Zmień język strony
Zmień język strony
Prawo.pl

Ćwierć miliona złotych zadośćuczynienia dla ofiary gwałtu

Uczennica gimnazjum została zgwałcona przez trzech uczniów tej samej szkoły. Wobec sprawców orzeczono karę w zawieszeniu. Sąd apelacyjny potwierdził, że kobiecie należy się zadośćuczynienie w wysokości ćwierć miliona zł.

prawnik mlotek
Źródło: iStock

W 2008 r. uczennica gimnazjum została zgwałcona przez trzech uczniów tej samej szkoły, sąd karny skazał sprawców na pobyt w zakładzie poprawczym, ale zdecydował się na zawieszenie kary.

Polska narusza przepisy międzynarodowe

Pokrzywdzona i jej matka wniosły skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Postępowanie w tej sprawie zakończyło się jednostronną deklaracją rządu, który przyznał, że doszło do naruszenia przepisów Konwencji o zakazie poniżającego traktowania, ochronie życia prywatnego, a także prawa do sądu.

Sprawa w sądzie cywilnym

W 2015 r. kobieta wniosła pozew przeciwko sprawcom gwałtu, w którym domagała się 350 tys. zł. tytułem zadośćuczynienia. W lipcu 2017 r. sąd okręgowy wydał wyrok, w którym zasądził od sprawców na jej rzecz 250 tys. zł. z odsetkami. Podkreślił m.in., że sprawcy nie przeprosili pokrzywdzonej ani nie wyrazili skruchy.

Pozwani zaskarżyli to orzeczenie do sądu apelacyjnego, jednak ten, w lipcu 2018 r., oddalił ich apelację i w całości utrzymał w mocy wyrok sądu okręgowego. Sąd apelacyjny uznał, że sąd pierwszej instancji poprawnie rozstrzygnął sprawę i nie dopatrzył się żadnych podstaw do obniżenia zasądzonego zadośćuczynienia.

Polecamy książki oświatowe