Zmiana przynależności zawodników piłki nożnej do stowarzyszeń kultury fizycznej i innych jednostek organizacyjnych oraz zasady ich reprezentowania.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU DO SPRAW MŁODZIEŻY I KULTURY FIZYCZNEJ
z dnia 26 lipca 1988 r.
w sprawie zmiany przynależności zawodników piłki nożnej do stowarzyszeń kultury fizycznej i innych jednostek organizacyjnych oraz zasad ich reprezentowania.

Na podstawie art. 23 pkt 1, 2 i 4 ustawy z dnia 3 lipca 1984 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. Nr 34, poz. 181 i z 1988 r. Nr 19, poz. 132) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o klubie, rozumie się przez to stowarzyszenie kultury fizycznej lub inną jednostkę organizacyjną prowadzącą działalność sportową, mającą zespół uczestniczący w systemie rozgrywek państwowych w piłce nożnej.
§  2.
1.
Zawodnik piłki nożnej, zwany dalej "zawodnikiem", może reprezentować w zawodach piłki nożnej klub, którego jest członkiem.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy zawodników, którzy uzyskali zwolnienie okresowe.
§  3.
W zawodach piłki nożnej, objętych systemami rozgrywek ustalonych przez Polski Związek Piłki Nożnej, zwany dalej "Związkiem", mogą brać udział jedynie zawodnicy zgłoszeni, potwierdzeni i uprawnieni do gry.
§  4.
Zawodnicy mogą brać udział w zawodach nie objętych systemami rozgrywek, o których mowa w § 3, za zgodą klubu, a zawodnicy kadry narodowej seniorów oraz juniorów - również za zgodą związku.
§  5.
1.
Zwolnienie okresowe jest udzielane zawodnikom w razie:
1)
powołania zawodnika do zasadniczej służby wojskowej - na czas jej trwania,
2)
podjęcia przez zawodnika nauki w szkole wyższej w systemie stacjonarnym poza dotychczasowym miejscem zamieszkania,
3)
czasowego zezwolenia na grę w innym klubie w drodze zawartej umowy pomiędzy klubami, potwierdzonej przez Związek, za zgodą zawodnika.
2.
Przez okres studiów, o których mowa w ust 1 pkt 2, rozumie się okres określony regulaminem studiów.
3.
Zwolnienie okresowe z tytułu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, może być udzielone zawodnikowi jeden raz w karierze sportowej.
§  6.
Po zakończeniu zwolnienia okresowego zawodnik jest obowiązany powrócić do klubu, z którego uzyskał zwolnienie, i reprezentować ten klub.
§  7.
Zmiana przynależności klubowej zawodników zespołów III ligi i klas niższych zespołów I i II ligi może się odbywać w ciągu całego sezonu rozgrywkowego (jesień - wiosna) na zasadzie porozumienia zainteresowanych klubów i za zgodą zawodnika.
§  8.
1.
W razie braku zgody macierzystego klubu, zmiana przynależności klubowej zawodników przechodzących do zespołów znajdujących się w wyższej klasie rozgrywek może nastąpić w drodze przeniesienia na podstawie decyzji:
1)
okręgowego związku piłki nożnej, zwanego dalej "okręgowym związkiem" - gdy:
a)
zawodnik zespołu klasy niższej od III ligi ma przejść do zespołu wyższej klasy rozgrywek, do III ligi włącznie,
b)
siedziby klubów znajdują się na terenie jego działania,
2)
Związku - gdy:
a)
zawodnik zespołu III ligi lub klas niższych ma przejść do zespołu I lub II ligi,
b)
siedziby klubów znajdują się na terenie działania różnych okręgowych związków.
2.
Decyzja, o której mowa w ust. 1 pkt 2, może być podjęta po uzyskaniu opinii okręgowego związku oraz klubu, którego zawodnik jest członkiem, a także zgody zawodnika, którego decyzja dotyczy.
§  9.
1.
Zawodnicy zespołów I i II ligi podpisują z klubem umowę o reprezentowanie klubu.
2.
Umowę zawiera się na okres nie krótszy niż 2 lata.
3.
W okresie, na który została zawarta umowa, zawodnikom nie przysługuje prawo zmiany przynależności klubowej.
4.
Jeżeli zawodnik lub klub w okresie 3 miesięcy przed datą wygaśnięcia umowy nie poinformuje drugiej strony o zamiarze rozwiązania umowy, ulega ona przedłużeniu na okres jednego roku, począwszy od dnia upływu terminu, na jaki została zawarta.
5.
Umowa może być rozwiązana przed ustalonym terminem za obopólnym porozumieniem stron.
§  10.
Zawodnik nie może reprezentować innego klubu przed uzyskaniem zwolnienia z klubu, którego jest członkiem, z zastrzeżeniem § 5.
§  11.
Zmiana przynależności klubowej zawodników piłki nożnej z wyjątkiem zawodników zespołów I i II ligi, może nastąpić na wniosek zawodnika.
§  12.
1.
Zawodnik zamierzający dokonać zmiany przynależności klubowej składa wniosek do zarządu klubu, którego jest członkiem, ze wskazaniem klubu, którego członkiem zamierza zostać.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, może być złożony po zakończeniu rozgrywek, w których klub uczestniczy, nie później jednak niż do 30 czerwca danego roku.
3.
Zarząd klubu, do którego zawodnik zamierza przejść, jest obowiązany potwierdzić na piśmie zamiar przyjęcia zawodnika na członka klubu.
4.
Zarząd klubu, do którego wpłynął wniosek zawodnika o zmianę przynależności klubowej, jest obowiązany rozpatrzyć wniosek i udzielić zawodnikowi odpowiedzi w terminie 30 dni od otrzymania potwierdzenia określonego w ust. 3.
5.
Brak odpowiedzi w terminie, o którym mowa w ust. 4, uważa się za wyrażenie zgody na zmianę przynależności klubowej.
6.
W razie, gdy na wniosek zawodnika o zmianę przynależności klubowej zarząd klubu udzieli odpowiedzi odmownej, a zawodnik nie wycofa wniosku, przestaje on być członkiem klubu po upływie 30 dni od dnia udzielenia odpowiedzi.
7.
Zmiana przynależności klubowej przez zawodnika, który nie ukończył 18 lat, jest dozwolona za pisemną zgodą rodziców lub opiekunów.
§  13.
Jeżeli zawodnik niepełnoletni wystąpi z wnioskiem o zmianę przynależności klubowej w związku ze zmianą miejsca stałego pobytu przez jego rodziców lub opiekunów, klub jest obowiązany wyrazić zgodę na zmianę przynależności klubowej.
§  14.
Zmiana przynależności klubowej przez zawodnika kadry narodowej seniorów i juniorów wymaga zgody Związku.
§  15.
1.
Zawodnika, który przestał być członkiem klubu w trybie określonym w § 12 ust. 6, obowiązuje roczna karencja od dnia otrzymania odpowiedzi odmawiającej udzielenia zgody na zmianę przynależności klubowej .
2.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach na wniosek klubu, którego zawodnik był członkiem, Związek może przedłużyć karencję do lat dwóch.
3.
Karencja polega na zawieszeniu prawa do reprezentowania przez zawodnika klubów w zawodach sportowych w piłce nożnej.
4.
W razie przedłużenia karencji do lat dwóch, zawieszeniu ulega również prawo do reprezentowania barw narodowych.
§  16.
1.
Zawodnik lub występujący w jego imieniu klub po upływie połowy rocznej karencji może wystąpić z wnioskiem o jej skrócenie.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, nie podlega rozpatrzeniu, jeżeli:
1)
klub, którego zawodnik był członkiem, spadł do niższej klasy rozgrywek,
2)
zawodnik w wieku:
a)
do 21 lat był członkiem klubu krócej niż 2 lata,
b)
do 22 lat był członkiem klubu krócej niż 3 lata,
c)
powyżej 23 lat był członkiem klubu krócej niż 4 lata.
3.
Decyzję w sprawie skrócenia karencji podejmuje:
1)
Związek - gdy zmiana przynależności klubowej zawodnika dotyczy zespołów I, II i II ligi oraz klubów położonych na terenie różnych okręgów,
2)
okręgowy związek - gdy zmiana przynależności klubowej zawodnika dotyczy pozostałych klubów położonych na jego terenie działania .
§  17.
1.
Zawodnik może reprezentować klub począwszy od nowego sezonu rozgrywek.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy zawodników, którzy:
1)
uzyskali zwolnienie z klubu ze względu na likwidację klubu lub sekcji piłki nożnej,
2)
zostali przeniesieni w trybie określonym w § 7 lub § 8 do klubu w wyższej klasie rozgrywek,
3)
uzyskali zwolnienie okresowe.
§  18.
1.
Zawodnicy zespołów I i II ligi mogą zmienić przynależność klubową w drodze transferu.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy zawodników, którzy uzyskali zwolnienie okresowe.
3.
Transferu można dokonywać po zakończeniu cyklu rozgrywek.
4.
Transferu można dokonywać po umieszczeniu zawodnika na liście transferowej prowadzonej przez Związek.
5.
Na liście transferowej, o której mowa w ust. 4, umieszcza się zawodników, jeżeli umowy o reprezentowanie klubów wygasają bądź zostają rozwiązane.
6.
Kluby w terminie miesiąca przed zakończeniem cyklu rozgrywek są zobowiązane przedstawić Związkowi listę zawodników zgłoszonych do transferu z uwzględnieniem zawodników, o których mowa w ust. 5.
7.
Związek przesyła listę transferową do klubów I i II ligi nie później niż na 15 dni przed ukończeniem cyklu rozgrywek.
§  19.
1.
Zmiana przynależności klubowej zawodnika w drodze transferu następuje na podstawie umowy zawartej między zainteresowanymi klubami.
2.
Umowa, o której mowa w ust. 1, nie może być zawarta bez zgody zawodnika.
§  20.
1.
Klub, z którego zawodnik odchodzi w wyniku przynależności klubowej, może zażądać od klubu, do którego zawodnik przechodzi, ekwiwalentu za wyszkolenie zawodnika.
2.
Wysokość ekwiwalentu za wyszkolenie zawodnika ustalają zainteresowane kluby, jeżeli zmiana barw nastąpiła w trybie określonym w § 7.
3.
Jeżeli zawodnik zmienił przynależność klubową w trybie określonym w § 8, wysokość ekwiwalentu ustala okręgowy związek lub Związek.
4.
Klub przyjmujący zawodnika do zespołu I lub II ligi jest obowiązany wpłacić do Związku na fundusz rozwoju piłkarstwa młodzieżowego 5% kwoty transferowej.
5.
Ekwiwalenty, o których mowa w ust. 1, mogą być wypłacane z dochodów własnych klubu.
§  21.
W okresie odbywania kary dyskwalifikacji zawodnik nie może zmienić przynależności klubowej.
§  22.
Traci moc zarządzenie Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu z dnia 1 października 1985 r. w sprawie zasad i trybu zmiany przynależności zawodników piłki nożnej do stowarzyszeń kultury fizycznej i innych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność sportową oraz zasad reprezentowania tych stowarzyszeń i jednostek organizacyjnych (Monitor Polski Nr 34, poz. 229).
§  23.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1988 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1988.25.224

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zmiana przynależności zawodników piłki nożnej do stowarzyszeń kultury fizycznej i innych jednostek organizacyjnych oraz zasady ich reprezentowania.
Data aktu: 26/07/1988
Data ogłoszenia: 14/09/1988
Data wejścia w życie: 14/09/1988, 01/07/1988