Myśląc o doradztwie podatkowym, wiele osób ma w głowie obraz człowieka, który codziennie spędza praktycznie cały dzień w biurze i rywalizuje w niezbyt przyjaznej atmosferze o jak najlepsze notowania w firmie, a dom traktuje właściwie tylko jako sypialnię. Prowadzący warsztat przekonywał jednak, że jest zupełnie inaczej. Współpracownicy zwracają się do siebie po imieniu, co wpływa na dobrą atmosferę i wytwarza świadomość bycia członkiem zgranego zespołu. Prelegent podkreślił, że nigdy nie miał trudności z uzyskaniem wsparcia w problematycznych kwestiach i on sam również zawsze służył pomocą innym osobom zatrudnionym w firmie.

Uczestnicy warsztatu dowiedzieli się, w jaki sposób jest organizowana praca w tego typu korporacjach. Nawet praktykanci otrzymują odpowiedzialne zadania, przez co mają szansę poczuć się ważnym członkiem zespołu, współodpowiedzialnym za końcowy sukces. Zgromadzonym studentom nakreślony został dokładny obszar działalności firmy Deloitte. Ciekawostką dla przybyłych okazał się z pewnością fakt, że zatrudnienie znajdują w niej osoby nawet po kierunkach ścisłych, takich jak fizyka, co obala kolejny mit głoszący, że praca w tego typu korporacjach jest domeną absolwentów studiów prawniczych, ekonomicznych i finansowych. Nieprawdą są również opowieści, jakoby doradcy podatkowi codziennie pracowali do późnych godzin nocnych i nawet wolne dni wykorzystywali do nadrabiania zaległości w pracy. Oczywiście charakter wykonywanego zawodu sprawia, że czasami trzeba spędzić nad projektem trochę więcej czasu, ale nie są to sytuacje częste. Zazwyczaj dzień pracy zamyka się w ośmiu godzinach.

Prelegent mówił też o cechach charakteru i umiejętnościach, które preferowane są u potencjalnych pracowników firmy Deloitte. Zarówno osoby mające predyspozycje do pracy w grupie, jak i indywidualiści, mają szansę znaleźć w niej odpowiednie dla siebie stanowisko. Kandydaci muszą przystąpić do specjalnie opracowanych testów, które sprawdzają u nich m.in. znajomość języka angielskiego, umiejętność interpretowania tekstu czy zdolności matematyczne.

Na koniec spotkania studenci zmierzyli się z kazusem dotyczącym podatku od towarów i usług oraz podatku od czynności cywilnoprawnych. Stan faktyczny nie należał do najprostszych, ale z pomocą prowadzącego, który wytłumaczył, jak stosować odpowiednie przepisy, wkrótce wszystko stało się jasne. Warsztat z pewnością przybliżył uczestnikom specyfikę pracy w firmie Deloitte i przyniósł nowe spojrzenie na jej wykonywanie osobom, które z doradztwem podatkowym planują związać swoją przyszłość.

Zapraszmay do galerii zdjęć na Facebook'u >>

Krzysztof Surdej