Szwajcaria-Polska. Umowa o ułatwieniach w międzynarodowych przewozach drogowych rzeczy. Warszawa.2002.04.12.

UMOWA
z dnia 12 kwietnia 2002 r.
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Szwajcarską Radą Federalną o ułatwieniach w międzynarodowych przewozach drogowych rzeczy

Ambasada Szwajcarii w Warszawie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie

Nr 64

Ambasada Szwajcarii przesyła wyrazy szacunku Ministerstwu Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej i ma zaszczyt przedstawić następującą propozycję umowy pomiędzy obu Państwami w sprawie ułatwień w międzynarodowych przewozach drogowych rzeczy, w nawiązaniu do umów o transporcie lądowym z państwami trzecimi.

Szwajcarska Rada Federalna oraz Rząd Rzeczypospolitej Polskiej, biorąc pod uwagę fakt, że w Szwajcarii dopuszczalna maksymalna masa całkowita dla pojazdów członowych i zestawów drogowych jest ograniczona do 34 ton dla wszystkich typów ruchu do 31 grudnia 2004 r., uzgodniły, że Szwajcaria przyznaje Polsce następujący kontyngent dla pojazdów w ruchu międzynarodowym, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 34 tony, ale nie przewyższa 40 ton:

a)
900 zezwoleń na rok 2001, 1.800 zezwoleń na rok 2002 i po 2.400 zezwoleń na rok 2003 i 2004 dla ruchu międzynarodowego. Ruch międzynarodowy oznacza ruch tranzytowy (przewóz rzeczy przez terytorium Szwajcarii bez załadunku lub rozładunku) lub ruch eksportowy i importowy (każdy przewóz z załadunkiem i rozładunkiem towarów do i ze Szwajcarii), podczas gdy transport pomiędzy dwoma punktami położonymi na terytorium Szwajcarii (transport wewnętrzny/kabotaż) nie jest dozwolony na podstawie niniejszej umowy;
b)
poza opłatą uzależnioną od odległości, nakładaną na 34-tonowy pojazd ciężarowy, pobierana będzie dodatkowa średnia opłata (w przedziale między 34 t a 40 t) w wysokości 25 CHF - w latach 2001 i 2002 oraz w wysokości 55 CHF - w latach 2003 i 2004; opłata pobierana będzie przy przejeździe przez szwajcarskie punkty odprawy celnej, za każdy pierwszy wjazd przy przewozie na podstawie zezwolenia w ramach kontyngentu.

Jeśli Rząd Rzeczypospolitej Polskiej wyrazi zgodę na niniejszą propozycję, tekst tej propozycji razem z odpowiedzią Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej będzie traktowany jako zawarcie umowy pomiędzy obu Państwami, która wejdzie w życie z dniem udzielenia odpowiedzi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Niniejsza umowa będzie obowiązywała najwyżej do 31 grudnia 2004 r. Rzeczpospolita Polska lub Szwajcaria mogą wypowiedzieć niniejszą umowę pod warunkiem przekazania drugiej stronie zawiadomienia o tym z 6-miesięcznym wyprzedzeniem.

Ambasada Szwajcarii korzysta z okazji, aby ponowić wyrazy głębokiego szacunku Ministerstwu Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.

Warszawa, dnia 2 października 2001 r.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie

Ambasada Szwajcarii w Warszawie

DPT. 2266-25-2001/ME/95

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej przesyła wyrazy szacunku Ambasadzie Szwajcarii w Warszawie i ma zaszczyt potwierdzić otrzymanie noty nr 64 z dnia 2 października 2001 r. o następującej treści:

"Ambasada Szwajcarii przesyła wyrazy szacunku Ministerstwu Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej i ma zaszczyt przedstawić następującą propozycję umowy między obu państwami w sprawie ułatwień w międzynarodowych przewozach drogowych rzeczy, w nawiązaniu do umów o transporcie lądowym z państwami trzecimi.

Szwajcarska Rada Federalna oraz Rząd Rzeczypospolitej Polskiej, biorąc pod uwagą fakt, że w Szwajcarii dopuszczalna masa całkowita dla pojazdów członowych i zestawów drogowych jest ograniczona do 34 ton dla wszystkich typów ruchu do 31 grudnia 2004 r., uzgodniły, że Szwajcaria przyznaje Polsce następujący kontyngent dla pojazdów w ruchu międzynarodowym, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 34 tony, ale nie przewyższa 40 ton:

a) 900 zezwoleń na rok 2001, 1.800 zezwoleń na rok 2002 i po 2.400 zezwoleń na rok 2003 i 2004 dla ruchu międzynarodowego. Ruch międzynarodowy oznacza ruch tranzytowy (przewóz rzeczy przez terytorium Szwajcarii bez załadunku lub rozładunku) lub ruch eksportowy lub importowy (każdy przewóz z załadunkiem i rozładunkiem towarów do i ze Szwajcarii), podczas gdy transport pomiędzy dwoma punktami położonymi na terytorium Szwajcarii (transport wewnętrzny/kabotaż) nie jest dozwolony na podstawie niniejszej umowy;

b) poza opłatą uzależnioną od odległości, nakładaną na 34-tonowy pojazd ciężarowy, pobierana będzie dodatkowa średnia opłata (w przedziale między 34 t a 40 t) w wysokości 25 CHF - w latach 2001 i 2002 oraz w wysokości 55 CHF - w latach 2003 i 2004; opłata pobierana będzie przy przejeździe przez szwajcarskie punkty odprawy celnej, za każdy pierwszy wjazd przy przewozie na podstawie zezwolenia w ramach kontyngentu.

Jeśli Rząd Rzeczypospolitej Polskiej wyrazi zgodę na niniejszą propozycję, tekst tej propozycji razem z odpowiedzią Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej będzie traktowany jako zawarcie umowy pomiędzy obu państwami, która wejdzie w życie z dniem udzielenia odpowiedzi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Niniejsza umowa będzie obowiązywała najwyżej do 31 grudnia 2004 r. Rzeczpospolita Polska lub Szwajcaria mogą wypowiedzieć niniejszą umowę pod warunkiem przekazania drugiej stronie zawiadomienia o tym z 6-miesięcznym wyprzedzeniem."

W odpowiedzi Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej ma zaszczyt zakomunikować Ambasadzie Szwajcarii w Warszawie, że Rząd Rzeczypospolitej Polskiej akceptuje przedłożoną propozycję i wyraża zgodę na zawarte w niej warunki wykonywania przewozów pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej w przedziale 34-40 ton. W związku z tym przytoczona nota oraz niniejsza odpowiedź stanowią Umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej i Szwajcarską Radą Federalną, która wchodzi w życie z dniem udzielenia niniejszej odpowiedzi. Niniejsza umowa będzie obowiązywała najwyżej do 31 grudnia 2004 r. Rzeczpospolita Polska lub Konfederacja Szwajcarska mogą ją wypowiedzieć pod warunkiem przekazania drugiej stronie zawiadomienia o tym z 6-miesięcznym wyprzedzeniem.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej korzysta z okazji, aby ponowić Ambasadzie Szwajcarii w Warszawie wyrazy swojego wysokiego poważania.

Warszawa, dnia 12 kwietnia 2002 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2003.15.214

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Szwajcaria-Polska. Umowa o ułatwieniach w międzynarodowych przewozach drogowych rzeczy. Warszawa.2002.04.12.
Data aktu: 12/04/2002
Data ogłoszenia: 21/03/2003
Data wejścia w życie: 12/04/2002