Sejmowa podkomisja zakończyła wczoraj prace nad projektem przywracającym do orzekania instytucję asesora. Gdy uzyska ostateczną akceptację Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, będzie gotowy do uchwalenia. Może to nastąpić już na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które ma się rozpocząć 23 czerwca.

Zobacz: Prezydent chce powrotu asesorów sędziowskich 

Wojciech Hajduk, wiceminister sprawiedliwości, wierzy, że cały proces legislacyjny uda się zakończyć jeszcze w tej kadencji Sejmu. Jeśli tak się stanie, nowelizacja ustawy o ustroju sądów powszechnych przywracająca stanowisko asesora, wejdzie w życie już w styczniu 2016 r. A dokładnie trzy miesiące od ogłoszenia, czyli po sześciu latach od zlikwidowania asesorów w sądach.

Zobacz: Sprawa asesorów ponownie przed Trybunałem Konstytucyjnym? 

– To dobrze, że asesor wraca – ocenia na łamach Rzeczpospolitej sędzia Waldemar Żurek, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa, która pracowała nad zmianą. Jego zdaniem największym problemem po likwidacji tego stanowiska było to, że nie dało się sprawdzić w praktyce predyspozycji psychicznych młodych ludzi do orzekania, zanim odebrali dożywotnią nominację. Odbywając staż w sądzie, nie wchodzili do sali rozpraw, by orzekać. 

 

Więcej informacji znajdziesz w serwisie Rzeczpospolita>>>