Szwajcaria-Polska. Umowa o ułatwieniach w międzynarodowych przewozach drogowych rzeczy. Warszawa.2002.04.12.

UMOWA
z dnia 12 kwietnia 2002 r.
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Szwajcarską Radą Federalną o ułatwieniach w międzynarodowych przewozach drogowych rzeczy

Ambasada Szwajcarii w Warszawie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie

Nr 64

Ambasada Szwajcarii przesyła wyrazy szacunku Ministerstwu Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej i ma zaszczyt przedstawić następującą propozycję umowy pomiędzy obu Państwami w sprawie ułatwień w międzynarodowych przewozach drogowych rzeczy, w nawiązaniu do umów o transporcie lądowym z państwami trzecimi.

Szwajcarska Rada Federalna oraz Rząd Rzeczypospolitej Polskiej, biorąc pod uwagę fakt, że w Szwajcarii dopuszczalna maksymalna masa całkowita dla pojazdów członowych i zestawów drogowych jest ograniczona do 34 ton dla wszystkich typów ruchu do 31 grudnia 2004 r., uzgodniły, że Szwajcaria przyznaje Polsce następujący kontyngent dla pojazdów w ruchu międzynarodowym, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 34 tony, ale nie przewyższa 40 ton:

a)
900 zezwoleń na rok 2001, 1.800 zezwoleń na rok 2002 i po 2.400 zezwoleń na rok 2003 i 2004 dla ruchu międzynarodowego. Ruch międzynarodowy oznacza ruch tranzytowy (przewóz rzeczy przez terytorium Szwajcarii bez załadunku lub rozładunku) lub ruch eksportowy i importowy (każdy przewóz z załadunkiem i rozładunkiem towarów do i ze Szwajcarii), podczas gdy transport pomiędzy dwoma punktami położonymi na terytorium Szwajcarii (transport wewnętrzny/kabotaż) nie jest dozwolony na podstawie niniejszej umowy;
b)
poza opłatą uzależnioną od odległości, nakładaną na 34-tonowy pojazd ciężarowy, pobierana będzie dodatkowa średnia opłata (w przedziale między 34 t a 40 t) w wysokości 25 CHF - w latach 2001 i 2002 oraz w wysokości 55 CHF - w latach 2003 i 2004; opłata pobierana będzie przy przejeździe przez szwajcarskie punkty odprawy celnej, za każdy pierwszy wjazd przy przewozie na podstawie zezwolenia w ramach kontyngentu.

Jeśli Rząd Rzeczypospolitej Polskiej wyrazi zgodę na niniejszą propozycję, tekst tej propozycji razem z odpowiedzią Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej będzie traktowany jako zawarcie umowy pomiędzy obu Państwami, która wejdzie w życie z dniem udzielenia odpowiedzi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Niniejsza umowa będzie obowiązywała najwyżej do 31 grudnia 2004 r. Rzeczpospolita Polska lub Szwajcaria mogą wypowiedzieć niniejszą umowę pod warunkiem przekazania drugiej stronie zawiadomienia o tym z 6-miesięcznym wyprzedzeniem.

Ambasada Szwajcarii korzysta z okazji, aby ponowić wyrazy głębokiego szacunku Ministerstwu Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.

Warszawa, dnia 2 października 2001 r.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie

Ambasada Szwajcarii w Warszawie

DPT. 2266-25-2001/ME/95

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej przesyła wyrazy szacunku Ambasadzie Szwajcarii w Warszawie i ma zaszczyt potwierdzić otrzymanie noty nr 64 z dnia 2 października 2001 r. o następującej treści:

"Ambasada Szwajcarii przesyła wyrazy szacunku Ministerstwu Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej i ma zaszczyt przedstawić następującą propozycję umowy między obu państwami w sprawie ułatwień w międzynarodowych przewozach drogowych rzeczy, w nawiązaniu do umów o transporcie lądowym z państwami trzecimi.

Szwajcarska Rada Federalna oraz Rząd Rzeczypospolitej Polskiej, biorąc pod uwagą fakt, że w Szwajcarii dopuszczalna masa całkowita dla pojazdów członowych i zestawów drogowych jest ograniczona do 34 ton dla wszystkich typów ruchu do 31 grudnia 2004 r., uzgodniły, że Szwajcaria przyznaje Polsce następujący kontyngent dla pojazdów w ruchu międzynarodowym, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 34 tony, ale nie przewyższa 40 ton:

a) 900 zezwoleń na rok 2001, 1.800 zezwoleń na rok 2002 i po 2.400 zezwoleń na rok 2003 i 2004 dla ruchu międzynarodowego. Ruch międzynarodowy oznacza ruch tranzytowy (przewóz rzeczy przez terytorium Szwajcarii bez załadunku lub rozładunku) lub ruch eksportowy lub importowy (każdy przewóz z załadunkiem i rozładunkiem towarów do i ze Szwajcarii), podczas gdy transport pomiędzy dwoma punktami położonymi na terytorium Szwajcarii (transport wewnętrzny/kabotaż) nie jest dozwolony na podstawie niniejszej umowy;

b) poza opłatą uzależnioną od odległości, nakładaną na 34-tonowy pojazd ciężarowy, pobierana będzie dodatkowa średnia opłata (w przedziale między 34 t a 40 t) w wysokości 25 CHF - w latach 2001 i 2002 oraz w wysokości 55 CHF - w latach 2003 i 2004; opłata pobierana będzie przy przejeździe przez szwajcarskie punkty odprawy celnej, za każdy pierwszy wjazd przy przewozie na podstawie zezwolenia w ramach kontyngentu.

Jeśli Rząd Rzeczypospolitej Polskiej wyrazi zgodę na niniejszą propozycję, tekst tej propozycji razem z odpowiedzią Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej będzie traktowany jako zawarcie umowy pomiędzy obu państwami, która wejdzie w życie z dniem udzielenia odpowiedzi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Niniejsza umowa będzie obowiązywała najwyżej do 31 grudnia 2004 r. Rzeczpospolita Polska lub Szwajcaria mogą wypowiedzieć niniejszą umowę pod warunkiem przekazania drugiej stronie zawiadomienia o tym z 6-miesięcznym wyprzedzeniem."

W odpowiedzi Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej ma zaszczyt zakomunikować Ambasadzie Szwajcarii w Warszawie, że Rząd Rzeczypospolitej Polskiej akceptuje przedłożoną propozycję i wyraża zgodę na zawarte w niej warunki wykonywania przewozów pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej w przedziale 34-40 ton. W związku z tym przytoczona nota oraz niniejsza odpowiedź stanowią Umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej i Szwajcarską Radą Federalną, która wchodzi w życie z dniem udzielenia niniejszej odpowiedzi. Niniejsza umowa będzie obowiązywała najwyżej do 31 grudnia 2004 r. Rzeczpospolita Polska lub Konfederacja Szwajcarska mogą ją wypowiedzieć pod warunkiem przekazania drugiej stronie zawiadomienia o tym z 6-miesięcznym wyprzedzeniem.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej korzysta z okazji, aby ponowić Ambasadzie Szwajcarii w Warszawie wyrazy swojego wysokiego poważania.

Warszawa, dnia 12 kwietnia 2002 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2003.15.214

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Szwajcaria-Polska. Umowa o ułatwieniach w międzynarodowych przewozach drogowych rzeczy. Warszawa.2002.04.12.
Data aktu: 12/04/2002
Data ogłoszenia: 21/03/2003
Data wejścia w życie: 12/04/2002