Warunki prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na kupnie i sprzedaży wartości dewizowych i na pośrednictwie w kupnie i sprzedaży tych wartości oraz maksymalnej wysokości marż pobieranych przy wykonywaniu tych czynności.

ZARZĄDZENIE
PREZESA NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO
z dnia 31 marca 1990 r.
w sprawie warunków prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na kupnie i sprzedaży wartości dewizowych i na pośrednictwie w kupnie i sprzedaży tych wartości oraz maksymalnej wysokości marż pobieranych przy wykonywaniu tych czynności. *

Na podstawie art. 10 ust. 1 i art. 13 ust. 3 w związku z art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1989 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 6, poz. 33 i Nr 74, poz. 441) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zezwolenie dewizowe na prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na kupnie i sprzedaży wartości dewizowych oraz na pośrednictwie w kupnie i sprzedaży tych wartości, zwane dalej "zezwoleniem", jest udzielane przez Narodowy Bank Polski, zwany dalej "NBP", jako indywidualne zezwolenie na wniosek.
2.
Wniosek o udzielenie zezwolenia powinien wskazywać:
1)
wnioskodawcę, jego adres i rodzaj działalności, na której prowadzenie ma być udzielone zezwolenie,
2)
okres objęty zezwoleniem i termin rozpoczęcia działalności, o której mowa w ust. 1,
3)
adres właściwy dla miejsca prowadzenia działalności określonej w ust. 1 oraz dane, które są wymagane stosownie do ust. 3 lub 4,
4)
w jakim pomieszczeniu oraz w jakich dniach tygodnia i godzinach będzie prowadzona działalność określona we wniosku.
3.
Wniosek o udzielenie zezwolenia na działalność polegającą na pośrednictwie w kupnie i sprzedaży wartości dewizowych powinien zawierać dane, o których mowa w ust. 2, oraz:
1)
wskazywać sposób wykonywania pośrednictwa,
2)
zawierać informacje o pomieszczeniu, w którym będzie prowadzona działalność, oraz o dniach tygodnia i godzinach jej wykonywania.
4.
Do wniosku o udzielenie zezwolenia należy dołączyć oświadczenie w sprawie karalności za przestępstwo skarbowe, przeciwko mieniu lub inne przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez osobę ubiegającą się o zezwolenie oraz przez osobę, która bezpośrednio będzie zajmowała się kupnem i sprzedażą lub pośrednictwem w kupnie i sprzedaży wartości dewizowych, jak również o fachowym przygotowaniu tej osoby.
5.
Nie stosuje się wymagań określonych w ust. 4 dotyczących oświadczenia o karalności, jeżeli wniosek o udzielenie zezwolenia został złożony przez bank lub inną osobę prawną.
6.
Przed udzieleniem zezwolenia NBP może:
1)
zażądać uzupełnienia danych zawartych we wniosku, jeżeli nie czyni on zadość wymaganiom ustalonym w ust. 2 i 3,
2)
sprawdzić zgodność ze stanem faktycznym danych dotyczących pomieszczenia, o którym mowa w ust. 2 pkt 4,
3)
poddać sprawdzeniu fachowe przygotowanie osoby przewidzianej do prowadzenia bezpośredniej działalności, o której mowa w ust. 1.
§  2.
NBP udzieli zezwolenia, jeżeli:
1) 1
(uchylony),
2)
pomieszczenie przeznaczone na działalność, o której mowa w § 1 ust. 1, jest lokalem użytkowym, dostosowanym do prowadzenia tej działalności i zapewnia bezpieczne dokonywanie transakcji,
3) 2
(uchylony).
§  3.
1.
Pomieszczenie przeznaczone do prowadzenia kupna i sprzedaży wartości dewizowych powinno być wyposażone w:
1)
oznaczenie umieszczone na zewnątrz w widocznym miejscu,
2)
formularze druków, które będą wystawiane na dowód kupna lub sprzedaży wartości dewizowych,
3)
pieczątkę imienną kasjera,
4)
zaktualizowany album zagranicznych znaków pieniężnych,
5)
tablicę informacyjną, zawierającą wykaz skupowanych i sprzedawanych walut lub innych wartości dewizowych, oraz aktualne ceny kupna i sprzedaży,
6)
rejestr kupowanych i sprzedawanych wartości dewizowych,
7)
tablicę informującą o dniach i godzinach, w których prowadzona jest działalność.
2.
Warunki określone w ust. 1 pkt 1--5 odnoszą się odpowiednio do pomieszczenia, w którym jest prowadzone pośrednictwo w kupnie i sprzedaży wartości dewizowych połączone z przyjmowaniem tych wartości.
§  4.
Zezwolenie dewizowe określa:
1)
miejsce prowadzenia objętej zezwoleniem działalności polegającej na kupnie i sprzedaży wartości dewizowych lub na pośrednictwie w kupnie i sprzedaży tych wartości,
2)
okres, na jaki zezwolenie zostało udzielone (oznaczony lub nie oznaczony),
3)
wartości dewizowe mogące być przedmiotem działalności określonej w zezwoleniu.
§  5.
1.
Osoba, która uzyskała zezwolenie na prowadzenie działalności polegającej na kupnie i sprzedaży wartości dewizowych, jest obowiązana zapewnić:
1)
ewidencjonowanie każdej transakcji kupna i sprzedaży w opatrzonych pieczęcią NBP rejestrach, których wzory są określone w załącznikach nr 1 i 2 do zarządzenia,
2)
wydawanie w każdym przypadku kupna lub sprzedaży wartości dewizowej dowodu imiennego lub na okaziciela według wzoru określonego w załączniku nr 3 do zarządzenia,
3)
prowadzenie ciągłego kupna i sprzedaży walut obcych w godzinach działalności.
2.
Obowiązki określone w ust. 1 pkt 1 i 3 odnoszą się odpowiednio do osoby, która uzyskała zezwolenie na prowadzenie działalności polegającej na pośrednictwie w kupnie i sprzedaży wartości dewizowych.
3.
Kopia dowodu kupna lub sprzedaży wartości dewizowej podlega przechowywaniu w pomieszczeniu, w którym jest prowadzona działalność, przez okres 5 lat.
§  6.
Wykonywanie czynności kupna i sprzedaży wartości dewizowych lub pośrednictwem w kupnie i sprzedaży tych wartości przez osoby inne niż określone w dokumentach, o których mowa w § 1 ust. 4, jest dozwolone po nadesłaniu do właściwego terytorialnie oddziału NBP dokumentów określonych w tym przepisie; przepis § 1 ust. 6 pkt 3 stosuje się odpowiednio.
§  7.
Skupione wartości dewizowe nie mogą być przeznaczone na cele inne niż sprzedaż osobom krajowym fizycznym lub NBP albo innemu bankowi dewizowemu.
§  8. 3
Różnica między ceną kupna a ceną sprzedaży wartości dewizowych (marża) nie może przekraczać 8% bieżącej ceny kupna wartości dewizowych, a przy pośrednictwie w kupnie i sprzedaży tych wartości - 4%.
§  9.
Osoby, które uzyskały zezwolenie na prowadzenie punktów kupna i sprzedaży walut obcych na podstawie przepisów zarządzenia określonego w § 10, zachowują te uprawnienie do dnia 1 lipca 1990 r., z tym że w terminie 14 dni od daty wejścia w życia niniejszego zarządzenia obowiązane są dostosować tę działalność tę działalność tę działalność do zasad określonych w tym zarządzeniu.
§  10.
Traci moc zarządzenie Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 13 marca 1989 r. w sprawie zasad udzielania zezwoleń dewizowych na prowadzenie punktów kupna i sprzedaży walut obcych (Monitor Polski Nr 6, poz. 65).
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

REJESTR KUPNA I SPRZEDAŻY WARTOŚCI DEWIZOWYCH

Lp. Kupno Sprzedaż
Data określenie wartości cena określenie wartości cena
transakcji dewizowych jednostkowa zapłata dewizowych jednostkowa przychód
USD DM (kurs) w zł USD DM (kurs) w zł

ZAŁĄCZNIK Nr  2

REJESTR KUPNA I SPRZEDAŻY ZŁOTA I PLATYNY

Lp. Kupno Sprzedaż
Data określenie wartości cena zapłata w zł określenie wartości cena
transakcji dewizowych, z uwzględnieniem wagi, próby i wartości nominalnej (nie będących znakami pieniężnymi) jednostkowa (kurs) dewizowych, z uwzględnieniem wagi, próby i wartości nominalnej (nie będących znakami pieniężnymi) jednostkowa (kurs) przychód w zł

ZAŁĄCZNIK Nr  3

DOWÓD KUPNA - SPRZEDAŻY WARTOŚCI DEWIZOWYCH NR......

Imię i nazwisko .......................................

Adres .............................................

Nazwa i kwota kupionych-sprzedanych wartości dewizowych Cena Równowartość w złotych

............................ .......................

(miejsce i data wystawienia) (podpis kasjera i jego pieczątka imienna)

*Zarządzenie utraciło częściowo podstawę prawną z dniem 4 lipca 1990 r. na skutek zmiany art. 13 ustawy z dnia 15 lutego 1989 r. - Prawo dewizowe (Dz.U.89.6.33) przez art. 31 ustawy z dnia 14 czerwca 1991 r. o spółkach z udziałem zagranicznym (Dz.U.91.60.253).
1 § 2 pkt 1 uchylony z dniem 30 lipca 1991 r. zgodnie z obwieszczeniem Prezesa Trybunału Konstytucyjnego z dnia 31 lipca 1991 r. (M.P.91.26.184).
2 § 2 pkt 3 uchylony z dniem 30 lipca 1991 r. zgodnie z obwieszczeniem Prezesa Trybunału Konstytucyjnego z dnia 31 lipca 1991 r. (M.P.91.26.184).
3 § 8 uchylony części dotyczącej innych wartości dewizowych niż waluty obce, z dniem 30 lipca 1991 r. zgodnie z obwieszczeniem Prezesa Trybunału Konstytucyjnego z dnia 31 lipca 1991 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1990.15.119

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Warunki prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na kupnie i sprzedaży wartości dewizowych i na pośrednictwie w kupnie i sprzedaży tych wartości oraz maksymalnej wysokości marż pobieranych przy wykonywaniu tych czynności.
Data aktu: 31/03/1990
Data ogłoszenia: 25/04/1990
Data wejścia w życie: 25/04/1990