Zasady udzielania przez uspołecznione zakłady pracy pomocy pracownikom w spłacie kredytu dla młodych małżeństw i osób samotnie wychowujących dzieci ze środków zakładowych funduszów socjalnego i mieszkaniowego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRACY, PŁAC I SPRAW SOCJALNYCH
z dnia 31 stycznia 1985 r.
w sprawie zasad udzielania przez uspołecznione zakłady pracy pomocy pracownikom w spłacie kredytu dla młodych małżeństw i osób samotnie wychowujących dzieci ze środków zakładowych funduszów socjalnego i mieszkaniowego.

Na podstawie § 5 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 września 1984 r. w sprawie ogólnych zasad udzielania kredytów na zagospodarowanie dla młodych małżeństw i osób samotnie wychowujących dzieci oraz pomocy w spłacie tych kredytów (Dz. U. Nr 44, poz. 233) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy zarządzenia mają zastosowanie do uspołecznionych zakładów pracy, zwanych dalej "zakładami pracy", których pracownicy uzyskali kredyt na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 września 1984 r. w sprawie ogólnych zasad udzielania kredytów na zagospodarowanie dla młodych małżeństw i osób samotnie wychowujących dzieci oraz pomocy w spłacie tych kredytów (Dz. U. Nr 44, poz. 233).
§  2.
1.
Pracownik korzystający z kredytu dla młodych małżeństw może w okresie zatrudnienia uzyskać bezzwrotną pomoc pieniężną od zakładu pracy na częściową spłatę kredytu ze środków zakładowych funduszów socjalnego i mieszkaniowego, zwaną dalej "pomocą", jeżeli:
1)
jest zatrudniony w tym zakładzie pracy co najmniej 3 lata,
2) 1
łączny dochód uzyskiwany miesięcznie przez obydwoje małżonków lub osobę samotnie wychowującą dzieci w przeliczeniu na jednego członka rodziny nie przekracza kwoty 13.000 zł,
3)
w okresie ostatnich 12 miesięcy wobec pracownika nie stosowano kar za naruszenie porządku i dyscypliny pracy.
2.
Pomoc jest uznaniowa i może być udzielona tylko jednemu ze współmałżonków przez jeden zakład pracy.
3.
Przepis ust. 1 pkt 1 nie dotyczy pracowników instytucji artystycznych zatrudnionych na czas określony.
§  3.
Pomoc może być udzielona przez zakład pracy również w okresie, gdy pracownik:
1)
pełni zastępczą służbę poborowych,
2)
przebywa na urlopie wychowawczym,
3)
przeszedł na rentę inwalidzką z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej - po zaciągnięciu kredytu, jeżeli kredyt ten już wykorzystał.
§  4.
Do okresu zatrudnienia, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, zalicza się okres służby wojskowej (zasadniczej, okresowej, przeszkolenia wojskowego studentów i absolwentów szkół wyższych, ćwiczeń wojskowych) oraz jej form zastępczych (zasadniczej służby w obronie cywilnej, zastępczej służby poborowych), jeżeli pracownik podjął zatrudnienie w terminie określonym w przepisach o powszechnym obowiązku obrony Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, a także okresy zatrudnienia w innych zakładach, jeżeli zmiana pracy nastąpiła w wyniku przeniesienia służbowego lub porozumienia miedzy zakładami pracy.
§  5.
1.
Wysokość dochodu ustala się na podstawie przeciętnego miesięcznego dochodu na członka rodziny kredytobiorcy z ostatnich 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o pomoc, wyliczonego według zasad obowiązujących przy uzyskiwaniu innej pomocy finansowej i świadczeń ze środków zakładowych funduszów socjalnego i mieszkaniowego.
2.
O zmianie wysokości dochodu pracownik jest obowiązany zawiadomić zakład pracy w ciągu miesiąca od dnia powstania tej zmiany.
3.
W razie przekroczenia dochodu, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, o 40% - zakład pracy zaprzestaje udzielania pomocy od najbliższego terminu spłaty kredytu.
§  6.
1.
Ogólna kwota pomocy, o której mowa w § 2 ust. 1, może wynieść do 40% wykorzystanego kredytu wraz z należnymi odsetkami od tej kwoty, a w razie urodzenia w czasie trwania spłaty kredytu drugiego i następnych dzieci - do 60% wykorzystanego kredytu wraz z należnymi odsetkami od tej kwoty.
2.
Pomoc pieniężną, o której mowa w § 2 ust. 1, zakład pracy przekazuje bezpośrednio na rachunek kredytobiorcy w powszechnej kasie oszczędności lub banku spółdzielczym, w terminach ustalonych przez kredytodawcę.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 1 lutego 1988 r. (M.P.88.3.29) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lutego 1988 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1985.3.22

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady udzielania przez uspołecznione zakłady pracy pomocy pracownikom w spłacie kredytu dla młodych małżeństw i osób samotnie wychowujących dzieci ze środków zakładowych funduszów socjalnego i mieszkaniowego.
Data aktu: 31/01/1985
Data ogłoszenia: 28/02/1985
Data wejścia w życie: 28/02/1985