Co robisz, gdy przychodząc na spotkanie integracyjne okazuje się, że zaproszeni goście już zdążyli zbić się w małe grupki, w których toczą żywe dyskusje?

"Unikaj grup czteroosobowych" - mówi David, 22-letni absolwent kryminologii i socjologii z Uniwersytetu w Liverpoolu. Najlepiej szukać ludzi stojących w układzie tworzącym kształt litery V - dodaje Ayesha, absolwentka prawa. Ich język ciała mówi, że chętnie przyjmą kogoś nowego do swojego grona.

Jak zgrabnie odłączyć się od zamierającej konwersacji? Zawsze można wypatrzeć znajomego na drugim końcu sali i grzecznie przeprosić. Nie ma znajomych? Pretekst konieczności pójścia do toalety nigdy nie zawodzi.

Radcliffe i Salahuddin zdobywali doświadczenie w zakresie tak zwanego networkingu na specjalnym obozie dla absolwentów Uniwersytetu w Liverpoolu, organizowanym przez władze uczelni, wspólnie z miejską izbą handlową.

Obawiając się kolejnych pesymistycznych raportów dotyczących bezrobocia wśród młodych, wiele uniwersytetów kładzie nacisk na kształtowanie tak zwanych miękkich umiejętności. Według Agencji Statystyk Szkolnictwa Wyższego, wciąż więcej niż jedna czwarta osób z wyższym wykształceniem nie ma pracy na poważnej pracy przez okres dłuższy niż trzy lata po skończeniu studiów.

Dla osoby posiadającej jedynie dyplom, znalezienie dobrej pracy może okazać się wyzwaniem. Dzisiejsi pracodawcy mogą pozwolić sobie na podniesienie poprzeczki dla przyszłych pracowników. Konkurencja na rynku pracy jest tak intensywna, że każda dodatkowa umiejętność może zdecydować o tym, czy zostaniemy zatrudnieni. Niezobowiązująca rozmowa przestaje być niezobowiązującą w okolicznościach służbowych.

Zdolność nawiązywania kontaktu z innymi to z pewnością coś, co można zatracić trzymając się sztywno uniwersyteckich metod nauczania, które coraz bardziej bazują na komputerowych aplikacjach i jedynie pisemnych pracach. Po otrzymaniu dyplomu czeka nas rozmowa kwalifikacyjna z przyszłym pracodawcą - twarzą w twarz.

Marta Osowska

 

]]>