Ciągłe podnoszenie kwalifikacji i wiedzy przez przedsiębiorcę jest jednym z najistotniejszych działań niezbędnych do rozwoju oraz utrzymania konkurencyjności prowadzonej działalności gospodarczej. Podnoszenie kwalifikacji i wiedzy przez przedsiębiorcę może przybrać różne formy, włączając w to wszelkiego rodzaju szkolenia i studia. Wybór konkretnej formy podnoszenia wiedzy może być też motywowany względami podatkowymi, a w szczególności możliwością zaliczenia wydatków na podnoszenie kwalifikacji i wiedzy do kosztów uzyskania przychodu.

Zobacz: Kiedy stypendium jest wolne od podatku>>>

Na podstawie interpretacji organów podatkowych można wskazać, iż intencją fiskusa jest uzależnienie możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków poniesionych na podnoszenie kwalifikacji i wiedzy nie tylko od ich związków z uzyskiwaniem przychodu lub zabezpieczeniem źródeł przychodu, lecz także od samej formy podnoszenia wiedzy przedsiębiorcy. W konsekwencji, zdaniem fiskusa wydatki poniesione przez przedsiębiorcę na szkolenia oraz studia podyplomowe mogą stanowić koszty uzyskania przychodu, o ile istnieje związek pomiędzy programem szkolenia czy też studiów podyplomowych a działalnością gospodarczą przedsiębiorcy.

Zobacz: Podatki - rozliczamy się z umowy o pracę>>>

Odmienne stanowisko fiskusowi zdarza się prezentować w stosunku do studiów licencjackich, magisterskich czy też doktoranckich. Przykładowo, zgodnie z interpretacją dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 5 grudnia 2013 r. (nr IPPB1/415-957/13-2/ES), podatnik może potraktować wydatki poniesione na studia podyplomowe jako koszty uzyskania przychodu, podczas gdy wydatki poniesione na studia doktoranckie kosztami podatkowymi już nie są. Zdecydowanie rację należy przyznać fiskusowi w przypadkach, gdy stosuje bardziej liberalne stanowisko.
 
Zobacz: Podatki - rozliczamy się z umowy zlecenia>>>
 
Brak jest bowiem jakichkolwiek podstaw do uznania, iż forma podnoszenia kwalifikacji i wiedzy stanowi czynnik przesądzający o możliwości lub jej braku zaliczenia określonych wydatków do podatkowych kosztów uzyskania przychodu.
Tomasz Rysiak/ Konrad Kuć
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna