Dopłata do środków pieniężnych uzyskiwanych ze sprzedaży produktów rolniczych jednostkom gospodarki uspołecznionej.

UCHWAŁA Nr 257
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 grudnia 1981 r.
w sprawie dopłaty do środków pieniężnych uzyskiwanych ze sprzedaży produktów rolniczych jednostkom gospodarki uspołecznionej.

W celu zapewnienia producentom rolnym warunków sprzyjających sprzedaży produktów rolniczych jednostkom gospodarki uspołecznionej oraz na podstawie art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. - Prawo bankowe (Dz. U. z 1975 r. Nr 20, poz. 108 i z 1981 r. Nr 17, poz. 82) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1. 1
 
1.
Środki pieniężne uzyskane przez producentów rolnych za sprzedane produkty rolnicze jednostkom gospodarki uspołecznionej, uprawnionym na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia skupu i kontraktacji, w okresie od dnia 1 listopada 1981 r. do dnia 31 stycznia 1982 r., tj. do czasu wprowadzenia nowych cen skupu na wszystkie podstawowe produkty rolnicze, zostaną powiększone o dopłatę w wysokości wynikającej ze wzrostu cen skupu pod warunkiem gromadzenia środków pieniężnych na specjalnych rachunkach bankowych.
2.
Podstawą do ustalenia wysokości dopłaty stanowi:
1)
dla rolników indywidualnych - saldo rachunku specjalnego według stanu na dzień 31 stycznia 1982 r., pomniejszone o kwotę kredytów bankowych obrotowych pobranych, a nie spłaconych w okresie od dnia 1 listopada 1981 r. do dnia 31 stycznia 1982 r., oraz o wartość artykułów przemysłowych nabytych na podstawie przepisów uchwały nr 229 Rady Ministrów z dnia 29 października 1981 r. w sprawie środków aktywizacji skupu żywca rzeźnego wieprzowego i wołowego (Monitor Polski Nr 28, poz. 256) - po cenach detalicznych obowiązujących przed dniem 1 stycznia 1982 r.,
2)
dla uspołecznionych gospodarstw rolnych - wysokość środków pieniężnych pochodzących ze sprzedaży produktów rolniczych jednostkom gospodarki uspołecznionej, o których mowa w ust. 1, w okresie od dnia 1 listopada 1981 r. do dnia 31 stycznia 1982 r., pomniejszona o kwotę wydatków przeznaczonych na zakup środków produkcji i usług na bieżącą działalność gospodarczą w tym okresie, z wyjątkiem wydatków na działalność budowlano-montażową przedsiębiorstw w systemie gospodarczym.
3.
Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w porozumieniu z Ministrem Finansów i Prezesem Zarządu Banku Gospodarki Żywnościowej określi szczegółowe zasady ustalenia wysokości dopłaty, o której mowa w ust. 2.
§  2.
1.
Dopłatę, o której mowa w § 1 ust. 1, oblicza się na podstawie wzrostu cen produktów rolniczych ustalanych przez Radę Ministrów.
2.
Dopłatą nie obejmuje się jednorodnej produkcji nakładczej oraz ogrodniczej i sadowniczej, na którą obowiązują ceny dnia i miejsca.
3.
Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w porozumieniu z Prezesem Zarządu Banku Gospodarki Żywnościowej ustali zasady kwalifikacji jednorodnej produkcji nakładczej oraz ogrodniczej i sadowniczej.
4.
Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Cen określi szczegółowe zasady ustalania wskaźnika wzrostu cen skupu produktów rolniczych.
§  3.
Środki pieniężne, o których mowa w § 1 ust. 1, są oprocentowane w wysokości obowiązującej dla wkładów płatnych na każde żądanie.
§  4.
Minister Finansów zapewni środki na wykonanie uchwały.
§  5.
Ilekroć w uchwale jest mowa o producentach rolnych, rozumie się przez to rolników indywidualnych oraz jednostki uspołecznione gospodarki rolnej.
§  6.
Traci moc § 4 uchwały nr 229 Rady Ministrów z dnia 29 października 1981 r. w sprawie środków aktywizacji skupu żywca rzeźnego wieprzowego i wołowego (Monitor Polski Nr 28, poz. 256).
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 uchwały nr 81 z dnia 29 kwietnia 1982 r. (M.P.82.14.99) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 25 maja 2005 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1981.31.282

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Dopłata do środków pieniężnych uzyskiwanych ze sprzedaży produktów rolniczych jednostkom gospodarki uspołecznionej.
Data aktu: 07/12/1981
Data ogłoszenia: 23/12/1981
Data wejścia w życie: 23/12/1981