Gospodarka gruntami rolnymi.

UCHWAŁA Nr 40
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 lutego 1981 r.
w sprawie gospodarki gruntami rolnymi.

W związku z wytycznymi Biura Politycznego Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i Prezydium Naczelnego Komitetu Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego w sprawie węzłowych problemów polityki rolnej, rolnictwa i gospodarki żywnościowej, w celu poprawy gospodarki gruntami rolnymi i zapewnienia warunków nienaruszalności własności indywidualnych gospodarstw rolnych i stabilności gospodarowania w rolnictwie, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Podstawowymi zadaniami organów administracji państwowej i państwowych jednostek organizacyjnych pracujących na rzecz rolnictwa w zakresie gospodarki gruntami rolnymi są:
1)
zapewnienie pełnego i efektywnego wykorzystania gruntów rolnych,
2)
oddziaływanie w kierunku poprawy struktury obszarowej gospodarstw rolnych, zwłaszcza indywidualnych,
3)
ograniczanie przeznaczania gruntów rolnych na cele nierolnicze.
§  2.
1.
Naczelnik gminy jest zobowiązany do zasięgania opinii samorządu rolniczego w sprawach:
1)
sprzedaży i dzierżawy nieruchomości Państwowego Funduszu Ziemi,
2)
przeznaczania gruntów rolnych na cele nierolnicze,
3)
przekazywania nieruchomości rolnych pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej oraz przekazywania gruntów Państwowego Funduszu Ziemi tym jednostkom,
4)
opracowywania planów przestrzennego zagospodarowania wsi,
5)
wykupu i przejmowania gospodarstw zaniedbanych, opuszczonych i zadłużonych,
6)
wywłaszczania nieruchomości rolnych oraz
7)
w innych sprawach związanych z gospodarką gruntami rolnymi.
2.
Naczelnik gminy po zasięgnięciu opinii samorządu rolniczego powinien w większym niż dotychczas zakresie korzystać z uprawnień do wydawania zezwoleń na tworzenie większych obszarowo indywidualnych gospodarstw rolnych, z zachowaniem norm obszarowych wynikających z przepisów o przeprowadzeniu reformy rolnej.
3.
Wojewodowie spowodują przekazywanie na rzecz Państwowego Funduszu Ziemi gruntów gospodarstw uspołecznionych, które ze względu na położenie, oddalenie od podstawowego areału bądź rozdrobnienie będą lepiej wykorzystane przez rolników indywidualnych.
§  3.
Nieruchomości Państwowego Funduszu Ziemi wydzierżawia naczelnik gminy na okres 10 lat. Umowa dzierżawy może być wypowiedziana przed upływem terminu, na który została zawarta, jedynie w wypadkach, gdy nieruchomość jest niezbędna na cele szczególnie ważne dla gospodarki narodowej lub gdy jest nienależycie zagospodarowana.
§  4.
1.
Wojewodowie i naczelnicy gmin w planach zagospodarowania przestrzennego oraz przy rozdysponowywaniu gruntów rolnych Państwowego Funduszu Ziemi powinni uwzględniać organizowanie pracowniczych ogródków działkowych, szczególnie na terenie wokół aglomeracji miejskich. Rozwój ogródków działkowych nie może być jednak sprzeczny z interesem rolników.
2.
Wydzielanie pracowniczych ogródków działkowych powinno następować przede wszystkim na najsłabszych lub zaniedbanych gruntach.
§  5.
1.
Ministrowie opracują w terminie do dnia 30 czerwca 1981 r. projekty aktów prawnych dotyczących usprawnienia gospodarki gruntami rolnymi:
1)
Minister Rolnictwa - projekty ustaw o ochronie gruntów rolnych oraz o scalaniu gruntów,
2)
Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych - projekt zmiany ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym oraz innych świadczeniach dla rolników i ich rodzin,
3)
Minister Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska - projekty aktów prawnych dotyczących ograniczenia wywłaszczania nieruchomości rolnych, planowania przestrzennego, terenów budowlanych na obszarach wsi i ewidencji gruntów,
4)
Minister Sprawiedliwości - propozycje ustawowego uregulowania prawnej ochrony własności gospodarstw indywidualnych rolników, projekt zmiany przepisów Kodeksu cywilnego oraz projekty aktów prawnych w zakresie obniżenia opłat związanych z przenoszeniem i regulowaniem własności nieruchomości rolnych,
5)
Minister Finansów - projekty aktów prawnych w zakresie:
a)
udzielania kredytów i ulg w podatku gruntowym, ułatwiających nabywanie gruntów przez rolników,
b)
zapewnienia kompleksowej obsługi rolników przez banki w sprawach związanych z nabywaniem nieruchomości rolnych.
2.
Projekty aktów prawnych, o których mowa w ust. 1, powinny być skonsultowane z organami samorządu rolniczego.
§  6.
Wojewodowie przynajmniej raz w roku przeprowadzają kontrole użytkowania gruntów w gospodarstwach uspołecznionych.
§  7.
Wojewodowie w ramach środków określonych w narodowym planie społeczno-gospodarczym zapewnią sprawne wykonanie uchwały.
§  8.
Zaleca się Zarządom Centralnego Związku Kółek Rolniczych i Centralnego Związku Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych odpowiednie stosowanie przepisów uchwały.
§  9.
Ilekroć w uchwale jest mowa o:
1)
wojewodzie - rozumie się przez to również prezydenta miasta stopnia wojewódzkiego,
2)
naczelniku gminy - rozumie się przez to również inne terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego.
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1981.6.50

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Gospodarka gruntami rolnymi.
Data aktu: 20/02/1981
Data ogłoszenia: 28/02/1981
Data wejścia w życie: 28/02/1981