Nikaragua-Polska. Umowa w sprawie umorzenia zadłużenia Republiki Nikaragui i Banku Centralnego Nikaragui wobec Rzeczypospolitej Polskiej. Managua.2007.03.30.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, z jednej strony, a Rządem Republiki Nikaragui i Bankiem Centralnym Nikaragui, z drugiej strony, w sprawie umorzenia zadłużenia Republiki Nikaragui i Banku Centralnego Nikaragui wobec Rzeczypospolitej Polskiej,
sporządzona w Managui dnia 30 marca 2007 r.

Przekład

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej, z jednej strony, zwany dalej "Stroną polską", oraz Rząd Republiki Nikaragui wraz z Bankiem Centralnym Nikaragui, z drugiej strony, zwane dalej "Stroną nikaraguańską", lub łącznie "Umawiającymi się Stronami,"

w celu:

- wspierania rozwoju długofalowych stosunków gospodarczych, handlowych, finansowych i kulturalnych,

- aktywizacji współpracy między obu krajami,

jak również:

- wdrożenia ustaleń Międzynarodowego Funduszu Walutowego w ramach Inicjatywy Oddłużeniowej HIPC, przyjętymi po osiągnięciu przez Republikę Nikaragui tzw. completion point,

- postępowania zgodnego ze wspólną inicjatywą krajów UE, mającą na celu wsparcie Republiki Nikaragui,

- umorzenia zadłużenia Rządu Republiki Nikaragui oraz Banku Centralnego Nikaragui wobec Rządu Rzeczypospolitej Polskiej,

uzgadniają, co następuje:

Artykuł  1
1.
Umawiające się Strony potwierdzają, że zadłużenie Rządu Republiki Nikaragui oraz Banku Centralnego Nikaragui wobec Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na dzień 31 października 2006 r., wynikające z:
1)
Protokołu z rozmów polsko-nikaraguańskich w dniach 28-31 lipca 1984 r. w Warszawie, w wyniku których w dniu 31 lipca 1984 r. w Warszawie zawarto Umowę kredytową między Bankiem Handlowym w Warszawie S.A. a Bankiem Centralnym Nikaragui, przekazaną przez Bank Handlowy w Warszawie S.A. do Banku Gospodarstwa Krajowego w dniu 1 grudnia 2002 r., wynosi:
a)
kapitał: 10.495.951,17 USD,
b)
odsetki: 9.504.067,35 USD,
c)
ogółem: 20.000.018,52 USD

(słownie: dwadzieścia milionów osiemnaście i 52/100 dolarów amerykańskich), oraz

2)
Umowy barterowej (Convenio de Trueque), zawartej w dniu 9 października 1987 r. w Managui, pomiędzy Przedsiębiorstwem Handlu Zagranicznego PEZETEL Sp. z o.o. (Foreign Commerce PEZETEL Ltd.) a Ministerstwem ds. Handlu Zagranicznego Republiki Nikaragui, wynosi:
a)
kapitał: 4.121.449,89 USD,
b)
odsetki: 6.444.520,19 USD,
c)
ogółem: 10.565.970,08 USD

(słownie: dziesięć milionów pięćset sześćdziesiąt pięć tysięcy dziewięćset siedemdziesiąt i 08/100 dolarów amerykańskich).

2.
Umawiające się Strony potwierdzają, że zadłużenie Strony nikaraguańskiej wobec Strony polskiej, zwane dalej Całkowitym Zadłużeniem, na dzień 31 października 2006 r., wynosi:
1)
kapitał: 14.617.401,06 USD,
2)
odsetki: 15.948.587,54 USD,
3)
ogółem: 30.565.988,60 USD

(słownie: trzydzieści milionów pięćset sześćdziesiąt pięć tysięcy dziewięćset osiemdziesiąt osiem i 60/100 dolarów amerykańskich).

3.
Ilekroć w niniejszej umowie mowa jest o Całkowitym Zadłużeniu Strony nikaraguańskiej wobec Rządu Rzeczypospolitej Polskiej należy przez to rozumieć zadłużenie, o którym mowa w ustępie 2 pkt 3) powyżej.
Artykuł  2

Strona polska oświadcza, iż jest uprawniona do dochodzenia, we własnym imieniu, całości należności, określonej w art. 1 ust. 2 pkt 3) powyżej.

Artykuł  3
1.
Strona polska umarza 100 % Całkowitego Zadłużenia Strony nikaraguańskiej wobec Rządu Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
Umorzenie Całkowitego Zadłużenia Strony nikaraguańskiej wobec Rządu Rzeczypospolitej Polskiej następuje z chwilą wejścia w życie niniejszej umowy.
Artykuł  4

W terminie 30 dni od dnia wejścia w życie niniejszej umowy, Bank Gospodarstwa Krajowego, działający w imieniu Rządu Rzeczypospolitej Polskiej, pisemnie potwierdzi Bankowi Centralnemu Nikaragui, działającemu w imieniu własnym oraz Rządu Republiki Nikaragui, umorzenie i spisanie ze swoich ksiąg kwoty Całkowitego Zadłużenia Strony nikaraguańskiej wobec Rządu Rzeczypospolitej Polskiej. Bank Centralny Nikaragui, działający w imieniu Strony nikaraguańskiej, potwierdzi otrzymanie oryginalnej notyfikacji o umorzeniu i spisaniu z ksiąg kwoty Całkowitego Zadłużenia.

Artykuł  5

W celu ułatwienia współpracy między Rzecząpospolitą Polską i Republiką Nikaragui oraz wspierania rozwoju długofalowych stosunków gospodarczych, handlowych, finansowych i kulturalnych pomiędzy Umawiającymi się Stronami, Rząd Republiki Nikaragui, działając poprzez odpowiednie agencje ustanowione w celu promowania inwestycji zagranicznych, zgadza się na udostępnienie odpowiednich informacji, udzielenie pomocy i zapewnienie obsługi, w ramach właściwych nikaraguańskich regulacji prawnych, zainteresowanym i kwalifikującym się przedsiębiorcom z Rzeczypospolitej Polskiej.

Artykuł  6

Z dniem podpisania niniejszej umowy, tracą moc:

1)
Protokół z rozmów polsko-nikaraguańskich w dniach 28-31 lipca 1984 r. w Warszawie, w wyniku których w dniu 31 lipca 1984 r. w Warszawie zawarto Umowę kredytową między Bankiem Handlowym w Warszawie S.A. a Bankiem Centralnym Nikaragui oraz
2)
Umowa barterowa (Convenio de Trueque), zawarta w dniu 9 października 1987 r. w Managui, pomiędzy Przedsiębiorstwem Handlu Zagranicznego PEZETEL Sp. z o.o. (Foreign Commerce PEZETEL Ltd.) a Ministerstwem ds. Handlu Zagranicznego Republiki Nikaragui.
Artykuł  7

Całość korespondencji i dokumentacji związanej z niniejszą umową będzie prowadzona w języku angielskim.

Artykuł  8

Niniejsza umowa wchodzi w życie z dniem podpisania. Niniejsza umowa obowiązywać będzie do momentu wypełnienia przez Umawiające się Strony wszystkich zobowiązań z niej wynikających.

SPORZĄDZONO w Managui dnia 30 marca 2007 r. w trzech jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w języku angielskim, mającym jednakową moc.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2007.70.764

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Nikaragua-Polska. Umowa w sprawie umorzenia zadłużenia Republiki Nikaragui i Banku Centralnego Nikaragui wobec Rzeczypospolitej Polskiej. Managua.2007.03.30.
Data aktu: 30/03/2007
Data ogłoszenia: 08/10/2007
Data wejścia w życie: 30/03/2007