Na stronie internetowej MEN ukazało się zaktualizowane stanowisko ministerstwa w sprawie sposobu wykonania przepisu art. 42 ust. 2 pkt 2 lit. a i b ustawy Karta Nauczyciela, dotyczących tzw. godzin do dyspozycji dyrektora.
Przepis ten obejmuje wszystkich nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, w tym specjalnych, z wyjątkiem dyrektorów i wicedyrektorów szkół. Podlegają mu także nauczyciele zatrudnieni na stanowisku: wychowawcy świetlicy, logopedy, bibliotekarza, pedagoga, psychologa, wychowawcy internatu itp. Nie dotyczy on natomiast nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych.
Zajęcia realizowane w czasie godzin dodatkowych powinny realizować indywidualne potrzeby uczniów poprzez udzielanie im pomocy w przezwyciężaniu trudności, rozwijaniu zdolności lub pogłębianiu zainteresowań, a także poprzez sprawowanie nad nimi opieki, zależnie od potrzeb. Wspomagając się tymi godzinami szkoła podstawowa i gimnazjum może również wzbogacić ofertę świetlicy.
Podjęcie decyzji w  sprawie rodzaju zajęć, które będą realizowane w szkole w ramach dodatkowych godzin, przydzielenie tych godzin do realizacji poszczególnym nauczycielom oraz rozliczanie tych godzin, należy  do kompetencji dyrektora szkoły.
MEN zastrzega, że opublikowane stanowisko nie stanowi wiążącej wykładni przepisów prawa.  
 
Źródło: MEN, 12.10.2009 r.