Zasady i tryb współdziałania Najwyższej Izby Kontroli z radami narodowymi.

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 17 grudnia 1980 r.
w sprawie zasad i trybu współdziałania Najwyższej Izby Kontroli z radami narodowymi.

Na podstawie art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 8 października 1980 r. o Najwyższej Izbie Kontroli (Dz. U. Nr 22, poz. 82) Rada Państwa uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Delegatury Najwyższej Izby Kontroli, zwane dalej "delegaturami", współdziałają w wykonaniu swych zadań z radami narodowymi, ich prezydiami i komisjami.
2.
Wyniki pracy kontrolnej delegatur wykorzystywane są w działalności rad narodowych.
§  2.
1.
Delegatury przedkładają prezydiom wojewódzkich rad narodowych okresowe plany kontroli.
2.
Prezydia i komisje wojewódzkich rad narodowych udzielają delegaturom informacji o swoich planach pracy, zwłaszcza w zakresie objętym planami kontroli.
§  3.
1.
Prezydia rad narodowych przesyłają właściwym delegaturom projekt rocznego planu społeczno-gospodarczego rozwoju województwa i budżetu województwa.
2.
Delegatury mogą zgłaszać do projektów wymienionych w ust. 1 uwagi i propozycje i przedkładać je przewodniczącym wojewódzkich rad narodowych oraz przewodniczącym właściwych komisji tych rad, przesyłając je jednocześnie wojewodom.
3.
Dyrektorzy delegatur biorą udział w obradach sesji wojewódzkich rad narodowych, poświęconych uchwalaniu planu społeczno-gospodarczego rozwoju i budżetu województwa, oraz referują zgłoszone uwagi i propozycje.
§  4.
1.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych przesyłają właściwym delegaturom, w terminie do 15 marca każdego roku, sprawozdanie z wykonania planu społeczno-gospodarczego rozwoju i budżetu województwa.
2.
Delegatury przedkładają - w terminie 30 dni od daty otrzymania sprawozdania wymienionego w ust. 1 - przewodniczącym wojewódzkich rad narodowych uwagi do sprawozdania z wykonania planu społeczno-gospodarczego rozwoju oraz analizę wykonania budżetu województwa, przesyłając je jednocześnie wojewodom.
3.
Dyrektorzy delegatur referują na sesjach wojewódzkich rad narodowych podstawowe uwagi i wnioski do sprawozdania wymienionego w ust. 1.
§  5.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych mogą w uzasadnionych wypadkach występować do delegatur o przeprowadzenie kontroli wykonania zadań ujętych w planach społeczno-gospodarczego rozwoju województw.
§  6.
1.
Dyrektorzy delegatur i zespołów Najwyższej Izby kontroli przedstawiają prezydiom wojewódzkich rad narodowych wyniki ważniejszych kontroli, dotyczących poszczególnych dziedzin gospodarki terenowej, działalności administracji gospodarczej oraz działalności wykonawczej i zarządzającej terenowych organów administracji państwowej, a także wyniki ważniejszych kontroli organizacji gospodarczych i instytucji nie podporządkowanych radom narodowym.
2.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych rozpatrują wyniki kontroli, o których mowa w ust. 1, i przekazują otrzymane w tym przedmiocie informacje do wykorzystania właściwym komisjom wojewódzkich rad narodowych.
3.
Dyrektorzy delegatur referują wyniki ważniejszych kontroli na sesjach wojewódzkich rad narodowych i na posiedzeniach prezydiów wojewódzkich rad narodowych, jak również na posiedzeniach ich komisji, przedstawiając równocześnie - wynikającą z ustaleń kontrolnych - opinię o działalności służbowej osób zajmujących kierownicze stanowiska w terenowych organach administracji państwowej oraz administracji gospodarczej, w tym również spółdzielczej.
4.
Delegatury przedstawiają, w miarę potrzeby, wyniki kontroli prezydiom rad narodowych stopnia podstawowego do rozpatrzenia i wykorzystania w sposób określony w ust. 2.
§  7.
1.
Przewodniczący wojewódzkich rad narodowych zapraszają dyrektorów delegatur na posiedzenia prezydiów wojewódzkich rad narodowych.
2.
Dyrektorzy delegatur i upoważnieni przez nich przedstawiciele mogą uczestniczyć w obradach sesji i pracach komisji rad narodowych stopnia wojewódzkiego i podstawowego.
3.
Przedstawiciele delegatur uczestniczący w posiedzeniach komisji wojewódzkich rad narodowych mogą przedstawiać uwagi i wnioski wynikające z kontroli i dotyczące spraw będących przedmiotem obrad komisji oraz w miarę potrzeby udzielają wyjaśnień.
4. 1
(skreślony).
§  7a. 2
Delegatury - wojewódzkie oddziały do spraw inspekcji robotniczo-chłopskiej informują rady narodowe o głównych kierunkach kontroli przeprowadzanych przez Inspekcję Robotniczo-Chłopską na terenie działania rady narodowej, a w szczególności z udziałem komisji rad narodowych.
§  7b. 3
 
1.
Wicedyrektorzy delegatur kierujący wojewódzkimi oddziałami do spraw inspekcji robotniczo-chłopskiej składają:
1)
radom narodowym lub ich organom informacje o wynikach ważniejszych kontroli przeprowadzonych przez Inspekcję Robotniczo-Chłopską,
2)
wojewódzkim radom narodowym okresowe sprawozdania z działalności kontrolnej Inspekcji Robotniczo-Chłopskiej na terenie objętym właściwością tej rady.
2.
Rady narodowe, ich prezydia i komisje dokonują okresowych ocen wykorzystania wyników kontroli społecznych, sposobów realizacji wniosków pokontrolnych oraz podejmują inicjatywy dotyczące współpracy Inspekcji Robotniczo-Chłopskiej z komisjami rad narodowych.
§  7c. 4
 
1.
Zespoły Najwyższej Izby Kontroli oraz delegatury i ich wojewódzkie oddziały do spraw inspekcji robotniczo-chłopskiej mogą zapraszać członków komisji wojewódzkich rad narodowych oraz rad narodowych stopnia podstawowego do udziału w kontrolach przeprowadzanych na terenie objętym działaniem rad narodowych.
2.
Członkowie komisji rad narodowych uczestniczący w kontrolach mogą brać również udział w naradach pokontrolnych oraz w rozpatrywaniu wyników kontroli i ustalaniu środków działania zmierzających do usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości.
3.
W naradach pokontrolnych, o których mowa w ust. 2, mogą uczestniczyć przedstawiciele organów samorządu mieszkańców miast i wsi zwłaszcza jeżeli ustalenia kontroli dotyczą spraw mających szczególne znaczenie dla poprawy warunków życia mieszkańców.
§  8-13. 5
(skreślone).
§  14.
Przez użyte w niniejszej uchwale określenie "wojewódzka rada narodowa" rozumie się również pozostałe rady narodowe stopnia wojewódzkiego, a przez określenie "wojewoda" - również prezydenta miasta stopnia wojewódzkiego.
§  15.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 7 ust. 4 skreślony przez § 1 pkt 1 uchwały z dnia 2 maja 1985 r. (M.P.85.10.84) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 24 maja 1985 r.
2 § 7a dodany przez § 1 pkt 2 uchwały z dnia 2 maja 1985 r. (M.P.85.10.84) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 24 maja 1985 r.
3 § 7b dodany przez § 1 pkt 2 uchwały z dnia 2 maja 1985 r. (M.P.85.10.84) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 24 maja 1985 r.
4 § 7c dodany przez § 1 pkt 2 uchwały z dnia 2 maja 1985 r. (M.P.85.10.84) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 24 maja 1985 r.
5 § 8-13 skreślone przez § 1 pkt 3 uchwały z dnia 2 maja 1985 r. (M.P.85.10.84) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 24 maja 1985 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1981.1.3

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady i tryb współdziałania Najwyższej Izby Kontroli z radami narodowymi.
Data aktu: 17/12/1980
Data ogłoszenia: 08/01/1981
Data wejścia w życie: 08/01/1981