Jak czytamy w komunikacie Biura Prasowego ORA w Katowicach, stanowczo sprzeciwia się dążeniom do skrócenia aplikacji adwokackiej oraz umożliwienia reprezentowania stron przed Sądami przez absolwentów studiów prawniczych.
Uchwała wyjaśnia, że studia prawnicze w Polsce zapewniają absolwentom jedynie przygotowanie teoretyczne i nie przygotowują ich do występowania przez sądami i organami władzy. Dalej tłumaczy, że zgodnie z prawem obywatela do równego traktowania, każdy, kto korzysta z pomocy osoby ustawowo uprawnionej do reprezentowania jej przed sądami, powinien oczekiwać, że będzie ona w pełni przygotowana do pełnienia swoich funkcji. Autorzy uchwały ostrzegają przed utrudnieniami w pracach organów państwowych wynikających z niewiedzy i braku doświadczenia młodych prawników.
- Aplikacja ma przygotować aplikanta adwokackiego do wykonywania zawodu adwokata i do zdania egzaminu adwokackiego. Realizowany program szkolenia ustalony przez organy samorządu, nie pozwala na wykonanie go w terminie krótszym niż trzy lata i nie doprowadzi przy jego skróceniu do dobrego przygotowania aplikanta do wykonywania zawodu. Należy mieć na uwadze zwiększającą się ilość aktów prawnych, których znajomość jest niezbędna do wykonywania zawodu adwokata, konieczność wykonywania praktyk w sądach i prokuraturach, co skraca okres kontaktu patrona z aplikantem. Warto również dodać, że dąży się do skrócenia aplikacji adwokackiej uznając, że jest to celowe, a nie skraca się aplikacji przygotowujących do wykonywania funkcji sędziego i prokuratora - czytamy w uchwale katowickiej ORA.
Marta Osowska]]>