Rodzaje obiektów budowlanych, przy których realizacji jest wymagane ustanowienie inspektora nadzoru inwestorskiego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ I BUDOWNICTWA
z dnia 15 grudnia 1994 r.
w sprawie rodzajów obiektów budowlanych, przy których realizacji jest wymagane ustanowienie inspektora nadzoru inwestorskiego.

Na podstawie art. 19 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. Nr 89, poz. 414) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ustanowienie inspektora nadzoru inwestorskiego jest wymagane przy realizacji:
1)
obiektów budowlanych użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego o kubaturze 2500 m3 i większej,
2)
obiektów wpisanych do rejestru zabytków w zakresie wykonywania rekonstrukcji, modernizacji lub remontu,
3)
budynków i budowli:
a)
o wysokości nad terenem 15 m i większej,
b)
zawierających strefy zagrożenia wybuchem w rozumieniu przepisów dotyczących ochrony przeciwpożarowej i przeciwwybuchowej,
c) 1
wymagających uwzględnienia ruchów podłoża, w tym spowodowanych wpływem eksploatacji górniczej,
d)
z zainstalowaną mocą elektryczną 1 000 kW i większą,
e) 2
technicznych o kubaturze 2500 m3, związanych z obiektami wymienionymi w pkt 12,
4)
budowli mostowych wszelkich typów, w tym wiaduktów, estakad i innych podobnych obiektów,
5)
zapór ziemnych i wałów przeciwpowodziowych o wysokości 3 m i większej lub chroniących miasta, wsie, obszary rolne i leśne o powierzchni powyżej 1000 ha oraz budowli technicznych związanych z tymi obiektami,
6)
budowli piętrzących o różnicy poziomów lustra wody 3 m i większej oraz ścian oporowych o wysokości 3 m i większej,
7)
budowli zbiornikowych naziemnych i podziemnych na materiały stałe, płynne i gazowe:
a)
niebezpieczne dla ludzi, mienia i środowiska,
b)
o wysokości lub zagłębieniu 5 m i większych,
8)
ujęć i przepompowni wód powierzchniowych o wydajności powyżej 300 m3/h lub głębokości 100 m i większej,
9)
obiektów stacji uzdatniania wody i oczyszczania ścieków o wydajności 50 m3/h i większej,
10)
obiektów budowlanych służących do składowania i utylizacji odpadów,
11)
linii elektroenergetycznych o napięciu 110 kV i większym oraz stacji elektroenergetycznych, rozdzielczych i przetwórczych z nimi związanych,
12) 3
linii telekomunikacyjnych przewodowych i radiowych - dalekosiężnych (międzynarodowych, międzymiastowych i wewnątrzstrefowych) oraz linii pomiędzy centralami,
13)
sieci gazowych:
a)
gazociągów o ciśnieniu nominalnym 5 kPa i większym,
b)
gazociągów o ciśnieniu nominalnym do 5 kPa i średnicach przewodów większych niż 150 mm, z wyjątkiem przyłączy gazowych o ciśnieniu nie większym niż 400 kPa,
c)
obiektów tłoczni gazu,
d)
obiektów stacji gazowych, wyposażonych co najmniej w dwa ciągi redukcyjne,
14)
rurociągów oraz obiektów i urządzeń z nimi związanych:
a)
ciepłowniczych:
tradycyjnych o średnicy 310 mm i większej,
preizolowanych o średnicy 200 mm i większej,
b)
wodociągowych o średnicy 200 mm i większej oraz kanalizacyjnych o średnicy 400 mm i większej,
c)
innych transportujących czynnik płynny lub gazowy niebezpieczny dla ludzi, mienia i środowiska,
15)
dróg krajowych i wojewódzkich oraz związanych z nimi bezpośrednio obiektów budowlanych, w tym tuneli drogowych i innych budowli,
16)
kanałów żeglugi śródlądowej oraz melioracyjnych,
17)
sieci melioracyjnych na obszarze powyżej 100 ha,
18)
kanałów energetycznych,
19)
dróg szynowych, wraz z przeznaczonymi do prowadzenia ruchu budynkami, budowlami i urządzeniami,
20) 4
urządzeń transportowych linowych i linowo-terenowych służących do publicznego przewozu osób w celach turystyczno-sportowych,
21)
budowli pola naziemnego ruchu lotniczego na lotniskach.
2.
Ustanowienie inspektora nadzoru inwestorskiego jest wymagane także przy realizacji obiektów budowlanych nie wymienionych w ust. 1, szczególnie szkodliwych dla środowiska i zdrowia ludzi, określonych w przepisach szczególnych.
§  2.
Ustanowienie inspektora nadzoru inwestorskiego jest wymagane również przy realizacji obiektów lub ich części, które zawierają:
1)
ustroje konstrukcyjne, takie jak powłoki, łupiny, tarcze, łuki i kopuły oraz linowe wiszące bez względu na ich rozpiętość, a także fundamenty inne niż proste ławy i stopy fundamentowe posadowione bezpośrednio na stabilnym gruncie nośnym,
2)
elementy konstrukcyjne:
a)
o rozpiętości 12 m i większej, wysięgu 3 m i większym lub o wysokości jednej kondygnacji 6 m i większej,
b)
poddane obciążeniu użytkowemu 5 kN/m2 i większemu, obciążeniu zmiennemu ruchomemu, a także zwymiarowane z uwzględnieniem wpływów dynamicznych, termicznych, skurczów materiałowych lub ruchów podpór,
c)
wstępnie sprężane na budowie lub na miejscu ich wbudowania w obiekcie budowlanym.
§  3.
Właściwy organ w decyzji o pozwoleniu na budowę nakłada obowiązek ustanowienia inspektora nadzoru inwestorskiego określonej specjalności, z powołaniem odpowiedniego dla danego obiektu budowlanego przepisu zarządzenia.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 1 ust. 1 pkt 3 lit. c) zmieniona przez § 1 pkt 1 lit. a) zarządzenia z dnia 5 grudnia 1996 r. (M.P.96.83.726) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 stycznia 1997 r.
2 § 1 ust. 1 pkt 3 lit. e) dodana przez § 1 pkt 1 lit. b) zarządzenia z dnia 5 grudnia 1996 r. (M.P.96.83.726) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 stycznia 1997 r.
3 § 1 ust. 1 pkt 12 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 5 grudnia 1996 r. (M.P.96.83.726) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 stycznia 1997 r.
4 § 1 ust. 1 pkt 20 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 5 grudnia 1996 r. (M.P.96.83.726) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 stycznia 1997 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1995.2.28

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Rodzaje obiektów budowlanych, przy których realizacji jest wymagane ustanowienie inspektora nadzoru inwestorskiego.
Data aktu: 15/12/1994
Data ogłoszenia: 24/01/1995
Data wejścia w życie: 08/02/1995