Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego informuje, że w nadchodzącym roku akademickim więcej studentów otrzyma stypendia. Z drugiej strony media alarmują - w stypendiach ostre cięcia. Kto i za co będzie mógł liczyć na stypendium?

Więcej znaczy mniej

Zarówno media jak i Ministerstwo podają prawdziwe informacje. Ich rozbieżność wynika ze zmiany proporcji, w jakiej środki dla studentów i doktorantów będą wypłacane z racji pomocy socjalnej oraz gratyfikacji za wyniki w nauce: 60% środków z budżetowej puli przeznaczonej dla studentów otrzymają do dyspozycji uczelniane fundusze socjalne, 40% trafi do studentów z najwyższymi średnimi lub mogącymi pochwalić się osiągnięciami sportowymi na szczeblu krajowym lub międzynarodowym. Dotychczas uczelnie mogły przeznaczać na stypendia naukowe i pomoc socjalną takie same kwoty. Zgodnie z literą ustawy zmieniającej ustawę - Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawę o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz o zmianie niektórych innych ustaw, budżet dotychczas przeznaczany dla najzdolniejszych studentów zostanie uszczuplony. Nie będzie funkcjonowało stypendium za wyniki w nauce. Zastąpi je stypendium rektora, o które będzie mogło ubiegać się jedynie 10% studentów z każdego kierunku.

Najbardziej zaskoczeni zmianami są studenci

- Cały rok staram się o 5,0 i nagle okazuje się, że guzik z tego będę miał oprócz satysfakcji - na swoim profilu na Facebooku pisze Łukasz, student prawa z Uniwersytetu Warszawskiego.

Ci, którzy zgodnie z uczelnianymi regulaminami stypendialnymi przyjętymi na lata 2010/22011 są uprawnieni do stypendiów nie musza obawiać się zmian. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 października 2011. Ministerstwo odpiera argument zbyt krótkiego vacatio legis twierdząc, że zainteresowani mogli zapoznać się ze zmianami już w lutym bieżącego roku. Na wielu kierunkach stypendia naukowe są jednak przyznawane na podstawie całorocznych rozliczeń z ocen ze studentami, nie wspominając o tym, że studenci powinni być uprzedzeni o warunkach dotyczących studiowania w momencie rozpoczynania pierwszego semestru kształcenia.

Nowe regulacje powinny zostać uwzględnione w regulaminach ustalania wysokości, przyznawania i wypłacania świadczeń pomocy materialnej dla studentów, w tym kryteriów i trybu udzielania świadczeń pomocy materialnej na rok akademicki 2011/2012. W ustalaniu treści regulaminów powinni brać udział przedstawiciele samorządów studenckich. 

Kto skorzysta na zamianach?

Kwota minimalnego dochodu na członka rodziny uprawniająca do pobierania stypendium socjalnego została podwyższona z 602 zł do 782 zł, czyli o 30%. Oznacza to, że więcej studentów uczelni publicznych i niepublicznych otrzyma szansę na skorzystanie z pomocy. Nasuwa się pytanie, czy najbardziej potrzebujący będą mogli liczyć na pomoc w wystarczającej wysokości.

- To zupełnie bez sensu; nie mam szansy na stypendium naukowe, a podwyższenie progu minimalnego dochodu spowoduje, że więcej osób dostanie stypendia socjalne, ale kwota przyznawanego stypendium będzie wręcz symboliczna. Poza tym, jak zresztą co roku, nikt mnie nie poinformował, że kwota stypendium zostanie zmieniona - mówi Sylwia, studentka politologii w Warszawie.

Marta Osowska

 

]]>