Z 18 do 54 wzrośnie liczba godzin nieobecności, które nie będą wymagały od aplikanta usprawiedliwienia. Z nieobecności na kolokwiach rocznych nadal trzeba będzie się rozliczyć.

Zgodnie z brzmieniem uchwały Krajowej Izby Radców Prawnych zmieniającej Regulamin odbywania aplikacji radcowskiej zmianie ulega sposób rozliczania aplikanta z nieobecności podczas wykładów, ćwiczeń oraz praktyk.

Dotychczas aplikant miał prawo do opuszczenia jedynie 18 godzin zajęć, wykładów lub ćwiczeń, bez podania przyczyny, oraz 2 dni praktyk. Całkowita liczba dopuszczalnych nieobecności była ustanowiona na poziomie 72 godzin zajęć oraz 4 dni praktyk. Oznaczało to, przy maksymalnym wykorzystaniu nieobecności, konieczność usprawiedliwienia 54 godzin.

Od 1 stycznia 2012 roku, aplikant będzie mógł opuścić 54 godziny zajęć i 4 dni praktyk bez podania przyczyny. Usprawiedliwienia nie będą przyjmowane. Z jednej strony, liczba godzin możliwych do opuszczenia zmniejszy się. Z drugiej, aplikant będzie mógł wykorzystać je wedle własnego uznania. Do końca tego roku mógł usprawiedliwić się jedynie zwolnieniem lekarskim.

Zmiana nie dotyczy absencji na kolokwiach rocznych. Konieczne będzie ich usprawiedliwienie. Pod uwagę będą brane jedynie zaświadczenia lekarskie stwierdzające niezdolność do pracy. Dotychczas wystarczyło zwyczajne zwolnienie lekarskie. Nowością jest jednak możliwość usprawiedliwienia nieobecności przez Dziekana na wniosek aplikanta, z innych szczególnych powodów. W razie nieusprawiedliwienia nieobecności lub niedostarczenia zwolnienia z przeciągu 7 dni od daty kolokwium, aplikant będzie musiał liczyć się z otrzymaniem oceny niedostatecznej.

Aplikanci, którzy nie z własnej winy nie wezmą udziału w kolokwiach, będą mieli prawo do ich zaliczenia w terminie poprawkowym, przypadającym nie wcześniej niż 10 dni od pierwszego terminu. Dotychczas aplikant mógł oczekiwać wyznaczenia nowego terminu najwcześniej po 14 dniach.

Marta Osowska

Więcej: www.kirp.pl

]]>