Zm.: zarządzenie w sprawie wniosków o wszczęcie postępowania celnego.

ZARZĄDZENIE
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU CEŁ
z dnia 14 grudnia 1994 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie wniosków o wszczęcie postępowania celnego.

Na podstawie art. 50 ust. 3 i 5 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. - Prawo celne (Dz. U. z 1994 r. Nr 71, poz. 312) zarządza się, co następuje:
§  1.
W załączniku nr 4 do zarządzenia Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 26 listopada 1992 r. w sprawie wniosków o wszczęcie postępowania celnego (Monitor Polski Nr 38, poz. 279, z 1993 r. Nr 25, poz. 249, Nr 34, poz. 344 i Nr 69, poz. 616 oraz z 1994 r. Nr 35, poz. 302) w pkt 9 wprowadza się następujące zmiany:
1)
pole 46 - Wartość statystyczna - otrzymuje brzmienie:

"Należy podać wartość wynikającą z wyliczenia:

pole 46 = (pole 42 - pole 45) x pole 23 : przelicznik ilościowy waluty podany w tabeli kursowej.

W przypadku przywozu/wywozu towarów po uszlachetnieniu, przerobie, przetworzeniu lub naprawie wartość statystyczna towaru musi obejmować wartość towarów powierzonych, tj. oblicza się ją według wzoru:

pole 46 = (pole 42 + pole 40 - pole 45) x pole 23 : przelicznik ilościowy waluty podany w tabeli kursowej.

Wartość należy podać w złotych (bez miejsc po przecinku), zaokrąglając według zasad przyjętych dla ustalenia podstawy podatku.

Pole 46 na formularzu SAD, gdy wypełniany jest zestaw SAD, powinno zawierać sumę wartości z pól 46 formularzy SAD-BIS.

W przypadku odprawy celnej czasowej dokonanej przed 1 stycznia 1995 r., jeśli po tym terminie następuje uznanie jej za ostateczną lub powrotny przywóz/wywóz towaru w stanie niezmienionym, wartość statystyczną należy ustalić w "starych" złotych, lecz w polu 46 wpisać wartość w nowej jednostce pieniężnej.",

2)
w polu 47 - Obliczanie opłat;
a)
podpole Podstawa opłaty otrzymuje brzmienie:

"Podstawa opłaty - należy podać wartość, od której nalicza się cło, podatki i inne opłaty, w pełnych złotych. Zaokrąglenie do pełnych złotych następuje w ten sposób, że końcówki poniżej 50 groszy pomija się, a końcówki wynoszące 50 groszy i więcej podnosi się do pełnych złotych. Podpola tego nie należy wypełniać dla danego typu opłaty, jeżeli podstawą opłaty nie jest wartość towaru, lecz jego ilość lub ciężar.

Podstawą naliczenia cła jest wartość celna pozycji taryfowej określona w złotych. W przypadku towaru, który sam się przemieszcza, np. dźwig samojezdny, nie uwzględnia się w wartości celnej kosztów transportu.

W przypadku wyprowadzania towaru ze składu celnego/wolnego obszaru celnego na polski obszar celny uwzględnia się tylko zagraniczne koszty transakcyjne, tzn. do granicy państwa lub portu polskiego. Nie należy wliczać kosztów magazynowania w składzie celnym/wolnym obszarze celnym, z zastrzeżeniem wynikającym z art. 25 ust. 1 pkt 5 ustawy - Prawo celne, tj. gdy koszty magazynowania stanowią przychód przypadający sprzedającemu towar ze składu celnego/wolnego obszaru celnego na polski obszar celny.

Jeżeli funkcjonariusz celny kwestionuje wiarygodność dołączonych do wniosku dokumentów służących do ustalania wartości celnej, obowiązany jest:

- wykreślić wartości podane w kolumnach "podstawa opłat" i "kwota" w polu 47 oraz wartość w polu 46, a także, jeśli jest to konieczne, w polach 12, 40, 42 i 45, a następnie wpisać nad wykreślonymi zapisami poprawne wartości w formularzach SAD i SAD-BIS, tak, aby zależności ustalone w opisach pól wartościowych zostały zachowane,

- w polu D/J podać podstawę prawną kwestionowania wiarygodności dokumentów,

- pod nazwą pola 47 umieścić swój datownik z numerem identyfikacyjnym bądź pieczęć imienną i podpis na formularzach SAD i SAD-BIS przy kwestionowanych pozycjach.

Podstawą naliczenia podatku importowego jest wartość celna powiększona o należne cło. Wartość tę podaje się w złotych.

Podstawą naliczania podatku akcyzowego jest wartość celna powiększona o cło obliczone według stawki podstawowej i należny podatek importowy, także w przypadku, gdy towary te na podstawie odrębnych przepisów zostały w całości lub w części zwolnione od cła bądź cło zostało zawieszone albo zastosowano preferencyjną stawkę celną. Jeżeli podstawowa stawka celna nie została określona, stosuje się stawkę autonomiczną. Jeżeli podstawą naliczenia podatku akcyzowego nie jest wartość, lecz ilość towaru, pola tego nie wypełnia się. Wartość tę podaje się w złotych.

Podstawą naliczania podatku od towarów i usług (VAT) jest wartość celna powiększona o należne cło i podatek importowy. Jeżeli przedmiotem importu są towary opodatkowane podatkiem akcyzowym, wartość celną, powiększoną o należne cło i podatek importowy, zwiększa się również o podatek akcyzowy. Wartość tę podaje się w złotych.

Podstawą naliczania opłaty wyrównawczej od niektórych towarów rolnych i spożywczych przywożonych z zagranicy jest masa lub ilość towaru. Podpola tego nie należy wypełniać.

Przy typie opłaty 211 wypełnia się tylko podpole "Kwota", w którym należy wpisać wyliczoną opłatę wyrównawczą.",

b)
podpole Kwota otrzymuje brzmienie:

"Kwota - należy podać wysokość naliczonej kwoty cła, podatków lub innych opłat w złotych, z dokładnością do 10 groszy. Zaokrąglenie następuje w ten sposób, że końcówki do 4 groszy pomija się, a końcówki wynoszące 5 groszy i więcej podnosi się do pełnych 10 groszy.

W przypadku stosowania formularza SAD-BIS, w polu 47 formularza SAD należy podać dane sumaryczne, tj. należną wartość kolumny "Kwota" ze wszystkich załączonych formularzy SAD-BIS dla poszczególnych typów należności określonych w kolumnie "Typ".

W przypadku ustalenia podatku akcyzowego od towarów objętych obowiązkiem banderolowania kwotę podatku akcyzowego należy pomniejszyć o wysokość zaliczki wpłaconej przez importera nabywającego banderole. Kwoty podatku należy pomniejszyć proporcjonalnie do ilości towarów obanderolowanych znajdujących się w danej przesyłce.

Na dołączonym do wniosku o wszczęcie postępowania celnego zaświadczeniu urzędu skarbowego o wydaniu banderol należy nanieść informacje o ilości odpowiednio wywożonych/przywożonych aktualnie banderol lub o ilości wykorzystanych banderol na przywożonych wyrobach akcyzowych oraz pozycję ewidencji odpraw celnych i datę dokonania odprawy celnej.

Oryginał zostaje następnie zwrócony stronie, a w aktach pozostaje potwierdzona za zgodność z oryginałem pieczęcią imienną i podpisem kopia zaświadczenia.

W przypadku sprowadzenia z zagranicy nowego samochodu dla osoby rezygnującej po dniu 4 kwietnia 1994 r. z rekompensaty za nie odebrany samochód osobowy na przedpłatę, wyprodukowanego przez producenta zagranicznego, zaangażowanego w krajową produkcję samochodów, znajdującego się na liście ogłoszonej przez Ministra Przemysłu i Handlu (Monitor Polski z 1994 r. Nr 25, poz. 215), kwota należnego podatku od towarów i usług może być pomniejszona o kwotę nie wyższą od kwoty bonifikaty, określonej w ustawie z dnia 21 stycznia 1994 r. o zasadach realizacji przedpłat na samochody osobowe (Dz. U. Nr 36, poz. 132).

Jeżeli wysokość bonifikaty jest równa lub większa od należnego podatku od towarów i usług, należy wpisać "0",

c)
w podpolu Metoda płatności należy zmienić treść przykładu następująco:

"Przykład:

Jeśli przy sumarycznej wielkości 50.000,00 zł (z pola 47) uregulowanie należności nastąpiło:

- przelewem bankowym w wysokości 30.000,00

- gotówką w wysokości 20.000,00,

to w polu E/J należy wpisać:

30.000,00 - D

20.000,00 - A".

§  2.
W dniach od 1 do 3 stycznia 1995 r. należy stosować tabelę kursów opublikowaną przez Narodowy Bank Polski w dniu 1 stycznia 1995 r., a dalej należy postępować zgodnie z wyjaśnieniami do pola 23.
§  3.
W przypadku złożenia wniosków o wszczęcie postępowania celnego w 1994 r., a załatwianych w 1995 r., formularz SAD należy wypełniać zgodnie z przepisami obowiązującymi w 1994 r., natomiast w dokumentach kasowych należy wpisywać wartość w nowej jednostce pieniężnej.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1995 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1994.67.600

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zm.: zarządzenie w sprawie wniosków o wszczęcie postępowania celnego.
Data aktu: 14/12/1994
Data ogłoszenia: 23/12/1994
Data wejścia w życie: 01/01/1995