pracować w firmach, które zapewnią profesjonalizm szkolenia i orientują się na działania zespołowe. Z drugiej strony, najmniej atrakcyjne są zawody wymagające kontaktu z klientami. Ankietowani chcą uniknąć pracy związanej z dużą odpowiedzialnością. Zaledwie 15 proc. chce być liderem. Ich pierwsza wypłata powinna wynosić średnio 3063 zł. Studenci informatyki spodziewają się jednak pensji o pięćset złotych wyższej, a humaniści są gotowi podjąć pracę za 2700 zł.

Ranking znajduje się na stronie www.universumglobal.com, więcej także w Pulsie Biznesu.