Werbunek pracowników.

UCHWAŁA Nr 295
RADY MINISTRÓW
z dnia 21 grudnia 1973 r.
w sprawie werbunku pracowników.

W celu racjonalnego rozmieszczenia siły roboczej oraz zapewnienia zorganizowanego dopływu pracowników zamiejscowych do zakładów pracy Rada Ministrów po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych uchwala, co następuje:
§  1.
Uchwała określa zasady prowadzenia werbunku pracowników oraz świadczenia przysługujące pracownikom zwerbowanym.
§  2.
Ilekroć w uchwale jest mowa o:
1)
werbunku - należy przez to rozumieć planową działalność mającą na celu kierowanie pracowników zamiejscowych, którzy nie mają możliwości codziennego dochodzenia lub dojazdu do pracy, do określonych zakładów pracy,
2)
pracownikach zwerbowanych - należy przez to rozumieć osoby, które:
a)
podpisały umowę o pracę w miejscu prowadzenia werbunku lub
b)
przybyły samorzutnie do zakładu pracy w wyniku prowadzenia informacji o werbunku i podpisały umowę o pracę.
§  3.
Werbunkiem mogą być objęci kandydaci na pracowników z wyjątkiem absolwentów szkół wyższych objętych ustawą o zatrudnianiu absolwentów szkół wyższych.
§  4.
1.
Werbunki mogą być prowadzone na obszarze kraju (werbunki międzywojewódzkie) i na obszarze województwa (werbunki wojewódzkie).
2.
Werbunek mogą prowadzić zakłady pracy, dla których został zarządzony werbunek międzywojewódzki przez Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych lub werbunek wojewódzki przez wojewodę.
3.
Werbunek może być zarządzony dla zakładów pracy, które nie mogą zrealizować zapotrzebowania na pracowników z rezerw miejscowych lub spośród osób zamieszkałych w rejonie codziennych dojazdów do pracy.
4.
Werbunki międzywojewódzkie objęte planem Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych mają pierwszeństwo przed werbunkami wojewódzkimi.
§  5.
1.
Wnioski w sprawie przeprowadzenia werbunków międzywojewódzkich zgłaszają Ministrowi Pracy, Płac i Spraw Socjalnych w terminie do dnia 1 stycznia każdego roku:
1)
w odniesieniu do jednostek planu centralnego - zainteresowani ministrowie (kierownicy urzędów centralnych),
2)
w odniesieniu do jednostek planu terenowego - wojewodowie.
2.
Na podstawie wniosków, o których mowa w ust. 1, Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych, po porozumieniu z wojewodami, w terminie do dnia 1 lutego opracowuje plan werbunków międzywojewódzkich.
3.
Werbunki międzywojewódzkie pracowników powinny być prowadzone w pierwszej kolejności dla zakładów pracy, których listę ustala corocznie Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami.
4.
Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych może w uzasadnionych wypadkach, na podstawie wniosków zainteresowanych ministrów zgłoszonych w innym terminie niż określony w ust. 1, zezwolić na werbunek poza planem.
§  6.
1.
Zakłady pracy przy prowadzeniu werbunku obowiązane są:
1)
współpracować z urzędami wojewódzkimi i powiatowymi,
2)
delegować odpowiednio przygotowanych pracowników do prowadzenia werbunku,
3)
informować o warunkach pracy w zakładzie, o możliwościach zarobkowych i mieszkaniowych oraz o możliwościach podniesienia kwalifikacji zawodowych.
2.
Zakłady pracy obowiązane są otoczyć szczególną opieką pracowników zwerbowanych.
§  7.
1.
Po zarządzeniu przez Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych werbunku międzywojewódzkiego wojewodowie określają plany werbunku dla powiatów.
2.
Naczelnicy powiatów sprawują nadzór nad werbunkiem prowadzonym na obszarze ich działania i odpowiadają za jego realizację.
3.
Urzędy powiatowe zapewniają:
1)
systematyczne przekazywanie przez lokalne środki masowego przekazu komunikatów o możliwościach i warunkach pracy w zakładach pracy prowadzących werbunek,
2)
szczegółowe informowanie kandydatów do pracy o wysokości wynagrodzenia i przysługujących świadczeniach socjalnych w zakładach prowadzących werbunek,
3)
dobór i przygotowanie kandydatów do pracy na wyjazd w ramach werbunku przy uwzględnieniu kryteriów społecznych i ekonomicznych oraz ich przydatności do pracy pod względem zawodowym i zdrowotnym, jak również skompletowanie niezbędnych dokumentów w tym zakresie,
4) 1
plany werbunku dla urzędów gminnych.
§  8.
1.
Werbunek pracowników między zakładami pracy może być przeprowadzony jedynie za pośrednictwem lub za zgodą urzędu wojewódzkiego (urzędów wojewódzkich).
2.
Zakład pracy, w którym wystąpi lub ujawniona zostanie nadwyżka pracowników, powinien zgłosić o tym informację do właściwego urzędu powiatowego.
3.
Osobom objętym nadwyżką, o której mowa w ust. 2, urząd powiatowy zapewnia zatrudnienie:
1)
w zakładach pracy położonych na obszarze działania urzędu lub
2)
w zakładach pracy poza tym obszarem - w drodze współdziałania z innymi urzędami wojewódzkimi i powiatowymi.
§  9.
1.
Pracownikom zwerbowanym w ramach werbunków międzywojewódzkich, niezależnie od świadczeń wynikających z przepisów szczególnych, przysługuje:
1)
bezpłatny przejazd z miejsca zamieszkania do miejsca pracy w formie biletu kredytowanego (wydawanego przez urzędy powiatowe) lub w formie zwrotu kosztów przejazdu przez zakład pracy w razie samorzutnego przejazdu z określonych terenów werbowania,
2)
jednorazowy ryczałt za czas spędzony w podróży w wysokości 40 zł, wypłacany przez zakład pracy,
3)
zapłata, obliczona na podstawie stawki osobistego zaszeregowania, za każdy dzień załatwiania formalności związanych z przyjęciem do pracy,
4)
zakwaterowanie w hotelu robotniczym, a jeśli zakład pracy nie dysponuje hotelem lub wolnymi miejscami noclegowymi w takim hotelu, w kwaterze prywatnej wynajętej przez zakład pracy, według obowiązujących w tym zakresie przepisów,
5)
kredytowane wyżywienie w okresie pierwszych 30 dni od dnia przybycia do zakładu pracy,
6)
prawo do jednodniowego bezpłatnego zwolnienia z pracy jeden raz w miesiącu (lub dwudniowego albo trzydniowego raz na dwa lub trzy miesiące) w dnie poprzedzające dzień wolny od pracy lub następujące po takim dniu w celu odwiedzenia rodziny, pod warunkiem, że pracownik należycie wywiązuje się ze swych obowiązków i nie opuścił bez usprawiedliwienia żadnego dnia pracy; koszty z tego tytułu obejmujące zwrot kosztów przejazdu najtańszymi środkami lokomocji pokrywa zakład pracy,
7)
bezpłatny przejazd z miejsca pracy do miejsca zamieszkania, jeżeli pracownik zakończył pracę, do której wykonania zobowiązał się w umowie o pracę, i jeżeli nie opuścił bez usprawiedliwienia w ciągu ostatniego miesiąca żadnego dnia pracy; koszt tego przejazdu pokrywa zakład pracy.
2.
Koszty wyżywienia, o których mowa w ust. 1 pkt 5, spłaca zwerbowany po upływie pierwszego miesiąca pracy. Jeżeli zakład pracy nie ma możliwości zapewnienia wyżywienia, zwerbowanemu - na jego wniosek - przysługują w tym okresie zaliczki. W uzasadnionych wypadkach spłata przez zwerbowanego kosztu kredytowanego wyżywienia lub wypłaconych z tego tytułu zaliczek może być przedłużona.
3.
Koszty przejazdów i ryczałty, o których mowa w ust. 1, nie stanowią kosztów podróży w rozumieniu przepisów o dietach i innych należnościach za czas podróży służbowych na obszarze kraju.
§  10.
W uzasadnionych wypadkach wojewoda może objąć w pełni lub częściowo świadczeniami, o których mowa w § 9, pracowników zwerbowanych w ramach werbunków wojewódzkich.
§  11.
Skutki finansowe wynikające z uchwały nie mogą stanowić podstawy do zmiany norm finansowych, stawek podatkowych i innych normatywów ustalonych dla zakładów prowadzących werbunek.
§  12.
Traci moc uchwała nr 284 Rady Ministrów z dnia 2 lipca 1959 r. w sprawie werbunku robotników (Monitor Polski Nr 63, poz. 323).
§  13.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 Z dniem 4 czerwca 1975 r. zadania naczelników powiatów wynikające z § 7 ust. 3 pkt 4 przechodzą do wojewodów, zgodnie z § 1 pkt 5 uchwały nr 90 z dnia 30 maja 1975 r. w sprawie określenia zadań i uprawnień należących do naczelników powiatów, które przejmują wojewodowie (M.P.75.17.110).

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1974.2.10

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Werbunek pracowników.
Data aktu: 21/12/1973
Data ogłoszenia: 16/01/1974
Data wejścia w życie: 16/01/1974