Egzaminy zostaną przeprowadzone na aplikacje: radcowską, adwokacką, notarialną i komorniczą. Sprawdzian umiejętności kandydatów będzie miał formę testu składającego się z 150 pytań. Aby egzamin zaliczyć i w efekcie dostać się na aplikację trzeba będzie zdobyć 100 punktów lub 90 - w wypadku aplikacji komorniczej.

Egzaminy są organizowane na terenie całego kraju. W tym roku utworzono 64 komisje egzaminacyjne – najwięcej, bo aż 28, komisji adwokackich. O jedną mniej utworzono komisji ds. aplikacji radcowskiej. Przyszli notariusze i komornicy będą mogli zdawać, odpowiednio, w pięciu i czterech miastach. W sumie egzaminy zostaną przeprowadzone w dwudziestu czterech miastach.

Rzeczpospolita przedstawia liczbę kandydatów na poszczególne aplikacje. Najpopularniejsza jest radcowska (około 6,2 tys. osób), po niej adwokacka (około 4,3 tys. osób). Znacznie mniej chętnych chciałoby wykonywać zawód notariusza (około 850 kandydatów) i komornika (660 osób).

Jak podaje Rzeczpospolita, nieznacznie wzrosło zainteresowanie aplikacją adwokacką – kandydatów jest o około dwustu więcej niż przed rokiem. Niemal identyczna jest liczba chętnych do podejścia do egzaminu radcowskiego i komorniczego. Kandydatów na notariuszy jest o trzystu mniej niż przed rokiem.

Więcej na stronach portalu internetowego Rzeczpospolitej