Zasady, zakres i tryb współdziałania Centralnego Związku Rzemiosła i Izb Rzemieślniczych z organami administracji państwowej i Naczelną Radą Spółdzielczą.

UCHWAŁA Nr 315
RADY MINISTRÓW
z dnia 11 grudnia 1972 r.
w sprawie zasad, zakresu i trybu współdziałania Centralnego Związku Rzemiosła i Izb Rzemieślniczych z organami administracji państwowej i Naczelną Radą Spółdzielczą.

Na podstawie art. 41 ustawy z dnia 8 czerwca 1972 r. o wykonywaniu i organizacji rzemiosła (Dz. U. Nr 23, poz. 164) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Centralny Związek Rzemiosła współdziała w sprawach dotyczących wykonywania i organizacji rzemiosła z naczelnymi i centralnymi organami administracji państwowej, prezydiami wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) i ich organami na zasadach oraz w zakresie i trybie ustalonych uchwałą.
§  2.
1.
Centralny Związek Rzemiosła opracowuje i przedstawia Ministrowi Handlu Wewnętrznego i Usług:
1)
propozycje dotyczące określania zadań rzemiosła w planach gospodarczych i środków na ich wykonanie,
2)
projekty planów gospodarczych organizacji rzemieślniczych przygotowane zgodnie z wytycznymi Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług,
3)
wnioski dotyczące metod planowania działalności gospodarczej rzemiosła i organizacji rzemieślniczych oraz form i sposobów wiązania tej działalności z potrzebami gospodarki narodowej,
4)
wnioski w sprawie zasad podejmowania i realizacji inwestycji przez cechy i spółdzielnie rzemieślnicze,
5)
wnioski w przedmiocie wydania lub zmiany przepisów dotyczących wykonywania rzemiosła i zapewnienia warunków do prawidłowego rozwoju jego działalności.
2.
Centralny Związek Rzemiosła uzgadnia z Ministrem Handlu Wewnętrznego i Usług:
1)
projekt regulaminu ustalającego zasady powoływania komisji egzaminacyjnych izb rzemieślniczych, zasady działania tych komisji i wysokość opłat egzaminacyjnych,
2)
projekty zasad, jakim powinny odpowiadać statuty izb rzemieślniczych, statuty cechów oraz statuty spółdzielni rzemieślniczych.
3.
Centralny Związek Rzemiosła przedstawia Ministrowi Handlu Wewnętrznego i Usług sprawozdania z wykonania zadań gospodarczych rzemiosła oraz organizacji rzemieślniczych.
4.
Centralny Związek Rzemiosła uzgadnia z Ministrem Handlu Wewnętrznego i Usług i Ministrem Finansów powoływanie własnych wyodrębnionych organizacyjnie zakładów oraz projekty wytycznych w zakresie powoływania i prowadzenia zakładów przez izby rzemieślnicze.
§  3.
Centralny Związek Rzemiosła przedstawia informacje, opinie i wnioski:
1)
Ministrowi Finansów w sprawach gospodarki finansowej organizacji rzemieślniczych w zakresie określonym odrębnymi przepisami, opodatkowania i kredytowania działalności gospodarczej rzemiosła i organizacji rzemieślniczych,
2)
Ministrowi Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska w sprawach zasad przydziału terenów pod budowę lokali dla rzemieślników i organizacji rzemieślniczych, przydzielania lokali użytkowych dla rzemieślników i organizacji rzemieślniczych oraz w sprawach ustalania wysokości czynszów za te lokale,
3)
Ministrowi Oświaty i Wychowania oraz Ministrowi Pracy, Płac i Spraw Socjalnych w sprawach dotyczących zasad i zakresu kształcenia w rzemieślniczych zakładach pracy oraz doskonalenia zawodowego,
4)
Ministrowi Pracy, Płac i Spraw Socjalnych w sprawach dotyczących świadczeń socjalnych oraz warunków pracy w zakładach rzemieślniczych i w organizacjach rzemieślniczych,
5)
Państwowej Komisji Cen w sprawach zasad ustalania cen na usługi i wyroby rzemieślnicze,
6)
Głównemu Urzędowi Statycznemu w sprawach badań statystycznych prowadzonych przez organizacje rzemieślnicze.
§  4.
Centralny Związek Rzemiosła uzgadnia z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych zasady wynagradzania pracowników organizacji rzemieślniczych, pracowników i uczniów zatrudnionych w zakładach rzemieślniczych oraz projekty układów zbiorowych pracy i protokołów dodatkowych do tych układów.
§  5.
1.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) przesyłają Centralnemu Związkowi Rzemiosła do zaopiniowania projekty aktów prawnych w sprawach dotyczących działalności rzemiosła i jego organizacji.
2.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) rozstrzygają w sprawach określonych w § 3 i 4 po uzgodnieniu z Ministrem Handlu Wewnętrznego i Usług.
§  6.
Centralny Związek Rzemiosła przedstawia zainteresowanym ministrom (kierownikom urzędów centralnych), prezydiom wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) do zaopiniowania projekty ogólnokrajowych wytycznych w sprawie rozwoju rzemiosła w skali kraju.
§  7.
Centralny Związek Rzemiosła współdziała z prezydiami wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) i ich organami w zakresie zapewnienia wykonania zadań planowych ustalonych dla rzemiosła przez prezydia rad narodowych.
§  8.
Centralny Związek Rzemiosła współdziała w sprawach dotyczących spółdzielni rzemieślniczych z Naczelną Radą Spółdzielczą na zasadach określonych przepisami ustawy z dnia 17 lutego 1961 r. o spółdzielniach i ich związkach (Dz. U. Nr 12, poz. 61) z uwzględnieniem przepisów ustawy z dnia 8 czerwca 1972 r. o wykonywaniu i organizacji rzemiosła (Dz. U. Nr 23, poz. 164).
§  9.
1.
Izby rzemieślnicze współdziałają z prezydiami wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) lub ich organami w sprawach:
1)
określania zadań rzemiosła i organizacji rzemieślniczych w terenowych programach i planach gospodarczych oraz środków niezbędnych do wykonania tych zadań,
2)
zaopatrzenia materiałowo-technicznego,
3)
ustalania cen na wyroby i usługi rzemieślnicze,
4)
polityki podatkowej w dziedzinie stosowania ulg i wymiaru podatków,
5)
przydziału lokali i terenów pod budowę pawilonów rzemieślniczych i innych obiektów przeznaczonych na potrzeby rzemiosła,
6)
zatrudniania w rzemieślniczych zakładach pracy młodocianych w celu nauki zawodu oraz ich szkolenia teoretycznego w szkołach zawodowych i ośrodkach dokształcania zawodowego,
7)
organizacji cechów i nadzoru nad ich działalnością,
8)
sprawowania nadzoru nad prawidłowością działania zakładów rzemieślniczych.
2.
W sprawach, o których mowa w ust. 1, oraz w innych sprawach dotyczących wykorzystania możliwości gospodarczych rzemiosła i zapewnienia warunków jego prawidłowego rozwoju izby rzemieślnicze przedstawiają opinie i wnioski prezydiom wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) lub ich organom.
3.
Izby rzemieślnicze składają prezydiom wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) lub ich organom projekty rocznych planów gospodarczych, sprawozdania i analizy dotyczące gospodarczej działalności rzemiosła.
4.
Prezydia rad narodowych zapewnią udział przedstawicieli organizacji rzemieślniczych w komisjach podatkowych i innych, zajmujących się sprawami rzemiosła.
5.
Przedstawiciele izb rzemieślniczych wchodzą w skład kolegiów wojewódzkich komisji cen.
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1973 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1972.56.299

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady, zakres i tryb współdziałania Centralnego Związku Rzemiosła i Izb Rzemieślniczych z organami administracji państwowej i Naczelną Radą Spółdzielczą.
Data aktu: 11/12/1972
Data ogłoszenia: 28/12/1972
Data wejścia w życie: 01/01/1973