Jak pisze Dziennik Gazeta Prawna poza aplikacjami najbardziej popularnymi istnieją również inne: sejmowa, legislacyjna, rzecznikowska i dyplomatyczno – konsularna.

Aplikacja sejmowa skierowana jest do osób zainteresowanych prawem konstytucyjnym. Trwa ona 12 miesięcy, w ciągu, których aplikanci biorą udział w pracach sejmu. Można nabyć umiejętności nie tylko teoretyczne, ale również praktyczne. Rekrutacja jest prowadzona w zależności od zapotrzebowania kancelarii sejmu.

Aplikacja rzecznikowska oraz pozytywnie zdany egzamin patentowy pozwala zostać rzecznikiem patentowym. Aplikacja trwa trzy lata. Skierowana jest do absolwentów prawa i kierunków technicznych. By rozpocząć naukę należy zdać egzamin wstępny. Podczas aplikacji, aplikant jest pod opieką patrona - rzecznika patentowego. Niezbędne informacje na jej temat znajdują się w rozdziale 4 ustawy o rzecznikach patentowych (Dz. U. z 2011 r., Nr 155, poz. 925).

Aplikacja legislacyjna skierowana jest do wąskiego grona prawników. Uczestnikami mogą być jedynie urzędnicy lub członkowie służby cywilnej. Jednostka, w której dana osoba jest zatrudniona, kieruje ją na szkolenie. Aplikacja kończy się egzaminem w dwóch etapach ustnym i pisemnym. Osoby z pozytywną oceną otrzymują zaświadczenie o ukończeniu aplikacji. Może być to karta przetargowa w drodze do awansu, ale dodatkowo aplikacja bywa wymaganiem niektórych urzędów.

Zgodnie z ustawą o służbie zagranicznej (Dz. U. z 2001 r. , Nr 128, poz. 1403 z późn. zm.) osoby, które chcą zrobić karierę w dyplomacji muszą ukończyć aplikację dyplomatyczno-konsularną. Konkurs na aplikację jest otwarty. By wziąć w nim udział wystarczy posiadać wyższe wykształcenie - nie musi być to koniecznie wykształcenie prawnicze. Osoby, które przejdą kwalifikacje zostaną na 12 miesięcy zatrudnione w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu kończącego aplikację jest równoznaczne z otrzymaniem stopnia attache.

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna>>>