Wszędzie dziś wymagane jest doświadczenie i konkretne umiejętności. W oczach pracodawcy powinieneś być specjalistą, ekspertem w jakiejś dziedzinie, osobą, która może zmieniać losy firmy. Byś może masz ogromny potencjał, uświadomiony lub nie, ale jeśli Twoje zdolności nie są w jakiś sposób udokumentowane, to faktycznie nie istnieją.

Networking, a więc sieć kontaktów, która zwiększa możliwości w biznesie, jest również szalenie przydatna w codziennym życiu. Z pewnością słyszeliście o tym, że wszystko da się załatwić, ale „po znajomości”. Wtedy jest szybciej, łatwiej, możliwości są większe. Mówicie sobie, że nie macie znajomości i dlatego nie robicie nic w kierunku przedsięwzięciach rozwijasz się, jesteś w stanie po pewnym czasie zweryfikować to, w czym jesteś dobry. Dowiadujesz się, czego musisz się jeszcze nauczyć a przy okazji całkiem dobrze się bawisz! Poznajesz ludzi, rozwijasz kreatywność, poprawiasz zdolności interpersonalne.

Oczywiście, nie obędzie się bez wysiłku. Musisz zainwestować w to jakiś czas i mobilizować się do działań poza akademicką klasą. Uzyskasz jednak liczne profity. Zaczniesz bywać w gronie inspirujących osób, uczestniczyć w spotkaniach tylko dla „wybranych” i wiele się nauczysz. Pamiętaj, że większość uczelni proponuje studentom darmowe szkolenia, warto z nich skorzystać. Tam także przychodzi mnóstwo ciekawych osób, z którymi możesz się zapoznać.

Działaj poza uczelnią. Pokazuj się na wydarzeniach społecznych, rozmawiaj z jak największą liczbą ludzi. To dzięki niepozornej na pierwszy rzut oka rozmowie, możesz poznać kogoś wartościowego. Im więcej kontaktów, tym więcej możliwości w różnych dziedzinach. W gronie znajomych będziesz miał działaczy społecznych, informatyków, muzyków, grafików i czego jeszcze dusza zapragnie! Korzyści z tego są niepoliczalne, ponieważ oprócz możliwości skorzystania z takiego kontaktu w przyszłości jest jeszcze najzwyczajniej w świecie nowa osoba na Twoim koncie. Ktoś, kto może Ciebie zainspirować do poszukiwania własnych ścieżek życiowych. Łatwiej także próbować nowych rzeczy wśród osób, które się w tym odnajdują. Jeszcze lepiej, jeśli jest to Twój kolega.

Zbieraj punkty do CV, pokazuj się, buduj znajomości. Przyłączaj się do organizacji i bierz udział w szkoleniach. Wysiłek jest niewielki, a zyski mogą być ogromne. Wszystko zależy od Ciebie. Jeśli nadal wierzysz, że po studiach będziesz się nad tym zastanawiać, to wykopujesz pod sobą dołek. Twoim zadaniem jest pokazać, że jesteś wyjątkowy. Każdy człowiek jest inny, zatem trzeba jedynie swoją inność jakoś wyróżnić. Do dzieła!


Dominika Foryt