Współdziałanie organów administracji państwowej z Naczelną Organizacją Techniczną i zrzeszonymi w niej stowarzyszeniami naukowo-technicznymi.

UCHWAŁA Nr 65
RADY MINISTRÓW
z dnia 6 czerwca 1983 r.
w sprawie współdziałania organów administracji państwowej z Naczelną Organizacją Techniczną i zrzeszonymi w niej stowarzyszeniami naukowo-technicznymi.

Rada Ministrów przyjmuje skierowaną do Rządu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej Deklarację Rady Głównej Naczelnej Organizacji Technicznej z dnia 21 kwietnia 1983 r., określającą gotowość federacji NOT i zrzeszonych w niej stowarzyszeń naukowo-technicznych działania na rzecz gospodarki narodowej i społeczeństwa.
Doceniając wiedzę, doświadczenie i społeczne zaangażowanie inżynierów i techników oraz ich możliwości w opracowywaniu i realizacji bieżących, jak również przyszłych programów rozwoju społeczno-gospodarczego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, w celu zapewnienia warunków wykorzystania inicjatyw zawartych w Deklaracji Rady Głównej Naczelnej Organizacji Technicznej, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Naczelne i centralne organy administracji państwowej oraz terenowe organy administracji państwowej stopnia wojewódzkiego są obowiązane współdziałać z Naczelną Organizacją Techniczną i zrzeszonymi w niej stowarzyszeniami naukowo-technicznymi, zwanymi dalej odpowiednio "NOT" i "SNT", w toku ustalania i realizacji zadań wynikających z polityki społeczno-gospodarczego rozwoju Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
2.
W szczególności w ramach współdziałania, o którym mowa w ust. 1, powinny być wykorzystane inicjatywy zawarte w Deklaracji Rady Głównej NOT z dnia 21 kwietnia 1983 r. w sprawie działalności NOT i zrzeszonych w niej SNT na rzecz gospodarki i społeczeństwa.
§  2.
Organy administracji państwowej, o których mowa w § 1, współdziałają z NOT i SNT zwłaszcza w zakresie:
1)
realizacji rządowego programu antyinflacyjnego na lata 1983-1985,
2)
wykonania postanowień rządowego programu oszczędnościowego na lata 1983-1985, szczególnie działań na rzecz oszczędności surowców, materiałów, energii i paliw,
3)
szerszego wykorzystania surowców lokalnych i materiałów odpadowych,
4)
udziału we wdrażaniu reformy gospodarczej oraz w wypracowywaniu projektów niezbędnych zmian w mechanizmach reformy,
5)
wzrostu społecznej wydajności i efektywności pracy w przemyśle, budownictwie, transporcie i usługach,
6)
realizacji programu wyżywienia narodu,
7)
poprawy jakości i unowocześniania produkowanych wyrobów,
8)
prognozowania rozwoju techniki w kraju na tle potrzeb społecznych i możliwości gospodarczych,
9)
ukierunkowania procesów naukowo-badawczych zgodnie z obecnymi i przyszłymi potrzebami gospodarki oraz poprawy sprawności procesów wdrożeniowych i upowszechniania innowacji,
10)
działań na rzecz racjonalnego kształtowania i ochrony środowiska naturalnego,
11)
promocji eksportu, szczególnie polskiej myśli technicznej i usług, oraz działania racjonalizującego import,
12)
doskonalenia kwalifikacji kadry technicznej i wykorzystania wiedzy oraz umiejętności inżynierów i techników.
§  3.
Organy administracji państwowej, o których mowa w § 1, zapewnią:
1)
udział NOT i SNT w konsultacjach planów społeczno-gospodarczych, głównie w części będącej przedmiotem zainteresowania NOT i SNT, zgodnie z ustawą z dnia 26 lutego 1982 r. o planowaniu społeczno-gospodarczym (Dz. U. Nr 7, poz. 51), w innych zaś sprawach - zgodnie z przepisami o konsultacjach społecznych oraz o radach narodowych,
2)
zaangażowanie przedstawicieli NOT i SNT jako społecznych doradców, ekspertów i konsultantów przy opracowywaniu dokumentów i decyzji w sprawach, o których mowa w § 1 ust. 2 oraz § 2,
3)
zapraszanie przedstawicieli NOT i SNT do udziału w kolegiach ministerstw oraz działających przy organach administracji państwowej, o których mowa w § 1, zespołach i komisjach społecznych, zajmujących się sprawami techniki, organizacji pracy i postępu ekonomicznego.
§  4.
W toku wykonywania funkcji organów założycielskich organy, o których mowa w § 1, powinny zwracać uwagę, aby podległe i nadzorowane państwowe jednostki organizacyjne współdziałały z właściwymi ogniwami NOT i SNT w szczególności w zakresie:
1)
optymalizacji zużycia surowców, materiałów i energii oraz pracochłonności produkcji,
2)
poprawy organizacji pracy i technologii wytwarzania oraz jakości produkcji,
3)
dozoru technicznego oraz warunków bezpieczeństwa i higieny pracy,
4)
rozwijania partnerskiej współpracy z zakładowymi klubami techniki i racjonalizacji lub racjonalizatorami w zakresie tematyki prac wynalazczych i racjonalizatorskich, pomocy w opracowaniu i opiniowaniu projektów wynalazczych oraz we wdrażaniu tych projektów,
5)
wykorzystywania posiadanych przez jednostki organizacyjne urządzeń, laboratoriów, zakładów doświadczalnych itp., potrzebnych do realizacji zadań, o których mowa w pkt 4.
§  5.
1.
Minister Kultury i Sztuki:
1)
zapewni rozwój działalności wydawniczej NOT i SNT przez skrócenie cykli produkcji w wydawnictwach i drukarniach oraz rozważy możliwość przydziału przedsiębiorstwom wydawniczym odpowiedniej ilości papieru,
2)
rozważy, w porozumieniu z Ministrem Finansów, możliwość pomocy dla NOT w utworzeniu wyspecjalizowanego zakładu poligraficznego dla czasopism małonakładowych,
3)
ustali zakres i formy pomocy dla NOT w ochronie zabytków techniki na terenie kraju,
4)
zapewni NOT współudział w sprawowaniu społecznej kontroli nad muzealnictwem technicznym w Polsce.
2.
Minister Finansów:
1)
wyda na wniosek NOT zezwolenie na prowadzenie rachunku bankowego w walucie obcej, zgodnie z przepisami prawa dewizowego,
2)
zapewni środki finansowe na dalsze prowadzenie Muzeum Techniki NOT w Warszawie, Walcowni Metali "Warszawa" i Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce oraz na pozyskiwanie eksponatów,
3)
zapewni środki funduszu nagród za wybitne osiągnięcia w dziedzinie techniki w wysokości 15 mln zł rocznie.
3.
Minister Handlu Zagranicznego w ramach posiadanych kompetencji rozpatrzy przyznanie NOT:
1)
koncesji na eksport usług i innych świadczeń wykonywanych w ramach uprawnień statutowych,
2)
prawa dysponowania odpisami dewizowymi z tytułu eksportu usług i świadczeń.
4.
Minister Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki oraz Minister Kultury i Sztuki udzielą pomocy w rozszerzeniu działalności Rady Prasy Technicznej oraz przekształceniu jej w Radę Piśmiennictwa Technicznego.
§  6.
NOT i zrzeszone w niej SNT mogą zwiększać związane z działalnością statutową limitowane wydatki z osobowego i bezosobowego funduszu płac, wydatki na podróże służbowe w granicach przyrostu wpływów składek od osób fizycznych w stosunku do roku poprzedniego oraz w ramach ponadplanowych wpływów od osób fizycznych z tytułu odpłatności za świadczenia.
§  7.
1.
Upoważnia się Zarząd Główny NOT do zatwierdzania preliminarzy imprez krajowych organizowanych przez NOT i zrzeszone w niej SNT oraz zapraszania na koszt NOT i SNT cudzoziemców do udziału w tych imprezach.
2.
Minister Finansów ustali zasady, na jakich koszty wyjazdów zagranicznych związanych z działalnością statutową członków SNT zrzeszonych w NOT mogą być w części finansowane z wpływów określonych w § 6, z wykorzystaniem własnych środków dewizowych.
§  8.
Traci moc uchwała nr 180 Rady Ministrów z dnia 20 sierpnia 1976 r. w sprawie dalszego rozwoju i doskonalenia działalności Naczelnej Organizacji Technicznej i zrzeszonych w niej stowarzyszeń naukowo-technicznych oraz zasad ich współdziałania z państwowymi jednostkami organizacyjnymi w realizacji społeczno-gospodarczego rozwoju kraju (Monitor Polski Nr 36, poz. 159).
§  9.
Zaleca się opublikowanie w dzienniku "Rzeczpospolita" tekstu niniejszej uchwały wraz z Deklaracją Rady Głównej NOT z dnia 21 kwietnia 1983 r. w sprawie działalności federacji NOT i zrzeszonych w niej SNT na rzecz gospodarki i społeczeństwa.
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1983.24.130

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Współdziałanie organów administracji państwowej z Naczelną Organizacją Techniczną i zrzeszonymi w niej stowarzyszeniami naukowo-technicznymi.
Data aktu: 06/06/1983
Data ogłoszenia: 12/07/1983
Data wejścia w życie: 12/07/1983