Paragwaj-Polska. Umowa o współpracy w dziedzinie kultury, edukacji i nauki. Asuncion.2006.04.03.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Paragwaju o współpracy w dziedzinie kultury, edukacji i nauki,
podpisana w Asunción dnia 3 kwietnia 2006 r.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Republiki Paragwaju, zwane dalej "Umawiającymi się Stronami",

kierując się pragnieniem umacniania stosunków przyjaźni i pogłębiania wzajemnego zrozumienia oraz poszerzenia kontaktów w dziedzinie kultury, edukacji i nauki,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Umawiające się Strony będą wspierały współpracę w dziedzinie kultury, edukacji i nauki oraz wymianę doświadczeń i osiągnięć realizowaną poprzez bezpośrednie kontakty między instytucjami.

Artykuł  2
1.
Umawiające się Strony podejmą wysiłki na rzecz propagowania wartości kulturowych, wydarzeń historycznych oraz zwyczajów, i w tym celu będą popierały: realizację tournée artystów i ich udział w różnych wydarzeniach, współpracę między państwowymi i prywatnymi instytucjami i organizacjami kulturalnymi, a także będą popierały ich działalność intelektualną i naukową realizowaną w oparciu o wspólne programy, protokoły i inne porozumienia.
2.
Umawiające się Strony będą również popierały realizację wystaw sztuk plastycznych, sztuki ludowej oraz sztuki użytkowej, a także przedsięwzięcia indywidualnych osób i grup reprezentatywnych dla poszczególnych kultur.
Artykuł  3

Umawiające się Strony zobowiązują się wzajemnie informować z odpowiednim wyprzedzeniem o konferencjach, konkursach, festiwalach i innych międzynarodowych wydarzeniach odbywających się na ich terytorium w dziedzinach objętych niniejszą Umową.

Artykuł  4

Umawiające się Strony będą popierały współpracę między archiwami, bibliotekami i muzeami poprzez wymianę interesujących je publikacji, współpracę ekspertów oraz organizację wystaw, jak również poprzez konsultacje i kursy doskonalenia dla personelu technicznego i specjalistów.

Artykuł  5

Umawiające się Strony będą podejmowały działania na rzecz unikania nielegalnego przewozu dóbr kultury i zagwarantują współdziałanie odpowiednich instytucji państwowych w wymianie informacji i stosowaniu metod ich ochrony, a w przypadku nielegalnego wwozu lub wywozu dóbr kultury na rzecz ich zwrotu na terytorium właściwej Umawiającej się Strony.

Artykuł  6

Umawiające się Strony będą zachęcały do współpracy swoje środki społecznego przekazu celem promowania dziedzin objętych niniejszą Umową.

Artykuł  7

Dzieła twórców jednej z Umawiających się Stron chronione na jej terytorium będą na terytorium drugiej Umawiającej się Strony także korzystały z ochrony, jaką przyznaje ona własnym twórcom, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz właściwymi konwencjami międzynarodowymi.

Dzieła, do których odnosi się niniejszy artykuł, obejmują dzieła sztuki i literatury, utwory na piśmie, kompozycje muzyczne, utwory dramatyczne i dramatyczno - muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne, audiowizualne, radiowe, plastyczne, plany i dzieła architektoniczne, fotograficzne, wytwory sztuki stosowanej, ilustracje, mapy, plany, szkice i dzieła plastyczne dotyczące geografii i topografii, programy komputerowe, zbiory dzieł; ogółem wszelkie literackie, artystyczne lub naukowe oryginalne wytwory umysłu, które mogą być rozpowszechniane albo reprodukowane wszelkimi środkami lub sposobami, jeżeli tylko spełniają stosowne normy prawne.

Artykuł  8

Umawiające się Strony będą rozwijały współpracę w zakresie oświaty, szkolnictwa wyższego, wymiany młodzieży oraz sportu.

Artykuł  9
1.
Umawiające się Strony będą ułatwiały wizyty i wymianę nauczycieli akademickich, naukowców, pisarzy i artystów, mające na celu prowadzenie zajęć i wygłaszanie wykładów dotyczących dziedzin objętych niniejszą Umową.
2.
Umawiające się Strony będą się również przyczyniały do współpracy i wymiany doświadczeń w dziedzinie edukacji poprzez rozwój kontaktów w dziedzinie kształcenia i doskonalenia zawodowego oraz nawiązywanie bezpośrednich kontaktów między instytucjami szkolnictwa wyższego.
Artykuł  10

Umawiające się Strony będą wspierały współpracę na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) w dziedzinie kultury, edukacji i nauki oraz na poziomie bilateralnym bezpośrednią współpracę w tych dziedzinach między swoimi Narodowymi Komitetami UNESCO.

Artykuł  11
1.
Umawiające się Strony będą popierały bezpośrednią współpracę w dziedzinie radiofonii, telewizji i kinematografii.
2.
Umawiające się Strony będą sprzyjały współpracy w dziedzinie produkcji audiowizualnej i wymianie filmów na zasadach handlowych i niekomercyjnych.
3.
Umawiające się Strony będą wspierały współpracę między publicznymi rozgłośniami radiowymi w celu rozpowszechniania programów kulturalnych i artystycznych cieszących się wzajemnym zainteresowaniem.
Artykuł  12
1.
Umawiające się Strony będą przyznawały odpowiednie środki w celu zintensyfikowania wymiany, dystrybucji i sprzedaży książek, broszur, czasopism i publikacji ciągłych na takich warunkach, aby umożliwić dostęp do nich jak największej liczbie czytelników.

Umawiające się Strony będą również ułatwiały tworzenie w bibliotekach w swoich krajach specjalnych działów w celu zachowania publikacji otrzymanych w ramach wspomnianej wymiany.

2.
Umawiające się Strony będą stymulowały współpracę między krajowymi związkami i stowarzyszeniami pisarzy, a także bezpośrednie kontakty między wydawnictwami i księgarniami.
3.
Dystrybucja książek i publikacji którejkolwiek z Umawiających się Stron, przeznaczonych dla bibliotek i ośrodków dokumentacji drugiej Umawiającej się Strony, będzie zwolniona z opłat celnych przy przedstawieniu świadectw pochodzenia.
Artykuł  13

Współpraca przewidziana w niniejszej Umowie nie będzie odbywać się ze szkodą dla działalności międzynarodowych instytucji zajmujących się współpracą w dziedzinie edukacji i kultury, której członkiem jest jedna z Umawiających się Stron lub obie z nich, ani też nie wpłynie negatywnie na rozwój stosunków kulturalnych między którąkolwiek z Umawiających się Stron i państwem trzecim.

Artykuł  14

Wszelkie kwestie sporne, które mogłyby wyniknąć między Umawiającymi się Stronami podczas stosowania postanowień niniejszej Umowy lub w wyniku ich interpretacji czy realizacji, będą rozstrzygane drogą bezpośrednich negocjacji dyplomatycznych.

Artykuł  15
1.
W celu realizacji niniejszej Umowy, Umawiające się Strony powołają dwustronną Komisję Mieszaną do spraw współpracy kulturalnej, edukacyjnej i naukowej, zwaną dalej "Komisją".
2.
Do zadań Komisji będzie należała okresowa ocena realizacji niniejszej Umowy oraz opracowywanie okresowych Programów Wykonawczych.
3.
Komisja uprawniona będzie do przygotowywania, negocjowania i akceptacji okresowych Programów Wykonawczych oraz do kierowania ich do realizacji przez właściwe organy Umawiających się Stron.
Artykuł  16
1.
Umowa niniejsza podlega przyjęciu zgodnie z prawem każdej z Umawiających się Stron, co zostanie stwierdzone w drodze wymiany not. Umowa wejdzie w życie z dniem otrzymania noty późniejszej.
2.
Umowa zawarta jest na czas nieokreślony. Może być ona wypowiedziana, w drodze notyfikacji przez każdą z Umawiających się Stron: w takim przypadku utraci moc po upływie dziewięćdziesięciu (90) dni od dnia otrzymania noty o wypowiedzeniu.
3.
W przypadku wypowiedzenia niniejszej Umowy, wszystkie uzgodnione programy, projekty i przedsięwzięcia będą realizowane do czasu ich zakończenia, o ile Umawiające się Strony nie postanowią inaczej.
Artykuł  17

Niniejsza Umowa może być zmieniona w dowolnym czasie. Zmiany do niniejszej Umowy, uzgodnione przez Umawiające się Strony, wejdą w życie zgodnie z procedurą określoną w artykule 16 ustęp 1.

Sporządzono w Asunción dnia 3 kwietnia 2006 roku, w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w językach polskim i hiszpańskim, przy czym obydwa teksty są jednakowo autentyczne.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024