Nowa ustawa o państwowych egzaminach prawniczych nie zostanie uchwalona podczas trwającej kadencji Sejmu. Na rozwiązanie kwestii reprezentowania klientów przed sądami przez magistrów prawa będzie trzeba poczekać co najmniej kilka miesięcy.

Nieuwzględnieniem sprawy w priorytetach ostatnich tygodni prac posłów jest zaskoczony Przewodniczący Stowarzyszenia Doradców Prawnych Tomasz Bujak. Jest jednak przekonany, że posłowie po wyborach wrócą do debaty na temat absolwentów prawa.

Podczas ostatniego posiedzenia podkomisji pracującej nad projektem ustawy, poglądy wymienili między innymi przedstawiciele Naczelnej Rady Adwokackiej, radcowie prawni oraz członkowie Stowarzyszenia Doradców Prawnych. Reprezentujący adwokaturę Rafał Dembowski zwrócił się z apelem do posłów o nieskracanie, nawet o 6 miesięcy, czasu trwania aplikacji radcowskiej. Swoje stanowisko argumentował wywiadem przeprowadzonym wśród samych aplikantów radcowskich. Młodzi prawnicy sami przyznają, że 3 lata spędzone pod okiem patrona, to nie tylko czas na dalszą naukę, ale przede wszystkim na pozyskanie klientów do własnej kancelarii. Adwokat Dębowski podkreślał, że skrócenie aplikacji do dwóch lat uniemożliwia przeprowadzenie szkolenia na jakim zależy radzie i dodał, że Naczelna Rada Adwokacka opracowała specjalistyczny zakres szkoleń, a zmiany ustawodawcze zawęziłyby ten zakres. Apel ten stoi w sprzeczności z ustaleniami Stowarzyszenia Doradców Prawnych, z których wynika, iż aplikanci chcieliby raczej skrócenia czasu aplikacji.

Rozmowę z Przewodniczącym Stowarzyszenia, Tomaszem Bujakiem można przeczytać tutaj.

Marta Osowska

]]>