Obowiązek zatwierdzania typu niektórych geodezyjnych narzędzi pomiarowych oraz upoważnienie Instytutu Geodezji i Kartografii w Warszawie do zatwierdzania typu tych narzędzi.

ZARZĄDZENIE
PREZESA CENTRALNEGO URZĘDU JAKOŚCI I MIAR
z dnia 22 maja 1968 r.
w sprawie obowiązku zatwierdzania typu niektórych geodezyjnych narzędzi pomiarowych oraz upoważnienia Instytutu Geodezji i Kartografii w Warszawie do zatwierdzania typu tych narzędzi.

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 i art. 14 pkt 2 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o miarach i narzędziach pomiarowych (Dz. U. Nr 23, poz. 148) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wprowadza się obowiązek zatwierdzania typu geodezyjnych narzędzi pomiarowych przeznaczonych do produkcji seryjnej, nie podlegających obowiązkowi legalizacji, wymienionych w wykazie stanowiącym załącznik do zarządzenia.
§  2.
Upoważnia się Instytut Geodezji i Kartografii w Warszawie, zwany dalej "Instytutem", do zatwierdzania typu narzędzi pomiarowych, o których mowa w § 1.
§  3.
Właściwość miejscowa Instytutu obejmuje teren całego kraju.
§  4.
Instytut dokonywać będzie zatwierdzania typu narzędzi pomiarowych geodezyjnych, o których mowa w § 1, w trybie i na zasadach określonych ustawą z dnia 17 czerwca 1966 r. o miarach i narzędziach pomiarowych (Dz. U. Nr 23, poz. 148) oraz aktami prawnymi wydanymi na podstawie tej ustawy.
§  5.
Przy wykonywaniu czynności związanych z zatwierdzaniem typu narzędzi pomiarowych, o których mowa w § 1, Instytut posługiwać się będzie wzorcami kontrolnymi, zalegalizowanymi w Centralnym Urzędzie Jakości i Miar.
§  6.
1.
Zakłady wytwarzające narzędzia pomiarowe, o których mowa w § 1, obowiązane są do zgłaszania Instytutowi rocznych planów nowych uruchomień produkcji tych narzędzi. Zgłoszenie powinno nastąpić w terminie przewidzianym do składania tych planów organom nadrzędnym.
2.
Zakłady wytwarzające w dniu wejścia w życie zarządzenia narzędzia pomiarowe, o których mowa w § 1, obowiązane są nadesłać Instytutowi do dnia 31 marca 1969 r. wnioski o zatwierdzenie typu tych narzędzi.
§  7.
Nadzór i kontrolę nad czynnościami Instytutu w zakresie zatwierdzania typu narzędzi pomiarowych, o których mowa w § 1, sprawuje Centralny Urząd Jakości i Miar.
§  8.
Od decyzji Instytutu w sprawach związanych z zatwierdzaniem typu narzędzi pomiarowych, o których mowa w § 1, przysługuje odwołanie do Centralnego Urzędu Jakości i Miar.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1968 r.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ GEODEZYJNYCH NARZĘDZI POMIAROWYCH NIE OBJĘTYCH OBOWIĄZKIEM LEGALIZACJI, A PODLEGAJĄCYCH OBOWIĄZKOWI ZATWIERDZANIA TYPU

Lp. Wyszczególnienie
1 Narzędzia do pomiaru lub wyznaczania elementów kątowych (teodolity,

teodolity-tachimetry, kierownice optyczne, niwelatory, węgielnice,

pochylniki).

2 Narzędzia do optycznego (elektromagnetycznego) pomiaru odległości

(dalmierze optyczne, nasadki dalmiercze, dalmierze radiowe, dalmierze

świetlne).

3 Geodezyjne przymiary sztywne i drutowe (łaty poligonowe, łaty bazowe, łaty

noniuszowe, łaty niwelacyjne, łaty tachimetryczne, łaty topograficzne,

druty inwarowe).

4 Narzędzia do oznaczania celu (tarcze celownicze, heliotropy).
5 Narzędzia do astronomicznej i magnetycznej orientacji kierunku (nasadki

astronomiczne, busole geodezyjne).

6 Narzędzia do kartowania danych geodezyjnych oraz kameralnego wyznaczania

współrzędnych (koordynatografy, nanośniki, podziałki transwersalne).

7 Narzędzia do wyznaczania powierzchni na mapach (planimetry, polomierze).
8 Specjalistyczne narzędzia pomiarowe do pomiarów w zakresie geodezji

inżynieryjnej.

9 Narzędzia do optycznego centrowania nad i pod punktem oraz do wyznaczania

celowych pionowych (piony optyczne, pionowniki).

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1968.24.158

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Obowiązek zatwierdzania typu niektórych geodezyjnych narzędzi pomiarowych oraz upoważnienie Instytutu Geodezji i Kartografii w Warszawie do zatwierdzania typu tych narzędzi.
Data aktu: 22/05/1968
Data ogłoszenia: 08/06/1968
Data wejścia w życie: 01/07/1968