Statut powszechnych jednostek organizacyjnych Prokuratury Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 16 stycznia 1986 r.
w sprawie statutu powszechnych jednostek organizacyjnych Prokuratury Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. o Prokuraturze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. Nr 31, poz. 138) Rada Państwa uchwala, co następuje:
§  1.
Nadaje się powszechnym jednostkom organizacyjnym Prokuratury Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej statut stanowiący załącznik do uchwały.
§  2.
Traci moc uchwała Rady Państwa z dnia 22 grudnia 1967 r. w sprawie statutu powszechnych jednostek organizacyjnych Prokuratury Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Monitor Polski z 1977 r. Nr 14, poz. 81).
§  3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

STATUT POWSZECHNYCH JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH PROKURATURY POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

§  1.
Powszechnymi jednostkami organizacyjnymi Prokuratury Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej są:
1)
Prokuratura Generalna, prokuratury wojewódzkie i prokuratury rejonowe,
2)
inne prokuratury tworzone na podstawie art. 20 ust. 6 ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. o Prokuraturze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. Nr 31, poz. 138).
§  2.
1.
W powszechnych jednostkach organizacyjnych prokuratury pełnią służbę:
1)
w Prokuraturze Generalnej - zastępcy Prokuratora Generalnego, prokuratorzy i wiceprokuratorzy Prokuratury Generalnej,
2)
w prokuraturach wojewódzkich - prokuratorzy wojewódzcy oraz podlegli im prokuratorzy i wiceprokuratorzy prokuratur wojewódzkich,
3)
w prokuraturach rejonowych - prokuratorzy rejonowi oraz podlegli im prokuratorzy, wiceprokuratorzy i asesorzy prokuratur rejonowych.
2.
Prokuratorom powołanym do pełnienia funkcji określonych w statucie przysługuje prawo do tytułu związanego z funkcją.
§  3.
1. 1
W skład Prokuratury Generalnej wchodzą:

Gabinet Prokuratora Generalnego,

Departament I - Kontroli Przestrzegania Prawa, Spraw Cywilnych i Profilaktyki,

Departament II - Postępowania Karnego,

Departament III - Sądowy i Ułaskawień,

Departament IV - Organizacyjno-Wizytacyjny,

Departament V - Kadr i Szkolenia,

Departament VI - Budżetowo-Administracyjny i Spraw Socjalnych,

Biuro Spraw Obronnych.

2.
W komórkach organizacyjnych wymienionych w ust 1 mogą być tworzone wydziały. Wydziały oraz komórki organizacyjne, w których nie utworzono wydziałów, mogą dzielić się na działy i rejony.
3.
Prokurator Generalny ustala strukturę komórek organizacyjnych Prokuratury Generalnej oraz określa szczegółowy zakres ich działania.
4.
W Prokuraturze Generalnej mogą być powoływani: doradcy Prokuratora Generalnego, radcy Prokuratora Generalnego, wizytatorzy i rzecznik prasowy.
§  4.
1.
Gabinetem Prokuratora Generalnego oraz departamentami i Biurem Spraw Obronnych Prokuratury Generalnej kierują dyrektorzy. W komórkach tych mogą być powoływani: wicedyrektorzy, naczelnicy wydziałów i kierownicy działów lub rejonów.
2.
Funkcje wymienione w ust. 1, związane z wykonywaniem ustawowych zadań prokuratury lub z nadzorem nad wykonywaniem tych zadań, pełnią prokuratorzy.
§  5.
Kolegium Prokuratury Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, zwane dalej "kolegium", rozpatruje:
1)
projekty wytycznych ustalających podstawowe kierunki działania prokuratury w zakresie: zwalczania i zapobiegania przestępczości, kontroli przestrzegania prawa, postępowania cywilnego i arbitrażowego oraz postępowania w sprawach ze stosunku pracy i ubezpieczeń społecznych,
2)
założenia i projekty okresowych sprawozdań z działalności prokuratury, składanych Radzie Państwa,
3)
projekty informacji, jakie Prokurator Generalny zamierza przedstawić Radzie Państwa,
4)
oceny stanu praworządności w kraju i w poszczególnych regionach oraz skuteczności podejmowanych działań zmierzających do poprawy przestrzegania prawa,
5)
projekty ważniejszych zarządzeń i wytycznych Prokuratora Generalnego,
6)
oceny stanu i rozwoju kadry prokuratorskiej oraz kierunków szkolenia prokuratorów, asesorów i aplikantów,
7)
projekty preliminarza budżetowego prokuratury,
8)
zagadnienia, jakie Prokurator Generalny uzna za celowe wnieść na posiedzenie kolegium,
9)
inne sprawy, należące do właściwości kolegium z mocy ustawy o Prokuraturze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
§  6.
1.
Kolegium działa na podstawie uchwalonego przez siebie regulaminu.
2.
O powzięciu decyzji wbrew opinii kolegium Prokurator Generalny zawiadamia Przewodniczącego Rady Państwa.
3.
Członek kolegium może zgłosić Przewodniczącemu Rady Państwa zastrzeżenia co do decyzji Prokuratora Generalnego, opartej na opinii kolegium, jeżeli w danej sprawie podtrzymuje odmienne stanowisko.
§  7.
1.
W prokuraturach wojewódzkich mogą być tworzone: Wydział Kontroli Przestrzegania Prawa i Spraw Cywilnych, Wydział Śledczy, Wydział Postępowania Karnego, Wydział Organizacyjno-Wizytacyjny, Wydział Budżetowo-Administracyjny.
2.
W komórkach organizacyjnych wymienionych w ust. 1 mogą być tworzone działy i rejony.
3.
Działy mogą być tworzone również w prokuraturach wojewódzkich, w których nie utworzono odpowiednich wydziałów.
4.
Strukturę organizacyjną prokuratur wojewódzkich ustala Prokurator Generalny.
§  8.
Prokurator wojewódzki ustala strukturę komórek organizacyjnych prokuratury wojewódzkiej oraz określa szczegółowy zakres ich działania. Utworzenie działu w prokuraturze wojewódzkiej wymaga zgody Prokuratora Generalnego.
§  9.
1.
Prokuraturą wojewódzką kieruje prokurator wojewódzki. Inni prokuratorzy mogą być powoływani do pełnienia w prokuraturze wojewódzkiej funkcji: zastępcy prokuratora wojewódzkiego, naczelnika wydziału, wizytatora, kierownika ośrodka zamiejscowego, kierownika działu, kierownika ośrodka szkolenia i rzecznika prasowego.
2.
W wydziale (dziale) budżetowo-administracyjnym funkcję naczelnika wydziału (kierownika działu) pełni pracownik administracyjny.
§  10.
Prokurator wojewódzki może tworzyć w prokuraturze rejonowej działy.
§  11.
Prokuraturą rejonową kieruje prokurator rejonowy. Inni prokuratorzy mogą być powoływani do pełnienia w prokuraturze rejonowej funkcji: zastępcy prokuratora rejonowego, kierownika ośrodka zamiejscowego lub kierownika działu.
§  12.
1.
Obsługę biurową powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury prowadzą sekretariaty.
2.
Prokurator Generalny określa organizację i zakres działania sekretariatów oraz zasady prowadzenia biurowości.
3.
Tabelę stanowisk służbowych pracowników administracyjnych i obsługi prokuratury określają odrębne przepisy.
1 Załącznik § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 uchwały z dnia 14 maja 1987 r. (M.P.87.17.141) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 17 czerwca 1987 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1986.4.25

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Statut powszechnych jednostek organizacyjnych Prokuratury Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
Data aktu: 16/01/1986
Data ogłoszenia: 28/02/1986
Data wejścia w życie: 28/02/1986