Paragwaj-Polska. Umowa o współpracy w dziedzinie kultury, edukacji i nauki. Asuncion.2006.04.03.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Paragwaju o współpracy w dziedzinie kultury, edukacji i nauki,
podpisana w Asunción dnia 3 kwietnia 2006 r.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Republiki Paragwaju, zwane dalej "Umawiającymi się Stronami",

kierując się pragnieniem umacniania stosunków przyjaźni i pogłębiania wzajemnego zrozumienia oraz poszerzenia kontaktów w dziedzinie kultury, edukacji i nauki,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Umawiające się Strony będą wspierały współpracę w dziedzinie kultury, edukacji i nauki oraz wymianę doświadczeń i osiągnięć realizowaną poprzez bezpośrednie kontakty między instytucjami.

Artykuł  2
1.
Umawiające się Strony podejmą wysiłki na rzecz propagowania wartości kulturowych, wydarzeń historycznych oraz zwyczajów, i w tym celu będą popierały: realizację tournée artystów i ich udział w różnych wydarzeniach, współpracę między państwowymi i prywatnymi instytucjami i organizacjami kulturalnymi, a także będą popierały ich działalność intelektualną i naukową realizowaną w oparciu o wspólne programy, protokoły i inne porozumienia.
2.
Umawiające się Strony będą również popierały realizację wystaw sztuk plastycznych, sztuki ludowej oraz sztuki użytkowej, a także przedsięwzięcia indywidualnych osób i grup reprezentatywnych dla poszczególnych kultur.
Artykuł  3

Umawiające się Strony zobowiązują się wzajemnie informować z odpowiednim wyprzedzeniem o konferencjach, konkursach, festiwalach i innych międzynarodowych wydarzeniach odbywających się na ich terytorium w dziedzinach objętych niniejszą Umową.

Artykuł  4

Umawiające się Strony będą popierały współpracę między archiwami, bibliotekami i muzeami poprzez wymianę interesujących je publikacji, współpracę ekspertów oraz organizację wystaw, jak również poprzez konsultacje i kursy doskonalenia dla personelu technicznego i specjalistów.

Artykuł  5

Umawiające się Strony będą podejmowały działania na rzecz unikania nielegalnego przewozu dóbr kultury i zagwarantują współdziałanie odpowiednich instytucji państwowych w wymianie informacji i stosowaniu metod ich ochrony, a w przypadku nielegalnego wwozu lub wywozu dóbr kultury na rzecz ich zwrotu na terytorium właściwej Umawiającej się Strony.

Artykuł  6

Umawiające się Strony będą zachęcały do współpracy swoje środki społecznego przekazu celem promowania dziedzin objętych niniejszą Umową.

Artykuł  7

Dzieła twórców jednej z Umawiających się Stron chronione na jej terytorium będą na terytorium drugiej Umawiającej się Strony także korzystały z ochrony, jaką przyznaje ona własnym twórcom, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz właściwymi konwencjami międzynarodowymi.

Dzieła, do których odnosi się niniejszy artykuł, obejmują dzieła sztuki i literatury, utwory na piśmie, kompozycje muzyczne, utwory dramatyczne i dramatyczno - muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne, audiowizualne, radiowe, plastyczne, plany i dzieła architektoniczne, fotograficzne, wytwory sztuki stosowanej, ilustracje, mapy, plany, szkice i dzieła plastyczne dotyczące geografii i topografii, programy komputerowe, zbiory dzieł; ogółem wszelkie literackie, artystyczne lub naukowe oryginalne wytwory umysłu, które mogą być rozpowszechniane albo reprodukowane wszelkimi środkami lub sposobami, jeżeli tylko spełniają stosowne normy prawne.

Artykuł  8

Umawiające się Strony będą rozwijały współpracę w zakresie oświaty, szkolnictwa wyższego, wymiany młodzieży oraz sportu.

Artykuł  9
1.
Umawiające się Strony będą ułatwiały wizyty i wymianę nauczycieli akademickich, naukowców, pisarzy i artystów, mające na celu prowadzenie zajęć i wygłaszanie wykładów dotyczących dziedzin objętych niniejszą Umową.
2.
Umawiające się Strony będą się również przyczyniały do współpracy i wymiany doświadczeń w dziedzinie edukacji poprzez rozwój kontaktów w dziedzinie kształcenia i doskonalenia zawodowego oraz nawiązywanie bezpośrednich kontaktów między instytucjami szkolnictwa wyższego.
Artykuł  10

Umawiające się Strony będą wspierały współpracę na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) w dziedzinie kultury, edukacji i nauki oraz na poziomie bilateralnym bezpośrednią współpracę w tych dziedzinach między swoimi Narodowymi Komitetami UNESCO.

Artykuł  11
1.
Umawiające się Strony będą popierały bezpośrednią współpracę w dziedzinie radiofonii, telewizji i kinematografii.
2.
Umawiające się Strony będą sprzyjały współpracy w dziedzinie produkcji audiowizualnej i wymianie filmów na zasadach handlowych i niekomercyjnych.
3.
Umawiające się Strony będą wspierały współpracę między publicznymi rozgłośniami radiowymi w celu rozpowszechniania programów kulturalnych i artystycznych cieszących się wzajemnym zainteresowaniem.
Artykuł  12
1.
Umawiające się Strony będą przyznawały odpowiednie środki w celu zintensyfikowania wymiany, dystrybucji i sprzedaży książek, broszur, czasopism i publikacji ciągłych na takich warunkach, aby umożliwić dostęp do nich jak największej liczbie czytelników.

Umawiające się Strony będą również ułatwiały tworzenie w bibliotekach w swoich krajach specjalnych działów w celu zachowania publikacji otrzymanych w ramach wspomnianej wymiany.

2.
Umawiające się Strony będą stymulowały współpracę między krajowymi związkami i stowarzyszeniami pisarzy, a także bezpośrednie kontakty między wydawnictwami i księgarniami.
3.
Dystrybucja książek i publikacji którejkolwiek z Umawiających się Stron, przeznaczonych dla bibliotek i ośrodków dokumentacji drugiej Umawiającej się Strony, będzie zwolniona z opłat celnych przy przedstawieniu świadectw pochodzenia.
Artykuł  13

Współpraca przewidziana w niniejszej Umowie nie będzie odbywać się ze szkodą dla działalności międzynarodowych instytucji zajmujących się współpracą w dziedzinie edukacji i kultury, której członkiem jest jedna z Umawiających się Stron lub obie z nich, ani też nie wpłynie negatywnie na rozwój stosunków kulturalnych między którąkolwiek z Umawiających się Stron i państwem trzecim.

Artykuł  14

Wszelkie kwestie sporne, które mogłyby wyniknąć między Umawiającymi się Stronami podczas stosowania postanowień niniejszej Umowy lub w wyniku ich interpretacji czy realizacji, będą rozstrzygane drogą bezpośrednich negocjacji dyplomatycznych.

Artykuł  15
1.
W celu realizacji niniejszej Umowy, Umawiające się Strony powołają dwustronną Komisję Mieszaną do spraw współpracy kulturalnej, edukacyjnej i naukowej, zwaną dalej "Komisją".
2.
Do zadań Komisji będzie należała okresowa ocena realizacji niniejszej Umowy oraz opracowywanie okresowych Programów Wykonawczych.
3.
Komisja uprawniona będzie do przygotowywania, negocjowania i akceptacji okresowych Programów Wykonawczych oraz do kierowania ich do realizacji przez właściwe organy Umawiających się Stron.
Artykuł  16
1.
Umowa niniejsza podlega przyjęciu zgodnie z prawem każdej z Umawiających się Stron, co zostanie stwierdzone w drodze wymiany not. Umowa wejdzie w życie z dniem otrzymania noty późniejszej.
2.
Umowa zawarta jest na czas nieokreślony. Może być ona wypowiedziana, w drodze notyfikacji przez każdą z Umawiających się Stron: w takim przypadku utraci moc po upływie dziewięćdziesięciu (90) dni od dnia otrzymania noty o wypowiedzeniu.
3.
W przypadku wypowiedzenia niniejszej Umowy, wszystkie uzgodnione programy, projekty i przedsięwzięcia będą realizowane do czasu ich zakończenia, o ile Umawiające się Strony nie postanowią inaczej.
Artykuł  17

Niniejsza Umowa może być zmieniona w dowolnym czasie. Zmiany do niniejszej Umowy, uzgodnione przez Umawiające się Strony, wejdą w życie zgodnie z procedurą określoną w artykule 16 ustęp 1.

Sporządzono w Asunción dnia 3 kwietnia 2006 roku, w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w językach polskim i hiszpańskim, przy czym obydwa teksty są jednakowo autentyczne.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2008.36.327

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Paragwaj-Polska. Umowa o współpracy w dziedzinie kultury, edukacji i nauki. Asuncion.2006.04.03.
Data aktu: 03/04/2006
Data ogłoszenia: 05/05/2008
Data wejścia w życie: 12/12/2007