Ponad 4,5 tys. szkół przystąpiło do II edycji ogólnopolskiego programu społecznego "Szkoła bez przemocy"  - poinformowali organizatorzy akcji na czwartkowej konferencji prasowej.
50 proc. szkół biorących udział w programie to szkoły podstawowe, 28 proc. - gimnazja, 21 proc. - szkoły ponadgimnazjalne (licea, technika, szkoły zawodowe), jeden proc. - ośrodki wychowawcze. Najliczniej do programu przystąpiły szkoły w woj. śląskim, dolnośląskim, łódzkim i wielkopolskim.

Najczęstszymi formami przemocy występującymi w szkołach, które wypełniły ankietę na ten temat,  są: obrażanie i wyzywanie – w 22 proc. placówek, wulgaryzmy – w 21 proc., popychanie, kopanie i plucie – w 17 proc., bójki – w 9 proc. Najrzadziej szkoły wskazywały pobicia przez starszych i wymuszenia - po 2 proc. odpowiedzi.

Wśród działań już prowadzonych dla zmniejszenia poziomu przemocy i agresji, szkoły wymieniały: szybką reakcję na przypadki przemocy (99 proc. szkół), rozmowy indywidualne z uczniami, dyżury nauczycieli oraz kontakty z rodzicami - po 90 proc. Najmniej popularne są: skrzynki zaufania (32 proc.), mediacje rówieśnicze (30 proc.) i rzecznik praw ucznia (27 proc.).
Szkoły, które przystąpiły do programu, zobowiązały się do podejmowania działań ograniczających przemoc i agresję na ich terenie.

źródło: konferencja prasowa, 18.10.2007r.