Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Centralną Komisją Egzaminacyjną chce pomóc szkołom, które co roku przeprowadzają próbne egzaminy, w sprawdzeniu swoich umiejętności - potwierdziła  Anna Ostrowska, rzecznik MEN.  We wtorek RMF na swojej stronie internetowej podało, że MEN i CKE chcą przeprowadzić próbne egzaminy: próbny egzamin ósmoklasisty ma się odbyć od 30 marca do 1 kwietnia, a próbna matura od 2 kwietnia do 8 kwietnia.

 

Czy egzaminy mają sens, gdy szkoły zamknięte

- Do końca tygodnia poinformujemy o szczegółach dotyczących próbnych egzaminów. Ze względu na to, że szkoły będą zamknięte do świąt Wielkanocnych, przygotowujemy się do tego, by uczniowie mieli możliwość poćwiczenia i sprawdzenia się przed egzaminem kończącym szkołę podstawową - dodała. Podkreśliła, że nadal aktualne są ogłoszone wcześniej terminy egzaminu ósmoklasisty oraz maturalnego. Egzamin ósmoklasisty ma być przeprowadzony w dniach 21-23 kwietnia, matury mają rozpocząć się 4 maja. Powstaje jednak pytanie, czy w obecnej sytuacji egzaminy powinny być w ogóle przeprowadzane. Uczniowie nie chodzą do szkoły już od 12 marca, a premier Mateusz Morawiecki, ogłosił dziś, że do soboty 11 kwietnia będą obowiązywały ograniczenia w przemieszczaniu się. - Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że sytuacja jest bardzo dynamiczna. Przygotowujemy się na różne scenariusze. Dla nas kluczowe są wytyczne Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego, a także to, jak rozwijać się będzie sytuacja epidemiczna w kraju - zaznaczyła Ostrowska.

Czytaj również: Egzamin ósmoklasisty przez internet mało prawdopodobny, ale wszystko przed nami >>

Powtarzają sami, ściągają pliki ze strony CKE

Wsparciem dla uczniów ósmych klas szkół podstawowych są zestawy zadań powtórkowych, publikowane codziennie przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. - Cieszą się one olbrzymim zainteresowaniem. W ubiegłym tygodniu każdego dnia zestawy powtórkowe pobierało ponad 175 tys. osób. To pokazuje, że uczniowie potrzebują sprawdzenia swoich sił i przećwiczenia materiału przed egzaminami. Stąd propozycja próbnych egzaminów  - powiedziała Ostrowska.